SamochodyElektryczne.org

Podsumowanie planu elektryfikacji samochodów przez Daimlera

Daimler powoli wprowadza w życie strategię elektryfikacji, która obejmie praktycznie wszystkie segmenty działalności - oto co zapowiedziano

Mercedes-Benz Generation EQ - zobacz całą galerię

Daimler zapowiedział w ubiegłym roku szeroko zakrojoną elektryfikację samochodów. Do roku 2022 w ofercie ma pojawić się co najmniej 10 nowych modeli EV (wcześniejszy wpis). Modeli hybrydowych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania będzie kilkadziesiąt. Nakłady inwestycyjne przekroczą 10 mld EUR.

Aktualnie Daimler produkuje EV tylko we współpracy z Renault w Hambach we Francji (smart fortwo electric drive i smart forfour electric drive). Wcześniej w ofercie znajdował się Mercedes-Benz B-Class Electric Drive, ale jego montaż (na podzespołach Tesli) dobiegł końca jesienią zeszłego roku (wcześniejszy wpis).

Mercedes-Benz EQ

Mercedes-Benz Generation EQ Mercedes-Benz Generation EQ

Nowa strategia Daimlera opiera się o samochody elektryczne Mercedes-Benz EQ, które będą powstawały w oparciu o nową płytę systemową, na nowych liniach produkcyjnych. Aktualnie planowanych jest pięć miejsc produkcji modeli serii EQ - trzy w Niemczech, oraz po jednym w USA i Chinach.

W 2019r. w Bremen w Niemczech ruszy produkcja elektrycznego SUVa EQC - Mercedes-Benz EQC Concept (wcześniejszy wpis). Dwa kolejne zakłady to Sindelfingen (prawdopodobnie dla EQE i EQS) i Rastatt (dla modelu kompaktowego EQA - Mercedes-Benz Concept EQA) (wcześniejszy wpis).

Produkcja samochodów EQ, w tym EQC, będzie prowadzona także w Pekinie w Chinach poprzez spółkę Beijing Benz Automotive Co., Ltd. (BBAC) założoną z BAIC (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2).

Piąty zakład zapowiedziano w Tuscaloosa w stanie Alabama, USA (wcześniejszy wpis).

Mercedes-Benz Concept EQA Mercedes-Benz Concept EQA

Pojazdy dostawcze, ciężarowe i autobusy

W połowie 2018r. na rynek trafić ma Mercedes-Benz eVito (wcześniejszy wpis), a w 2019r. eSprinter.

Na świecie ruszyły już dostawcy ciężarówek Fuso eCanter (wcześniejszy wpis), a końca dobiegają prace nad autobusami elektrycznymi Citaro (wcześniejszy wpis).

aimler EVs
Mercedes-Benz eVito Mercedes-Benz eVito
Fuso eCanter Fuso eCanter
Mercedes-Benz Citaro EV Mercedes-Benz Citaro EV

Pakiety akumulatorów

Daimler inwestuje także w produkcję pakietów akumulatorów. W Niemczech firma Deutsche ACCUmotive posiada zakład w Kamieńcu, który dostarcza pakiety dla aut hybrydowych, hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania, elektrycznych oraz stacjonarnych magazynów energii. Wkrótce Deutsche ACCUmotive uruchomi drugi, większy zakład w Kamieńcu (wcześniejszy wpis).

Trzecim miejscem produkcji pakietów w Niemczech będzie Untertürkheim (wcześniejszy wpis).

Produkcja pakietów będzie odbywała się obok montażu aut w Pekinie w Chinach (wcześniejszy wpis) i w Tuscaloosa w USA (wcześniejszy wpis).

Drugi zakład Deutsche ACCUmotive w Kamieńcu - wizualizacja Drugi zakład Deutsche ACCUmotive w Kamieńcu - wizualizacja

Daimler inwestuje także w spółki zajmujące się infrastrukturą ładowania - ChargePoint (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2) i IONITY (wcześniejszy wpis), stacjonarne magazyny energii (wcześniejszy wpis) oraz w tak ekstrawaganckie przedsięwzięcia jak elektryczne helikoptery Volocopter (wcześniejszy wpis).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.