SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży EV/PHEV w Polsce w pierwszych 6-miesiącach 2015r.

W pierwszej połowie roku w Polsce zarejestrowano około 134 EV/PHEV - ponad połowa to Mitsubishi Outlander PHEV. EV stanowią zaledwie jedną trzecią

Mitsubishi Outlander PHEV - zobacz całą galerię

Po przeanalizowaniu sprzedaży aut elektrycznych (i przy okazji zwykle także hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania) na największych rynkach w Europie i na świecie w pierwszej połowie roku, nadszedł czas przyjrzeć się sytuacji w Polsce. Zadanie to utrudnia brak oficjalnych raportów, które nie są ogólnodostępne tak jak w krajach poważnych, mimo że każdy rejestrując pojazd dokłada swoją cegiełkę na rzecz utrzymania bazy danych rejestracji pojazdów. Opublikowanie kilku tabel 12-razy w roku jest zadaniem zbyt wymagającym jak dla państwa polskiego.

Korzystając częściowo z danych rejestracji serwisu Carmarket.com.pl, a częściowo z uprzejmości polskich przedstawicieli poszczególnych marek (niestety nie wszystkich), jesteśmy w stanie przygotować wiarygodne zestawienie dla Polski, obarczone minimalnym błędem.

ACEA: 134 osobowe EV/PHEV

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) doliczyło się w Polsce w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 134 rejestracji osobowych EV/PHEV (wcześniejszy wpis). Rok temu w tym samym czasie było to 66, a więc na pocieszenie minimalnych poziomów mamy wzrost o ponad 100%.

EV stanowią 1/3 wszystkich EV/PHEV

Własne dane SamochodyElektryczne.org są bliskie ACEA - 133 rejestracje (47 EV z uwzględnieniem BMW i3 REx z rezerwowym spalinowym agregatem prądotwórczym oraz 86 PHEV). Jak na ograniczony dostęp do danych jest to niewielka różnica. W 2014r. EV z uwzględnieniem i3 REx było 95 (wcześniejszy wpis).

Około dwie trzecie rejestracji EV/PHEV w Polsce stanowią hybrydy z możliwością zewnętrznego ładowania.

Ranking modeli

Mitsubishi Outlander PHEV Mitsubishi Outlander PHEV

Liderem wśród aut z alternatywnym napędem EV/PHEV jest Mitsubishi Outlander PHEV. Japońskie auto znalazło więcej nabywców niż wszystkie pozostałe razem wzięte - 69.

Na drugim miejscu znalazło się BMW i3 - 24, ale nie znamy proporcji między wersją elektryczną, a wersją REx (potencjalnie większość).

Trzecie miejsce należy do Tesli Model S - 16, która radzi sobie świetnie mimo braku sprzedaży w Polsce, braku serwisu i braku Superładowarek. Kalifornijskie aut jest jednak na tyle dobre, że nie zniechęca to nabywców, a posiadacze próbują też zorganizować podstawy do instalacji stacji szybkiego ładowania (wcześniejszy wpis).

Dosyć daleko znajduje się Nissan Leaf z zaledwie 7-rejestracjami, który wciąż dostępny jest w jedynie najuboższej wersji.

Nowe w rankingu jest Audi A3 Sportback e-tron, które przy podobnych cenach jak BMW i3 może powoli dobić też do podobnych jak i3 poziomów.

W zestawieniu nie ma modeli Renault oraz smart, które tym razem nie odnotowały sprzedaży. Dla Renault sytuacja być może zmieni się wraz z wprowadzaniem nowej wersji Renault Zoe R240 oraz zerwaniem z obowiązkowym wynajmem akumulatorów. W drugiej połowie roku można oczekiwać pojawiania się w rankingu trzech Volkswagenów - elektrycznych e-up! (wcześniejszy wpis) i e-Golf (wcześniejszy wpis) oraz hybrydowego Golf GTE.

Tesla Model S P85D Tesla Model S P85D
Audi A3 Sportback e-tron Audi A3 Sportback e-tron
Porsche Cayenne S E-Hybrid na wystawie Poznań Motor Show 2015 Porsche Cayenne S E-Hybrid na wystawie Poznań Motor Show 2015
Zestawienie rejestracji EV/PHEV w Polsce od 2015-01 do 2015-06

* Dane rejestracji BMW, Nissan, Tesla [1], pozostałe marki [2-6]. Brak danych dla Toyoty oraz Peugeot/Citroën

** Zestawienie nie obejmuje aut używanych sprowadzonych do Polski.

Źródła

  • [1] Carmarket.com.pl carmarket.com.pl
  • [2] Informacje udzielone bezpośrednio przez Audi, lipiec 2015
  • [3] Informacje udzielone bezpośrednio przez Daimlera, lipiec 2015
  • [4] Informacje udzielone bezpośrednio przez Mitsubishi, lipiec 2015
  • [5] Informacje udzielone bezpośrednio przez Porsche, sierpień 2015
  • [6] Informacje udzielone bezpośrednio przez Renault, lipiec 2015

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Piast

Ja bym powiedział, że jest to pisanie pod wpływem faktów.

Miałem kiedyś kontakt z Centralnym Ośrodkiem Informatyki - odpowiedzialnym za CEPIK. Mam bardzo złe zdanie o kompetencji ludzi, których zatrudniamy tam z naszych podatków.
  • Tadeo

"Opublikowanie kilku tabel 12-razy w roku jest zadaniem zbyt wymagającym jak dla państwa polskiego."
Jaki hejt. :D

Na miejscu autora rozważyłbym, czy pisanie pod wpływem emocji służy wizerunkowi tego portalu.