SamochodyElektryczne.org

Standard szybkiego ładowania CHAdeMO został uznany przez CENELEC

Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki CENELEC oficjalnie włączył standard CHAdeMO do normy EN 62196-3, na równi z CCS/Combo 2

Stowarzyszenie CHAdeMO poinformowało, że Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki CENELEC oficjalnie włączył standard szybkiego ładowania CHAdeMO w poczet norm, gdzie wcześniej znajdował się już CCS/Combo. Z końcem 2014 roku CHAdeMO zostało ujęte w normie EN 62196-3. Wcześniej częściowo standard był już opisany w EN 61851-23 i EN 61851-24 (wcześniejszy wpis).

Jest to spory sukces firm japońskich, którym udało się przeforsować własne rozwiązanie aż do tego etapu. W najbliższych kilku latach nie ma mowy o kompromisie i oba rozwiązania będą rozwijane równolegle (znacząca część ładowarek będzie kompatybilna z oboma standardami, aby obsługiwać zarówno auta CHAdeMO jak i Combo 2). Podzespoły zarówno po stronie pojazdów jak i ładowarek mogą być dostarczane przez firmy trzecie spełniające normę, czego pilnować mają zewnętrze podmioty certyfikujące. To sytuacja zupełnie inna niż na początku, gdy hermetyczne Stowarzyszenie CHAdeMO sprawowało kontrolę nad standardem, dostępnym jedynie dla członków, oraz samodzielnie certyfikowało urządzenia.

Unia Europejska wciąż ma zamiar preferować standard CCS/Combo 2 i wymagać go we wszystkich nowych publicznie dostępnych szybkich ładowarkach za kilka lat. Jeśli plan ten dojdzie do skutku, z uwagi na dużą liczbę aut z portami CHAdeMO, prawdopodobnie CHAdeMO będzie i tak dodawane. Trzecią opcją jest dedykowany standard Tesli, który jednak nie jest dostępny publicznie - urządzenia dostępne są tylko dla klientów firmy.

Maksymalna moc szybkich ładowarek CHAdeMO to około 100 kW, ale na razie takich urządzeń jest jedynie kilka (większość ma moc poniżej 50 kW). Znikoma liczba aut jest też w stanie wykorzystać tak wysoką moc ładowania przez dłużej niż kilka minut.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.