SamochodyElektryczne.org

BMW, Daimler, Ford i Volkswagen Group zakładają w Europie sieć ładowania IONITY

BMW, Daimler, Ford i Volkswagen (wraz z Audi i Porsche) zbudują w Europie sieć stacji szybkiego ładowania IONITY o mocy 350 kW. Pierwszych 20 jeszcze w tym roku, 400 do końca 2020r.

Infrastruktura ładowania IONITY - zobacz całą galerię

Zgodnie z ogłoszonym nieomal rok temu zamiarem (wcześniejszy wpis) grupa producentów aut - BMW, Daimler, Ford oraz Volkswagen (wraz z Audi i Porsche) - poinformowała o założeniu spółki IONITY, celem budowy europejskiej sieci stacji szybkiego ładowania o mocach do 350 kW. Wśród producentów nie ma General Motors, ponieważ amerykański koncern wycofał się z Europy.

IONITY nie jest kolejną siecią punktów ładowania ogólnego przeznaczenia, lecz dedykowaną dłuższym podróżom. Stacje mają być instalowane na strategicznych drogach, w najlepszych lokalizacjach, w odległości co około 120 km.

Już w tym roku w Niemczech, Norwegii i Austrii zainstalowanych ma zostać 20 stacji High-Power Charging (HPC). Do końca przyszłego roku działać ma 100 stacji, a do 2020r. 400 stacji. W zakresie lokalizacji IONITY współpracuje z operatorami punktów obsługi podróżnych/stacji paliw Tank & Rast, Circle K i OMV. Stacje oprócz wysokiej mocy do 350 kW (trudno obecnie powiedzieć, czy będzie to zawsze 350 kW) będą wyposażone w system rozliczeń pobranej energii, co sugeruje model biznesowy nawiązujący do sprzedaży paliwa.

Phoenix Contact High Power Charging (HPC) - wersja CCS HPC Typ 2 Phoenix Contact High Power Charging (HPC) - wersja CCS HPC Typ 2

Jednym z pierwszych aut, które będzie w stanie wykorzystać moc 350 kW ma być Porsche Mission E. Przed siedzią Porsche zainstalowano już pierwszą stację o mocy 350 kW (wcześniejszy wpis), aczkolwiek nie jest ona oddana do użytku.

Producenci wtyczek i kabli oferują już rozwiązania na moce 350 kW (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2), a producenci ładowarek wdrażają urządzenia o mocach 150-350 kW (wcześniejszy wpis).

Komunikat prasowy firmy Audi [3]

IONITY - ogólnoeuropejska sieć ładowania wysokiej mocy, umożliwi wykorzystywanie mobilności elektrycznej w długich podróżach

  1. Powstało joint venture mające na celu budowę sieci stacji ładowania wysokiej mocy (HPC) dla mobilności elektrycznej
  2. Do roku 2020 IONITY zbuduje i uruchomi ok. 400 stacji ładowania przy wszystkich najważniejszych szlakach drogowych w całej Europie
  3. Budowa 20 stacji w kilku państwach Europy rozpocznie się już w roku 2017
  4. Moc do 350 kW, pozwoli na znaczne skrócenie czasu ładowania w porównaniu z funkcjonującymi obecnie systemami
  5. Combined Charging System (CCS) daje możliwość uzyskania kompatybilności dla wszystkich obecnie jeżdżących i przyszłych samochodów elektrycznych różnych marek

Ingolstadt/Monachium, 3 listopada 2017 r. Audi i Porsche w ramach Volkswagen Group oraz BMW Group, Daimler AG i Ford Motor Company, ogłosiły dziś powstanie joint venture IONITY, którego zadaniem będzie zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie na terenie całej Europy sieci stacji ładowania wysokiej mocy (HPC) dla pojazdów elektrycznych. Otwierając do roku 2020 około 400 stacji HPC, IONITY uczyni podróżowanie na długich dystansach łatwiejszym i stawia niezwykle ważny krok w rozwoju mobilności elektrycznej. Na czele joint venture, którego główna siedziba jest w Monachium, w randze prezesa stanął Michael Hajesch, a dyrektorem operacyjnym został Marcus Groll. Rozpoczyna się też budowa zespołu, który na początku roku 2018 ma mieć 50 osób.

„Pierwsza ogólnoeuropejska sieć HPC odgrywa kluczową rolę w tworzeniu rynku dla pojazdów elektrycznych. Celem IONITY jest zapewnienie klientom możliwości szybkiego ładowania akumulatorów i cyfrowych płatności, by ich dalekodystansowe podróże odbywać się mogły łatwiej i bez stresu” – podkreślił Michael Hajesch.

Uruchomienie 20 stacji jeszcze w roku 2017

Dzięki nawiązaniu partnerstwa z sieciami stacji paliwowych „Tank & Rast”, „Circle K” i „OMV”, jeszcze w tym roku uruchomionych zostanie 20 stacji ładowania przy głównych drogach Niemiec, Norwegii i Austrii. Zlokalizowane one będą w odstępach ok. 120 km. W roku 2018, sieć rozrośnie się do ponad 100 stacji ładowania. Każda z nich będzie wielostanowiskowa i umożliwiająca jednoczesne ładowanie samochodów różnych marek. W rezultacie klienci będą mieli dostęp do tysięcy punktów ładowania HPC, niezależnie od marki i wydajności systemu.

Dzięki mocy ładowania do 350 kW na jedno stanowisko, czas operacji, w porównaniu z obecnie funkcjonującymi systemami, znacznie się skróci. Stacje funkcjonować będą w oparciu o europejski standard ładowania Combined Charging System. Oczekuje się, że otwartość systemu i ogólnoeuropejska dystrybucja przyczynią się do znacznego zwiększenia poziomu akceptacji pojazdów elektrycznych.

Połączenie w jednolity system

Wybór najlepszych lokalizacji uwzględnia potencjalną integrację z istniejącymi już systemami ładowania, a IONITY prowadzi w tej sprawie rozmowy z operatorami, również z tymi, w których udziały mają strony nowego joint venture oraz z instytucjami politycznymi. Inwestycja podkreśla zaangażowanie producentów w rozwój mobilności elektrycznej i opiera się na międzynarodowej współpracy w branży.

Założyciele joint venture: BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company i Volkswagen Group, objęli równe pakiety udziałów w projekcie. Jednocześnie uczestnicy podkreślają, że przedsięwzięcie otwarte jest na innych producentów chcących brać udział w rozbudowie sieci stacji ładowania.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Trochę mało te 400 szt. jak na takie giganty motoryzacyjne. Ciekawe czy Polska się załapie.