SamochodyElektryczne.org

Silniki Renault Zoe znajdą zastosowanie w elektrycznych smartach

Napędy trakcyjne Renault R240 używane w nowej wersji Zoe, będą napędzały także nowe wersje smarta fortwo ED i smarta forfour ED

Napędy trakcyjne firmy Renault - zobacz całą galerię
Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015) Napęd trakcyjny Renault R 240 dla modelu Zoe (wersja 2015)

W ramach zacieśniania współpracy Daimlera i Renault-Nissan Alliance, zdecydowano że nowe napędy trakcyjne Renault R240 (wcześniejszy wpis), produkowane przez Renault w Cléon we Francji dla modelu Zoe, będą wykorzystane także w elektrycznych smartach.

Oba koncerny planowały taką współpracę już od 2011r. (wcześniejszy wpis), jednak w międzyczasie Renault anulowało (a na pewno odroczyło) elektryczną wersję Twingo.

smart fortwo ED i forfour ED

Dokładnie chodzi o nową (czwartą już) wersję smarta fortwo electric drive oraz całkowicie nowego smarta forfour electric drive, który podobnie jak bliźniak Renault Twingo jest już dostępny w wersji spalinowej. Pakiety akumulatorów, z ogniw LG Chem będą z kolei dostarczane przez Deutsche ACCUmotive (wcześniejszy wpis). Jeżeli Renault zdecyduje się na elektryczne Twingo, z marszu wykorzystać będzie mogło pakiety Deutsche ACCUmotive.

Napęd i ładowanie

Daimler używał w trzeciej wersji elektrycznego smarta silniki produkowane przez spółkę joint venture EM-motive GmbH (50:50 z Boschem) (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2), ale jak widać korzystniejsza okazała się współpraca z Renault. Napęd trakcyjny osiągał maksymalnie 55 kW i 130 Nm. Przejście na R240 i moc 65 kW oraz 220 Nm byłoby zatem sporym awansem.

Możliwe, że dla potrzeb smarta maszyny będą nieco zmodyfikowane, co pokaże czas. Plan przewiduje rozpoczęcie produkcji nowego modelu pod koniec 2016r.

Ładowanie trójfazowe mocą 22 kW w standardzie

Napęd R240 ma dla smarta jeszcze jedną zaletę, bowiem integruje on w sobie możliwość ładowania trójfazowego mocą do 22 kW (lub jednofazowe od kilku kW). Taka funkcjonalność będzie pewnie dostępna w standardzie, co zniweluje konieczność zakupu opcjonalnej ładowarki trójfazowej 22 kW Brusa NLG6 (wcześniejszy wpis), której cena w Polsce wzrosła z 11.600 zł w 2012r. (wcześniejszy wpis) do 12.230 zł w 2015r. (wcześniejszy wpis).

Można się domyślać, że skorzystają także odbiorcy w Ameryce Północnej, którzy co prawda nie dysponują na ogół trzema fazami, ani też standard SAE J1772 (Typ 1) nie umożliwia ładowania trójfazowego, ale będą mogli wykorzystać moc rzędu 7 kW, czyli dwukrotnie większej niż obecnie.

Fragment komunikatu prasowego firmy Renault [2]

Elektryczne wersje nowych modeli smart fortwo i forfour:

te innowacyjne miejskie samochody są obecne na rynku od niemal roku. Obok Renault Twingo były pierwszymi pojazdami opartymi na wspólnej platformie firmy Daimler i Aliansu. Klienci zareagowali bardzo pozytywnie na wszystkie trzy modele. Zgodnie z oświadczeniem obu szefów firm elektryczne wersje nowych smartów fortwo i forfour trafią do sprzedaży pod koniec 2016 roku. Obydwa samochody zostaną wyposażone w elektryczny napęd, produkowany we francuskich zakładach Renault w Cléon, wykorzystywany również w modelu Renault ZOE. Akumulatory napędu elektrycznego nowego smarta będą produkowane przez spółkę zależną firmy Daimler – Deutsche ACCUmotive w Kamenz (Niemcy).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.