SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Tesla Motors za trzeci kwartał 2016r.

W trzecim kwartale tego roku Tesla ustanowiła rekord wyprodukowanych i dostarczonych aut, a także rekord wysokości przychodów

Tesla Motors całkiem nieźle spisała się w trzecim kwartale tego roku, poprawiając dosyć przeciętne rezultaty w drugim kwartale (wcześniejszy wpis). Kalifornijska firma wciąż pozostaje na ścieżce prowadzącej do sprzedaży w tym roku 80 tys. aut elektrycznych.

Tesla Motors odnotowała w trzecim kwartale aż 2,3 mld USD przychodów (GAAP), co jest absolutnym rekordem (wzrost o 145% rok do roku). Wysoka sprzedaż umożliwiała nawet załapanie się na szczątkowy zysk netto 22 mln USD, dzięki czemu świat obiegły informacje, że Tesla zarabia.

Niestety żonglowanie kosztami, specjalny doping dla pracowników aby chwilowo wykrzesać więcej roboczogodzin (wcześniejszy wpis), oraz prawie 139 mln USD przychodów wynikających z regulacji (tzw. ZEV credits), w połączeniu z szeregiem innych dopłat i ulg, jednoznacznie podpowiadają że na razie kula śniegowa rośnie, ale zysku o własnych siłach nie wypracowuje.

Stan gotówki lub ekwiwalentu na koniec kwartału wynosił 3,1 mld USD.

Wyniki finansowe Tesla Motors 2016-09 kw

Sprzedaż aut

Produkcja i sprzedaż aut Tesli stoi na rekordowym poziomie. W trzecim kwartale wyprodukowano aż 25.185 sztuk, a sprzedano 24.821 (16.047 Modeli S oraz 8.774 Modeli X).

Plan na czwarty kwartał to 25 tys. sprzedanych aut, a zatem w całym roku powinno udać się sprzedać blisko 80 tys.

sprzedaż i produkcja aut Tesli Motors 2016-09b

Tesla Model 3, Gigafactory

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Tesla Motors w trzecim kwartale intensywnie przygotowywała się do rozpoczęcia budowy linii produkcyjnych dla Modelu 3. Już w 2018r. firma chce produkować 500 tys. aut (łącznie z S i X), a zatem czas nagli. Sprzedaż Modelu 3 ma ruszyć przed końcem 2017r., ale nie ma pewności, że tak się stanie nawet zakładając niewielkie ilości pod koniec przyszłego roku.

Plan przewiduje rozpoczęcie jeszcze w tym roku produkcji ogniw litowo-jonowych w zakładzie Tesla Gigafactory (wcześniejszy wpis), aczkolwiek najnowsze informacje wskazują, że inwestycja zalicza aktualnie delikatny poślizg.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.