SamochodyElektryczne.org

Stowarzyszenie CHAdeMO wybroniło się przed eliminacją w Unii Europejskiej

Standard CHAdeMO nie zostanie wyeliminowany w Unii Europejskiej, ale za kilka lat punkty dostępne publiczne będą musiały posiadać wyjście Combo 2, a CHAdeMO pozostanie opcją dodatkową

GB/T 20234 - zobacz całą galerię

Unia Europejska wkrótce najprawdopodobniej zadecyduje, że podstawowymi standardami ładowania na jej terenie są te zaprojektowane i forsowane przez przemysł niemiecki, czyli standard 1- i 3-fazowy IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) oraz jego stałoprądowe rozszerzenie Combined Charging System (CCS) / Combo 2. Stowarzyszenie CHAdeMO słusznie obawiało się, że zgodnie z pierwszymi prowizorycznymi projektami regulacji, standard CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993 będzie potraktowany jako rozwiązanie tymczasowe i z biegiem czasu być może wręcz odstawione (wcześniejszy wpis).

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013 - złącze CHAdeMO

Na szczęście dla Japończyków, Stowarzyszenie CHAdeMO zdołało niedawno włączyć swój standard do norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (wcześniejszy wpis), dzięki czemu jest on już w Europie dostępny dla wszystkich zainteresowanych podmiotów na równi z CCS. Ponadto na korzyść CHAdeMO działa pokaźna liczba instalacji szybkich ładowarek (wcześniejszy wpis) oraz ponad 36 tys. aut zgodnych ze standardem CHAdeMO. Dodatkowo Unia Europejska, będąca biurokratycznym potworem, jest w praktyce tak słaba, że zwykle nie jest w stanie realizować czegokolwiek co pierwotnie zaplanowała. Tak było chociażby z propozycją nakazania poszczególnym stanom członkowskim instalacji minimalnej liczby punktów ładowania, która to propozycja przepadła (wcześniejszy wpis).

BMW i3 BMW i3 - złącze CCS

Ostatecznie w finalnym projekcie dyrektywy o alternatywnych napędach, standard CHAdeMO nie jest już traktowany jako rozwiązanie przejściowe, lecz dodatkowe, bez wskazania na mogącą nastąpić jego eliminację. Po trzech latach od wejścia w życie dyrektywy (o ile dojdzie ona do skutku) nie będzie co prawda można już w Unii Europejskiej instalować samodzielnych szybkich ładowarek CHAdeMO, jednak będzie można instalować dowolne szybkie ładowarki, które posiadają standard preferowany Combo 2 (lub Typ 2 w przypadku prądu przemiennego). Innymi słowy za około trzy lata w Europie będą powstawały albo urządzenia Combo 2, albo uniwersalne z dodatkowymi wyjściami CHAdeMO.

Ponieważ aktualnie auta elektryczne i hybrydowe typu plug-in zgodne ze standardem CHAdeMO sprzedają się w większych ilościach niż wchodzące dopiero na rynek Combo 2, jest bardzo prawdopodobne, że oba standardy z uwagi na coraz większą skalę będą musiały współistnieć już na zawsze. Niestety dla przeciętnych użytkowników tego typu samochodów, niniejszy brak porozumienia doprowadzi do większych kosztów budowy infrastruktury i dostępu do niej (obserwujemy spore różnice w cenach urządzeń z jednym i z wieloma wyjściami) oraz chaos i brak kompatybilności (nowi, mniej zorientowani użytkownicy będą musieli zaznajomić się z różnymi złączami i tym, że nie wszystkie punkty ładowania danej sieci będą na 100% kompatybilne z ich pojazdem).

Komentarze (7)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend
Raczej nie, bo jeszcze dochodzi kwestia autoryzacji. Wszystkie auta Tesli są monitorowane i widać, że podłączono coś innego.
OK, racja - zapomniało mi się co wymyśliła Tesla, a jest to genialne w swej prostocie ;)
Pytanie moje jest zatem takie: co jeśli ktoś zrobi przelotkę z przerobionego przez Teslę mennekesa ze stacji SuperCharger na zwykłego Mennekesa + CCS? I wtedy każde auto ze złączem CCS by się mogło ładować na stacjach Tesli za free...? Dobrze kombinuję? ;)
Fakt, że temat jest o CHAdeMO <- jakkolwiek widać, że CHAdeMO podzieli los płyt HD-DVD za jakiś czas....
  • RaveN

@highend
Tesla używa jednego wejścia do ładowania prądem przemiennym 3f jak i prądem stałym. Link do artu:
http://www.samochodyelektryczne.org/port_ladowania_w_europejskiej_wersji_modelu_s.htm
czyli europejska Tesla ma dwa złącza? jedno Mennekes, a drugie do swoich Superchargerów?
Bo o to mi chodziło (trzeci standard gniazd) - przecież Tesla nie umożliwia ładowania innych pojazdów na swoich stacjach. Mają własne gniazdo ;)
@highend Zawsze tak jest, ot okazja do zagarnięcia rynku, który dopiero się tworzy. Odniosę się do Tesli: Europejska Tesla ma gniazdo Mennekes (czyli Type 2) czyli wersję podstawową bez złącza DC. Obecne ładowarki typu drugiego dostępne np w Norwegii pasują do Tesli. Mnie wkurza fakt, że "Combo" to właściwie dwa złącza w jednym i jest nierozłączne, wystarczyło by, gdyby dało się odczepić piny DC i probnlemu by nie było. A tak trzeba kombinować jakąś przedłużkę Mennekesa...

Swoją droga Tesla pokazała, że ładowanie DC mocą ponad 100 kW jest możliwe przez Mennekesa, po co więc kombinować z dodatkowymi pinami DC?
poza tym CCS wygląda na lepsze... po co dwa złącza w aucie (imiev ma po obu bokach, a leaf wielką klapę z przodu?)..... samo CCS jest mniejsze co widać nawet na zdjęciach, CHAdeMO jest zbyt masywne. Cieawe, że powstało dla małych japońskich dłoni ;)
czy zawsze tak musi być? Betacam vs. VHS...., albo BluRay vs HdDVD.
i tu jedno z tych przegrało.

Chademo finalnie przegra. I Leafy AD 2016 na rynek europejski będą miały CCS.

A co z Teslą? Tesla ma swoje superchargery i ma w nosie normy i standardy.

Burdel na kółkach.