Terminale ECOtality Blink nie radzą sobie z wysokimi prądami?
Użytkownicy terminali ładowania amerykańskiej firmy ECOtality od kilku miesięcy zaczęli dostrzegać i odnotowywać problemy podczas ładowania większą mocą niż standardowe 3,3 kW
Użytkownicy terminali ładowania amerykańskiej firmy ECOtality od kilku miesięcy zaczęli dostrzegać i odnotowywać problemy podczas ładowania większą mocą niż standardowe 3,3 kW. Pierwszy o problemie poinformował Kalifornijczyk Tony Williams, który po perypetiach z utratą zasięgu Nissana Leaf (wcześniejszy wpis) zamienił auto na Toyotę RAV4 EV. RAV4 EV posiada większy pakiet akumulatorów, większy zasięg oraz ładowarkę pokładową o większej mocy (9,6 kW) niż Leaf. Jak się szybko okazało nawet przy ograniczeniu poboru prądu do 30 A (7,2 kW), podczas ładowania z terminalu ECOtality Blink stopieniu uległ port i wtyczka ładowania J1772 (mimo, że terminal i wtyczka przy 30 A według specyfikacji nie były przeciążone).
Podobny problem odnotował Colby Trudeau - właściciel Hondy Fit EV, który zauważył że ładowanie mocą 6,6 kW jest przerywane po około 20 minutach oraz że stopniowo kolejne dostępne w jego okolicy terminale przestają działać. W tym przypadku nie doszło do uszkodzenia portu ładowania ponieważ Honda wyjątkowo wyposażyła swoje auta w zabezpieczenie termiczne przerywające zasilanie, gdy temperatura portu będzie zbyt wysoka. Tymczasowo Trudeau zaczął ładować auto ze zwykłego gniazdka elektrycznego niewielką mocą. Po zgłoszeniu problemu do producenta, Honda (mimo, że problem nie leży po stronie samochodu) zareagowała bardzo szybko i przygotowała nową wersję oprogramowania, powodującą zmniejszenie mocy ładowania po wykryciu zbyt wysokiego wzrostu temperatury zamiast natychmiastowego odłączenia.
Co ciekawe, problem nie dotyczy wszystkich modeli i zdarzają się posiadacze BMW ActiveE, którzy przy mocy 6,6 kW nigdy nie odnotowali problemów z terminalami ECOtality. Potencjalnie, po pojawieniu się na rynku coraz większej liczby samochodów z ładowarkami pokładowymi o większych mocach - głównie Nissanów Leaf z rocznika 2013 - liczba przypadków może jednak znacznie wzrosnąć.
Ze strony niezbyt cenionej przez posiadaczy aut elektrycznych firmy ECOtality na razie trudno doszukać się odpowiedzi. Jedną z prawdopodobnych przyczyn wydzielania się zbyt wysokiej ilości ciepła jest nieprawidłowe zaciśnięcie przewodów we wtyczce, która przy odpowiednio wysokiej mocy od razu lub po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Obecnie trudno powiedzieć, czy problem dotyczy wszystkich spośród kilkunastu tysięcy terminali Blink w USA, czy tylko części. Jeśli tak, koszt serwisu może dosyć znacząco obciążyć ECOtality.
Osobną kwestią jest wątpliwy stopień zabezpieczenia w przypadku pobierania mocy wyższej od dopuszczalnej w specyfikacji. David Herron - znany entuzjasta aut elektrycznych - dokonał testu, w którym przez godzinę ładował swoje przerobione na napęd elektryczny auto prądem rządu 40 A, podczas gdy specyfikacja wtyczki i terminalu Blink dopuszczała jedynie 30 A. W najgorętszym miejscu wtyczka rozgrzała się w tym czasie do około 74°C, jednak terminal nie przerwał pracy.
Źródła
- [1] www.plugincars.com/honda-fit-ev-overheats-blink-charger-126246.html 17.02.2013r.
- [2] www.mynissanleaf.com/viewtopic.php?f=26&t=10749 17.02.2013r.
- [3] www.mynissanleaf.com/viewtopic.php?f=26&t=10749&start=120#p247298 17.02.2013r.
- [4] www.mynissanleaf.com/viewtopic.php?f=26&t=10749&start=130#p247546 17.02.2013r.
- [5] www.longtailpipe.com/2013/02/blink-j1772-charging-connectors-are.html 17.02.2013r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.