SamochodyElektryczne.org

Prezentacje ze spotkania członków Stowarzyszenia CHAdeMO 2015

W załączeniu zbiór najciekawszych slajdów z tegorocznego spotkania członków Stowarzyszenia CHAdeMO w Japonii, przygotowanych przez europejski oddział

Szybka ładowarka firmy Fuji Electric Corporation Szybka ładowarka firmy Fuji Electric Corporation

Stowarzyszenie CHAdeMO jak co roku o tej porze (wcześniejszy wpis), zorganizowało 8 czerwca spotkanie członków General Assembly w Tokio, aby przedstawić sprawozdanie z działalności za poprzedni rok (liczony od 1 kwietnia 2014 do 31 marca 2015) oraz omówić nowe zagadnienia. Po ponad pięciu latach promowania japońskiego standardu szybkiego ładowania prądem stałym, który według założeń miał podbić cały świat, jest sporo tematów do przedstawienia.

Przede wszystkim według aktualizacji danych z końca maja (która nigdy tak naprawdę nie uwzględnia stanu bieżącego) okazało się, że liczba ładowarek CHAdeMO skoczyła do 8549 (wcześniejszy wpis). Najwięcej bo aż 5418 znajduje się w Japonii, która pewnie w najbliższym czasie dorzuci jeszcze 1-2 tysiące. W porównaniu z resztą świata są to poziomy nieporównywalne.

Europa także zwiększa liczbę szybkich ładowarek, ale ogółem jest ich 1838.

Mapa szybkich ładowarek CHAdeMO 2015-05-31
Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO na świecie

Dla Stowarzyszenia CHAdeMO ważne jest, że oryginalny japoński standard CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993 przestał być hermetyczny i jest na zasadach ogólnych dostępny dla wszystkich poprzez International Electrotechnical Commission (wcześniejszy wpis), czy Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki CENELEC (wcześniejszy wpis). Nad CHAdeMO aktualnie pochyla się także IEEE.

Samochody i ładowarki można na zgodność ze standardem CHAdeMO opisanym w międzynarodowych normach certyfikować u niezależnych jednostek akredytacyjnych. Stowarzyszenie CHAdeMO zauważa jednak, że w przypadku ładowarek w ostatnim czasie dokonano jedynie dwóch certyfikacji, podczas gdy w poprzednich latach było ich całkiem sporo. Przyczyna częściowo tkwi ponoć w znacznie wyższych wymaganiach odnośnie jakości energii elektrycznej i kompatybilności elektromagnetycznej w najnowszej wersji standardu 1.0. Co gorsze nie do końca uregulowana jest kwestia certyfikacji ładowarek uniwersalnych, czyli z wyjściami CHAdeMO i CCS Combo 2, a w Europie to właśnie te nabierają w ostatnim czasie na znaczeniu.

Normy:

  1. IEC 61851-23 ed1.0 Electric vehicle conductive charging system - Part 23: DC electric vehicle charging station
  2. IEC 61851-24 ed1.0 Electric vehicle conductive charging system - Part 24: Digital communication between a d.c. EV charging station and an electric vehicle for control of d.c. charging
  3. IEC 62196-3:2014 Plugs, socket-outlets, vehicle connectors and vehicle inlets - Conductive charging of electric vehicles - Part 3: Dimensional compatibility and interchangeability requirements for d.c. and a.c./d.c. pin and contact-tube vehicle couplers

Europa

W ciągu ostatnich 12-miesięcy, liczba szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie wzrosła o około 64% do 1838. Ciekawie prezentuje się mapa gęstości ładowarek, z której wynika że jest już kilka krajów, w których liczba ładowarek przekracza 10 na 1 mln mieszkańców. W Polsce, aby dorównać do czołówki, zamiast 7 urządzeń musiałoby być zainstalowanych ponad 350.

Mapa szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie
Mapa gęstości szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie 2015-05-31
Uniwersalna szybka ładowarka Efacec/Garo Uniwersalna szybka ładowarka Efacec/Garo

Jak wiemy, w Europie Stowarzyszenie CHAdeMO zdołało wybronić się przed całkowitą eliminacją na rzecz standardu CCS Combo 2 (wcześniejszy wpis), jednak po 2017r. wszystkie nowe instalacja ładowarek dostępnych publicznie mają obowiązkowo posiadać wyjście CCS Combo 2 (wcześniejszy wpis). Ponieważ nie udało się - głównie niemieckim lobbystom - zniszczyć CHAdeMO w zarodku, a liczba aut EV/PHEV z tego typu wejściem jest wciąż bardzo duża, oba standardy będą rozwijały się równolegle - tzn. producenci będą oferowali auta z wyjściami CHAdeMO lub CCS Combo 2, a po stronie infrastruktury będą dostępne ładowarki z dwoma typami wtyczek.

Ciekawostką jest, że spośród ponad 120 tys. aut elektrycznych w Europie, aż 86% posiada zaimplementowany jakiś rodzaj szybkiego ładowania w około 30-45 minut (86%). Spośród tych 86%, 50% należy do CHAdeMO, 12% do dedykowanego standardu Tesli, 18% do CCS Combo 2, a 19% do prądu przemiennego, czyli najpewniej unikalnego rozwiązania Renault Zoe (43 kW przesyłane trójfazowo po złączu Typ 2).

Z kolei po stronie infrastruktury - 551 z 1838 CHAdeMO to urządzenia uniwersalne posiadające także wyjście CCS Combo 2 i ewentualnie wyjście 3-fazowe prądu przemiennego Typ 2.

Udział CHAdeMO w europejskim rynku aut elektrycznych - luty 2015

Mapa uniwersalnych szybkich ładowarek CHAdeMO i CCS Combo 2 2015-05-31

Więcej ciekawych materiałów można znaleźć w prezentacjach [1-6].

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.