Tesla Motors przejmuje SolarCity, wprowadza Solar Roof, Powerwall 2 i Powerpack 2
Tesla Motors z producenta samochodów przekształca się w producenta energoelektroniki, napędów, infrastruktury ładowania, pakietów akumulatorów, oprogramowania, ogniw litowo-jonowych, fotowoltaiki, a przyszłości ciężarówek i autobusów - końca rozszerzania działalności nie widać
U schyłku tego roku Tesla Motors, zgodnie z zapowiedzią (wcześniejszy wpis) i swoim nowym strategicznym planem (wcześniejszy wpis), dokonała przejęcia SolarCity (właścicielem obu firm w około 20% jest Elon Musk).
Przejęcie zostało zaakceptowane przed 85% pozostałych udziałowców i ma ponoć w przyszłości przełożyć się nad dodatkowe 150 mln USD zysku z uwagi na synergię. Nowa Tesla, powiększona o SolarCity, oprócz samochodów i stacjonarnych magazynów energii będzie oferowała także systemy fotowoltaiczne - zarówno tradycyjne panele jak i zupełnie nowe dachówki fotowoltaiczne.
W ofercie stacjonarnych magazynów energii pojawiły się nowe wersje pakietów domowych i przemysłowych.
Analitycy i obserwatorzy dosyć często podnosili kwestię tego, czy przyjmując SolarCity, Tesla w istocie nie ratuje drugiej firmy Muska. Jak jest w istocie okaże się po wynikach finansowych w przyszłości. Trzeci kwartał udało się podpompować (wcześniejszy wpis), ale schody dopiero się zaczynają ponieważ Tesla zaczyna wdrażać innowacyjne produkty na wielu frontach jednocześnie pochłaniając miliardy dolarów inwestycji na każdą z działalności, począwszy od największego zakładu akumulatorów na świecie, poprzez wprowadzany na rynek Model 3, poprzez pierwszy elektryczny SUV dalekiego zasięgu Model X, własną sieć szybkiego ładowania, własne domowe i przemysłowe magazyny energii, a także fotowoltaiczne dachówki (pewnie także produkowane we własnym zakresie). W tle trwają prace nad automatyzacją jazdy, współdzielenia aut na żądanie, własnymi autobusami i ciężarówkami oraz na pewno wariacjami Modelu 3 (np. przystępniejszy cenowo SUV), czy Roadster nowej generacji.
Tesla Powerwall 2
Nowy Powerwall Tesli gromadzi około 14 kWh energii (dostępne 13,5 kWh) i jest w stanie dostarczać 5 kW mocy w sposób ciągły (7 kW chwilowo). W odróżnieniu od pierwowzoru, pakiet posiada zintegrowany falownik (również Tesli). Sprawność sięga 90%, a całość chłodzona jest cieczą. Urządzenie pracować może w temperaturach od -20°C do 50°C i jest objęte 10-letnią gwarancją. Masa wynosi 120 kg.
Tesla wyceniła Powerwall 2 na 5500 USD (około 23 tys. zł lub 1715 zł za kWh), co zważywszy na komplet z falownikiem jest ciekawą propozycją.
Dla osób potrzebujących większego zapasu energii dla swoich siłowni słonecznych lub jako rezerwy zasilania, istnieje opcja łączenia do 9 urządzeń równolegle (do 121,5 kWh).
Pakiety Powerwall są produkowane w Tesla Gigafactory w Nevadzie.
Tesla Powerpack 2
Tesla udoskonaliła także swój przemysłowy magazyn energii. Moduły Powerpack w nowym wydaniu posiadają dwukrotnie więcej energii - 210 kWh - w praktycznie tej samej objętości. Moc wyjściowa jednego modułu sięga 50 kW.
Tesla dostarcza już także własne falowniki (całość produkowana jest w Gigafactory w Nevadzie) i według zapewnień producenta jest to najtańszy, najbardziej sprawny i najbardziej kompaktowy system gromadzenia energii na świecie.
Tesla Solar Roof
Największą sensacją są fotowoltaiczne dachówki Tesli, które zaprezentowano w czterech wersjach. Wykorzystują one hartowane szkło i bardzo dobrze imitują tradycyjne dachówki.
Telsa twierdzi, że koszt zakupu i instalacji Solar Roof będzie niższy niż koszt tradycyjnego dachu i energii elektrycznej na przestrzeni lat. Co więcej Solar Roof ma być także trwalszy.
O tym, czy słoneczny dach będzie konkurencyjny cenowo na razie trudno cokolwiek powiedzieć, ponieważ cen nie ujawniono. Pojawiły się natomiast artykuły poddające opłacalność cenową w wątpliwość, aczkolwiek dla osób, które niekoniecznie muszą zaoszczędzić na instalacji dachu (interesuje ich np. estetyka nowego domu) będzie to i tak opcja warta rozważenia.
Aktualizacja [8-10]: Tesla będzie produkować ogniwa i moduły fotowoltaiczne (zarówno tradycyjne jak i dla dachówek) wspólnie z firmą Panasonic w zakładzie Buffalo w Nowym Jorku. Produkcja ma rozpocząć się latem 2017r., i osiągnąć poziom 1 GW do 2019r.
Źródła
- [1] Gaining Momentum with Tesla Powerpack tesla.com
- [2] Tesla and SolarCity tesla.com
- [3] Tesla’s Acquisition of SolarCity Receives Shareholder Approval tesla.com
- [4] Powerwall 2 tesla.com
- [5] Powerpack tesla.com
- [6] Solar Roof tesla.com
- [7] Here's How Much Tesla's New Solar Roof Could Cost consumerreports.org
- [8] Tesla and Panasonic Will Begin Manufacturing Solar Cells and Modules in Buffalo, NY tesla.com
- [9] Tesla and Panasonic Will Begin Manufacturing Solar Cells and Modules in Buffalo, NY news.panasonic.com
- [10] Tesla and Panasonic to manufacture solar cells and modules in Buffalo, NY; 1GW by 2019 greencarcongress.com
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
RaveN