SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży aut elektrycznych w Polsce za rok 2014

W 2014r. sprzedaż aut elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w Polsce wzrosła do ponad 150 sztuk

BMW i3 - zobacz całą galerię

Tradycyjnie z dosyć dużym poślizgiem spoglądamy na wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania w minionym roku w Polsce. Opóźnienie w głównej mierze wynika z braku własnej państwowości naszego kraju, w którym ma ona charakter jedynie fasadowy. Przekłada się to na wszystkie aspekty funkcjonowania - między innymi na brak publikowania wyników sprzedaży/rejestracji aut (poza ogólnym podsumowaniem) tak jak ma to miejsce w państwach poważnych.

Zebrane dane z serwisu Carmarket.com.pl (niestety nie zawsze trafne) oraz bezpośrednio od producentów są prawie kompletne. Brakuje jedynie Toyoty, której przedstawiciel niestety nie znalazł czasu (sprzedaż modelu Prius Plug-in Hybrid została oceniona na kilka - kilkanaście sztuk) oraz Peugeot/Citroën (w tym przypadku prawdopodobnie sprzedaż EV w ogóle nie zaistniała).

Wyniki - poniżej 100 EV (z BMW i3 REx i Twizy), około 150-160 EV/PHEV

Renault Twizy Renault Twizy

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce rośnie, jednak w naszym przypadku są to wciąż poziomy absolutnie marginalne, dalekie nawet od 0,1% rynku. Z zebranych danych wynika, że liczba rejestracji aut elektrycznych w 2014r. osiągnęła poziom 95, a jeśli doliczmy razem do pełnowymiarowych aut Renault Twizy to nawet 98. Jest to mniej więcej trzykrotny wzrost w porównaniu do 32 rejestracji (33 z Twizy) w roku 2013 (wcześniejszy wpis). Niemniej jednak symbolicznego poziomu 100 sztuk nie udało się osiągnąć nawet z pomocą BMW i3 w wersji REx (wyposażonej w spalinowy agregat prądotwórczy).

Jeśli chodzi o PHEV inne niż BMW i3 REx, udało się zidentyfikować 48 plus wspomniane wcześniej założenie o kilku-kilkunastu Priusach. Razem można mówić zatem o 50-60 sztukach.

Dla porównania w całym 2014r. zarejestrowano ponoć około 327 tys. nowych aut osobowych. Jest to wynik niski, ponieważ polskiego społeczeństwa generalnie nie stać na nowe samochody. Według niektórych raportów, około 71% wszystkich samochodów na polskich drogach to auta mające 10 lub więcej lat. Jednocześnie tylko 4% ma mniej niż 2 lata.

W sąsiednich Niemczech samych samochodów EV/PHEV zarejestrowano w 2014r. 13.049 z czego 8,5 tys. elektrycznych (wcześniejszy wpis).

Ranking modeli

Mitsubishi Outlander PHEV Mitsubishi Outlander PHEV

W 2014r. pojawiło się na naszym rynku sporo nowych modeli EV/PHEV (a w 2015 nadejdą kolejne), jednak poziomy sprzedaży każdego z nich są wciąż znikome. Część widnieje w zestawieniu rejestracji mimo braku sprzedaży klientom końcowym chociażby jednej sztuki (rejestracje dealerów). Wśród EV/PHEV bez zmian najlepiej sprzedają się modele z najwyższej półki, gdzie cena nie odgrywa dużej roli.

Najwyżej w rankingu znajduje się BMW i3, które prowadziło praktycznie przez cały rok (wcześniejszy wpis), jednak nie wiemy jaka część sprzedaży to wersje elektryczne, a jakie częściowo hybrydowe REx. Trzeba przyznać, że i3 zostawiło konkurencję nieco w tyle mimo podwyżki cen (wcześniejszy wpis). Firma Mitsubishi znalazła nabywców na 31 egzemplarzy hybrydowego Outlandera PHEV. Sztandarowy samochód elektryczny Nissan Leaf kończy rok z 19 rejestracjami.

Zaskakujący wynik odnotowało Mitsubishi, które sprzedało także 14 i-MiEV. Częściowo lub być może w całości stało się tak za sprawą wyprzedaży (wcześniejszy wpis). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że upusty na ostatnie i-MiEV z poprzednich roczników były wręcz niewiarygodnie wysokie, przy których cena nominalna wyprzedaży to abstrakcja. Tesla Model S została w końcówce roku wyprzedzona przez hybrydę BMW i8. Należy mieć nadzieję, że Modeli S będzie sprzedawać się w Polsce więcej, bowiem przy takich wartościach kalifornijskiej firmie nie będzie opłacało się rozbudowywać infrastruktury - w tym przede wszystkim otwierać serwisu.

Nissan Leaf Nissan Leaf
Tesla Model S Tesla Model S
Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV

Wynik Renault Zoe na razie to 5 rejestracji w 2014r., ale żadna z nich nie jest sprzedażą (wszystkie auta trafiły do dealerów). Na szczęście rejestracje pozostałych aut elektrycznych Renault (poza jednym egzemplarzem Twizy) to już sprzedaż klientom. Wszystkim zainteresowanym autami Renault przypominamy, że od niedawna można już próbować nabyć auta razem z akumulatorami bez konieczności ich wynajmu.

Jednym z nowych modeli na rynku jest Audi A3 Sportback e-tron, które w końcówce roku znalazło sześciu nabywców i potencjalnie może w 2015r. gonić BMW i3 oraz Outlandera PHEV.

Zestawienie rejestracji EV/PHEV w Polsce od 2014-01 do 2014-12

* Zestawienie nie obejmuje aut używanych sprowadzonych do Polski. W przypadku Audi i Mitsubishi dane dotyczą sprzedaży, a nie rejestracji. Brakuje danych dla Toyoty Prius Plug-in Hybrid.

Źródła

  • [1] Carmarket.com.pl carmarket.com.pl
  • [2] Informacje udzielone bezpośrednio przez Audi, styczeń 2015
  • [3] Informacje udzielone bezpośrednio przez Daimlera, styczeń 2015
  • [4] Informacje udzielone bezpośrednio przez Mitsubishi, styczeń 2015
  • [5] Informacje udzielone bezpośrednio przez Renault, styczeń 2015

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

całkiem sporo tego i3 - niesamowite.
Zakładam, że jak w Polsce będą te 3-5 superchargery od Tesli to Modeli S przybędzie 50-100 w ciągu roku. Zakład? :D :)