Stowarzyszenie CHAdeMO wybroniło się przed eliminacją w Unii Europejskiej
Standard CHAdeMO nie zostanie wyeliminowany w Unii Europejskiej, ale za kilka lat punkty dostępne publiczne będą musiały posiadać wyjście Combo 2, a CHAdeMO pozostanie opcją dodatkową
Unia Europejska wkrótce najprawdopodobniej zadecyduje, że podstawowymi standardami ładowania na jej terenie są te zaprojektowane i forsowane przez przemysł niemiecki, czyli standard 1- i 3-fazowy IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) oraz jego stałoprądowe rozszerzenie Combined Charging System (CCS) / Combo 2. Stowarzyszenie CHAdeMO słusznie obawiało się, że zgodnie z pierwszymi prowizorycznymi projektami regulacji, standard CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993 będzie potraktowany jako rozwiązanie tymczasowe i z biegiem czasu być może wręcz odstawione (wcześniejszy wpis).
Na szczęście dla Japończyków, Stowarzyszenie CHAdeMO zdołało niedawno włączyć swój standard do norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (wcześniejszy wpis), dzięki czemu jest on już w Europie dostępny dla wszystkich zainteresowanych podmiotów na równi z CCS. Ponadto na korzyść CHAdeMO działa pokaźna liczba instalacji szybkich ładowarek (wcześniejszy wpis) oraz ponad 36 tys. aut zgodnych ze standardem CHAdeMO. Dodatkowo Unia Europejska, będąca biurokratycznym potworem, jest w praktyce tak słaba, że zwykle nie jest w stanie realizować czegokolwiek co pierwotnie zaplanowała. Tak było chociażby z propozycją nakazania poszczególnym stanom członkowskim instalacji minimalnej liczby punktów ładowania, która to propozycja przepadła (wcześniejszy wpis).
Ostatecznie w finalnym projekcie dyrektywy o alternatywnych napędach, standard CHAdeMO nie jest już traktowany jako rozwiązanie przejściowe, lecz dodatkowe, bez wskazania na mogącą nastąpić jego eliminację. Po trzech latach od wejścia w życie dyrektywy (o ile dojdzie ona do skutku) nie będzie co prawda można już w Unii Europejskiej instalować samodzielnych szybkich ładowarek CHAdeMO, jednak będzie można instalować dowolne szybkie ładowarki, które posiadają standard preferowany Combo 2 (lub Typ 2 w przypadku prądu przemiennego). Innymi słowy za około trzy lata w Europie będą powstawały albo urządzenia Combo 2, albo uniwersalne z dodatkowymi wyjściami CHAdeMO.
Ponieważ aktualnie auta elektryczne i hybrydowe typu plug-in zgodne ze standardem CHAdeMO sprzedają się w większych ilościach niż wchodzące dopiero na rynek Combo 2, jest bardzo prawdopodobne, że oba standardy z uwagi na coraz większą skalę będą musiały współistnieć już na zawsze. Niestety dla przeciętnych użytkowników tego typu samochodów, niniejszy brak porozumienia doprowadzi do większych kosztów budowy infrastruktury i dostępu do niej (obserwujemy spore różnice w cenach urządzeń z jednym i z wieloma wyjściami) oraz chaos i brak kompatybilności (nowi, mniej zorientowani użytkownicy będą musieli zaznajomić się z różnymi złączami i tym, że nie wszystkie punkty ładowania danej sieci będą na 100% kompatybilne z ich pojazdem).
Źródła
- [1] The Association welcomes EU decision to endorse CHAdeMO in Multistandard chargers [statement] chademo.com
- [2] Full text of the Clean Power for Transport directive of the EU available here chademo.com
- [3] DIRECTIVE 2014/.../EU OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on the deployment of alternative fuels infrastructure europarl.europa.eu
Komentarze (7)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
RaveN
Raczej nie, bo jeszcze dochodzi kwestia autoryzacji. Wszystkie auta Tesli są monitorowane i widać, że podłączono coś innego.
highend
Pytanie moje jest zatem takie: co jeśli ktoś zrobi przelotkę z przerobionego przez Teslę mennekesa ze stacji SuperCharger na zwykłego Mennekesa + CCS? I wtedy każde auto ze złączem CCS by się mogło ładować na stacjach Tesli za free...? Dobrze kombinuję?
Fakt, że temat jest o CHAdeMO <- jakkolwiek widać, że CHAdeMO podzieli los płyt HD-DVD za jakiś czas....
RaveN
Tesla używa jednego wejścia do ładowania prądem przemiennym 3f jak i prądem stałym. Link do artu:
http://www.samochodyelektryczne.org/port_ladowania_w_europejskiej_wersji_modelu_s.htm
highend
Bo o to mi chodziło (trzeci standard gniazd) - przecież Tesla nie umożliwia ładowania innych pojazdów na swoich stacjach. Mają własne gniazdo
Mibars
Swoją droga Tesla pokazała, że ładowanie DC mocą ponad 100 kW jest możliwe przez Mennekesa, po co więc kombinować z dodatkowymi pinami DC?
highend
highend
i tu jedno z tych przegrało.
Chademo finalnie przegra. I Leafy AD 2016 na rynek europejski będą miały CCS.
A co z Teslą? Tesla ma swoje superchargery i ma w nosie normy i standardy.
Burdel na kółkach.