Volkswagen e-Golf również dostępny w sprzedaży w Polsce od września
Od września, Volkswagen e-Golf będzie pierwszym bezpośrednim konkurentem Nissana Leafa w Polsce. Ceny wyjściowe niestety będą przekraczały 150 tys. zł
We wrześniu w Polsce rozpocząć ma się wreszcie sprzedaż samochodów elektrycznych Volkswagen e-Golf, które trafią na rynek razem z e-up!em. Ceny nie zostały jeszcze dołączone do materiałów prasowych, ale niektóre źródła wskazują 153.490 zł. To dużo więcej aniżeli w przypadku konkurencyjnego Nissana Leafa, ale też auto jest lepiej wyposażone.
Osiągi
e-Golf posiada silnik o maksymalnej mocy 85 kW, który jest w stanie rozpędzić auto do 100 km/h w 10,4 s, a maksymalnie osiągnąć 140 km/h. W cyklu NEDC zasięg wynosi 190 km (producent podaje widełki 130-190 km), czyli można oczekiwać że przy dobrej pogodzie uda się normalnie przejechać do około 140 km. Pakiet akumulatorów gromadzi około 24,2 kWh energii. W zimie ubytek zasięgu można będzie ograniczyć, jeżeli auto zamówi się z opcjonalną pompą ciepła.
W załączeniu kilka zdjęć z e-up! w Polsce oraz zapowiedź auta przez producenta:
Komunikat prasowy firmy Volkswagen [1]
e-Golf przenosi napęd elektryczny do produkcji wielkoseryjnej
Diodowe reflektory i nowoczesny system Infotainment jako wyposażenie standardowe
Dziesięć ważnych faktów dotyczących nowego e-Golfa:
- 1. Pełna przydatność do codziennej eksploatacji.
- 2. Seryjne diodowe światła przednie i tylne.
- 3. Seryjny nowoczesny system Infotainment Discover Pro.
- 4. Aktywacja klimatyzacji i ładowania przy użyciu smartfonu.
- 5. Zasięg 190 kilometrów na jednym ładowaniu baterii.
- 6. Zużycie energii 12,7 kWh/100 km, koszt energii tylko 7,11 zł/100 km*
- 7. Przyspieszenie do 60 km/h w zaledwie 4,2 sekundy.
- 8. Prędkość maksymalna 140 km/h (ograniczona elektronicznie).
- 9. Sportowe zachowanie się podczas dynamicznej jazdy dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości.
- 10. e-Golf, pierwsza całkowicie elektryczna wersja najpopularniejszego europejskiego samochodu w historii.
*średnia cena prądu w Polsce wynosi 0,56 zł/ kWh (27.04.2015)
Najważniejsze informacje o nowym e-Golfie
Volkswagen e-Golf jest elektryczną wersją najpopularniejszego europejskiego samochodu – Golfa. e-Golf rozwija prędkość maksymalną 140 km/h, dysponuje zasięgiem do 190 kilometrów.
Seryjnie najwyższej klasy wyposażenie
Oficjalne wprowadzenie na rynek w Europie miało miejsce latem 2014 roku. W Polsce samochód znajdzie się w ofercie we wrześniu. Jako prekursora bezemisyjnej mobilności e-Golfa charakteryzuje bogate i zindywidualizowane wyposażenie seryjne. Na przykład napędzany elektrycznie Golf będzie jedynym modelem z serii Golfa, wyposażonym seryjnie w system radiowo-nawigacyjny Discover Pro.
Aplikacja Volkswagen Car-Net-e-Remote pozwala uruchomić przy użyciu smartfonu ładowanie baterii, seryjne ogrzewanie i wentylację postojową (podczas ładowania) lub sprawdzić informacje dotyczące samochodu. Ponadto do wyposażenia seryjnego należą funkcja wyboru profilu jazdy (Normal, Eco, Eco+), ogrzewana przednia szyba i automatyczna klimatyzacja. Elementy zewnętrzne to między innymi diodowe reflektory i – jako optyczna cecha charakterystyczna wszystkich Volkswagenów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in – światła dzienne w kształcie litery C. Wszystkie Golfy z silnikiem elektrycznym posiadają także niebieską poprzeczną listwę na osłonie chłodnicy i w obudowach reflektorów (linia e-Design). Bez dopłaty oferowane są także diodowe światła tylne oraz aerodynamiczne, 16-calowe obręcze ze stopu metali lekkich.
Zasięg idealny dla osób codziennie dojeżdżających do pracy
e-Golf na jednym ładowaniu baterii (24,2 kWh), przy średnim zużyciu energii 12,7 kWh przejedzie nawet 190 kilometrów. Trzy intuicyjnie wybierane tryby jazdy (Normal, Eco, Eco+) i cztery równie intuicyjnie obsługiwane stopnie rekuperacji (D1, D2, D3 i B) pomagają kierowcy osiągnąć maksymalny zasięg. Według badań Federalnego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast, prawie 80 procent wszystkich kierowców w Niemczech nie przejeżdża dziennie więcej, niż 50 kilometrów, zatem zasięg e-Golfa byłby dla nich w pełni wystarczający.
