SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Tesli za czwarty kwartał 2016r.

Tesla zamknęła 2016r. rekordową sprzedażą aut elektrycznych. Czas na rok 2017r., który upłynie pod znakiem Modelu 3 i Gigafactory

Tesla zamknęła 2016r. rekordowymi przychodami i rekordową sprzedażą aut elektrycznych, ale zgodnie z oczekiwaniami czwarty kwartał był słabszy od trzeciego (wcześniejszy wpis).

W czwartym kwartale Tesla zwiększyła przychody o 88% rok do roku do poziomu 2,285 mld USD (GAAP), a w całym 2016r. o 73% do aż 7 mld USD. Niestety jak to zwykle w przypadku Tesli bywa, kwartał zakończył się pod kreską. Strata netto wyniosła blisko 220 mln USD. W całym ubiegłym roku strata wyniosła 773 mln USD. Pocieszające jest, że strata była mniejsza niż rok wcześniej.

Stan gotówki lub ekwiwalentu na koniec kwartału wynosił 3,4 mld USD. Koszty inwestycyjne związane z uruchomieniem produkcji Modelu 3 mają w pierwszym półroczu pochłonąć 2-2,5 mld USD. Pieniędzy wkrótce będzie brakowało, a zatem należy się spodziewać emisji akcji w każdej chwili.

W czwartym kwartale Tesla przejęła niemiecką firmę Grohmann Engineering (wcześniejszy wpis) oraz SolarCity (wcześniejszy wpis). Szczególnie przejęcie SolarCity zaburzy nieco analizę wyników związanych bezpośrednio z EV.

Wyniki finansowe Tesla Motors 2016-12 kw

Sprzedaż aut

Produkcja i sprzedaż aut Tesli w czwartym kwartale wyniosłą odpowiednio 24.882 sztuk i 22.252.

W całym 2016r. zgodnie z wcześniejszą informacją (wcześniejszy wpis), wyprodukowano 83.922 aut, a dostarczono 76.285. Cel 80-89 tys. nie został osiągnięty, ale i tak sprzedaż wzrosła o 50,6% rok do roku.

Plan na pierwszą połowę 2017r. to 47-50 tys. aut elektrycznych. Analitycy spodziewają się ponad 100 tys. sztuk w całym roku.

sprzedaż i produkcja aut Tesli Motors 2016-12b

Tesla Model 3

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Tesla Model 3 ma wejść do pilotażowej produkcji już w lipcu, a produkcja seryjna ruszyć ma we wrześniu. Przed końcem roku produkcja ma osiągnąć 5 tys. sztuk tygodniowo, a w pewnym momencie w przyszłym roku przekroczyć 10 tys. sztuk tygodniowo.

Gigafactory i SolarCity

Produkcja ogniw litowo-jonowych (typu 2170) ruszyła w Gigafactory w końcówce 2016r. (wcześniejszy wpis). Zakład produkuje z ogniw stacjonarne magazyny energii Powerpack 2 i Powerwall 2. Między innymi jeden z największych na świecie 80 MWh/20 MW (wcześniejszy wpis).

Produkcja ogniw dla aut Model 3 stanowić będzie kolejny etap.

W czwartym kwartale Tesla dostarczyła magazyny energii gromadzące łącznie 98 MWh.

SolarCity (włączona do Tesli) dostarczyła w czwartym kwartale panele fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 201 MW. W niedalekiej przyszłości - wspólnie z Panasonic - Tesla będzie produkować i sprzedawać także fotowoltaiczne dachówki.

Infrastruktura ładowania oraz salony i centra serwisowe

W 2017r. Tesla zamierza podwoić liczbę stacji szybkiego ładowania (Superładowarek) w Ameryce Północnej.

Aby skrócić czas oczekiwania na naprawy aut, Tesla zamierza rozbudować swoją sieć serwisową. Do końca roku średni czas oczekiwania ma wynosić jeden dzień.

Źródła

  • [1] Tesla files.shareholder.com
  • [2] FORM 10-K ir.tesla.com

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@Malinka
Dziękuję. Czasem się zdarza :P.
mały błąd w jednostkach w artykule:

"Strata netto wyniosła blisko 220 mld USD. W całym ubiegłym roku strata wyniosła 773 mln USD. Pocieszające jest, że strata była mniejsza niż rok wcześniej."

jak rozumiem strata netto było 220 mln, a nie mld ;)

pzdr