Certyfikat ekologiczny
Certyfikatem ekologicznym Volkswagen wyróżnia modele i technologie, które pod względem ekologii poczyniły postęp w porównaniu z poprzednikami lub modelami porównywalnymi. Certyfikat jest sygnałem, że Volkswagen minimalizuje negatywny wpływ na środowisko samochodów, podzespołów i procesów. Po dokładnych analizach taki certyfikat otrzymał teraz także e-Golf. Analizy wykazały, że elektryczny samochód Volkswagena wykazuje lepszy bilans ekologiczny, niż konwencjonalne pojazdy. Wszystkie dane potrzebne do wystawienia certyfikatu ekologicznego zostały sprawdzone przez niezależny instytut TÜV NORD. W porównaniu z i tak już bardzo oszczędnym Golfem 1.2 TSI o mocy 63 kW / 85 KM, emisja CO2 w przypadku korzystania z BluePower (ekologiczna energia elektryczna) w fazie użytkowania zmniejszyła się o 99 procent. Dzięki innowacyjnemu całościowemu systemowi technologii, e-Golf ze swoim zużyciem energii 12,7 kWh/100 km jest ekstremalnie efektywny.
BluePower czyni różnicę
Elektryczne samochody po raz pierwszy umożliwiły wykorzystanie energii odnawialnej (energia wiatrowa, słoneczna i wodna) jako paliwa dla pojazdów. Dlatego Volkswagen oferuje w Niemczech idealnie dopasowaną do e-Golfa, e-up! i przyszłego Golfa GTE (system hybrydowy plug-in) energię elektryczną BluePower. Prąd wytwarzany bez emisji CO2 pochodzi wyłącznie z elektrowni wodnych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Partnerem kooperacyjnym i dystrybucyjnym jest niemiecka spółka LichtBlick SE oraz Volkswagen Bank.
Bezgłośna dynamika
Mimo wszystkich rozwiązań mających na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko, e-Golf może pochwalić się prawie sportowymi osiągami. Po pierwsze, Golf generalnie ma doskonały układ jezdny. Nisko położony środek ciężkości (dzięki baterii litowo-jonowej wbudowanej w podłogę) sprawił, że zachowanie się e-Golfa podczas jazdy jest jeszcze bardziej dynamiczne. Ponadto nowy Golf zyskuje na dynamice dzięki napędowi elektrycznemu: pracujący bezgłośnie silnik elektryczny generuje moment obrotowy porównywalny ze znacznie mocniejszymi autami. Dokładnie wygląda to tak: e-Golf jest napędzany silnikiem o mocy 85 kW / 115 KM, który – podobnie jak 1-biegowa przekładnia i bateria – jest konstrukcją własną Volkswagena. Silnik rozwija prędkość obrotową do 12 000 obr./min i natychmiast po uruchomieniu oddaje do dyspozycji moment obrotowy 270 Nm. Efekt: napędzany na przednią oś e-Golf przyspiesza do 60 km/h w 4,2 sekundy (0-100 km/h: 10,4 s.). Na autostradzie może poruszać się z ograniczoną elektronicznie prędkością 140 km/h.
Motoryzacyjna rewolucja nosi nazwę MQB
Nowym e-Golfem i zaprezentowanym na początku marca podczas Genewskiego Salonu Samochodowego Golfem GTE Volkswagen jako pierwszy producent na świecie oferuje w ramach jednej serii modeli wszystkie liczące się dzisiaj systemy napędowe. Volkswagen poszedł tą drogą, aby wykorzystać potencjał wszystkich rodzajów napędu i móc zaoferować każdemu klientowi Golfa idealnie dopasowanego do jego potrzeb. Ta wyjątkowa różnorodność napędów – Golf z silnikiem benzynowym (TSI wraz z GTI), Golf z silnikiem wysokoprężnym (TDI i GTD), Golf z silnikiem na gaz ziemny (TGI), Golf z napędem hybrydowym plug-in (GTE) i e-Golf jako wersja z czysto elektrycznym napędem – stała się możliwa dzięki modułowej platformie podłogowej dla samochodów z silnikiem montowanym poprzecznie, zwanej w skrócie MQB. Ta wprowadzona pierwszy raz w 2012 roku w Golfie technologia modułowa jest prawdziwą motoryzacyjną rewolucją. Inżynierowie z Volkswagena stworzyli tym systemem podstawy techniczne, pozwalające budować taki wolumenowy model, jak Golfa, generalnie ze wszystkimi rodzajami napędu.
Źródła
- [1] Volkswagen vw.press-bank.pl
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.