SamochodyElektryczne.org

Prezentacje ze spotkania członków Stowarzyszenia CHAdeMO 2013

Z danych przedstawionych na generalnym spotkaniu Stowarzyszenia CHAdeMO w Japonii wynika, że aut kompatybilnych z CHAdeMO jest na świecie już 89 tys., a liczba szybkich ładowarek przekroczyła 2600

Podobnie jak przed rokiem, 22 maja w Japonii miało miejsce generalne spotkanie członków Stowarzyszenia CHAdeMO, w którym udział wzięli przedstawiciele blisko 250 podmiotów. Część prezentacji z konferencji została kilka dni temu udostępniona na japońskiej stronie CHAdeMO [1].

W sprawozdaniu z działalności za 2012r., poinformowano między innymi o przekroczeniu liczby 2500 zainstalowanych szybkich ładowarek CHAdeMO i wyrażono oczekiwanie że do końca roku będzie ich już 4000. Aktualnie ładowarki CHAdeMO oferuje 40 producentów. Rozwój standardu CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993 ma przyspieszyć z uwagi na nadchodzące w najbliższych miesiącach wydanie przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC) normy opisującą standard.

Najbardziej interesującą prezentację przedstawił Toshiyuki Shiga, kierujący obecnie zarówno działem pojazdów elektrycznych Nissana (wcześniejszy wpis) jak i Stowarzyszeniem CHAdeMO. Co ciekawe, publikacja zniknęła z listy po podlinkowaniu nagrania z wystąpienia - najprawdopodobniej przez przypadek, ponieważ wciąż jest dostępna.

Ze slajdów wynika, że aktualna liczba szybkich ładowarek wynosi 2636, a więc jest o około kilkadziesiąt sztuk wyższa niż wynikałoby to z publikowanych co pewien czas komunikatów. Co więcej według stanu na maj 2013r. liczba urządzeń w Europie dobiła do 800 (podawana jest też wartość 798), a nie 720 tak jak podawano niedawno (wcześniejszy wpis), a w USA do 227 (wartość 160 nie była dawno aktualizowana).

Jeśli chodzi liczbę samochodów posiadających na wyposażeniu port szybkiego ładowania CHAdeMO, jest ich już 89 tys., co stanowi mniej więcej 80% wszystkich samochodów elektrycznych na świecie. Według danych Toshiyuki Shiga z marca 2013r., w Europie 68% z 35700 osobowych aut elektrycznych (ponad 24 tys.) jest kompatybilnych z CHAdeMO. Pozostałe auta, które z szybkiego ładowania CHAdeMO korzystać nie mogą to smart fortwo electric drive (9%), Renault Fluence Z.E. (6%), Bolloré Bluecar (6%), Renault Zoe (2%) oraz inne modele (9%). Ponadto 97% z 23500 aut osobowych w Europie, które mogą uzupełniać energię w około 30 minut to auta z portami CHAdeMO (Renault Zoe stanowiło w marcu zaledwie 3%). W Europie samochody kompatybilne z CHAdeMO to Nissan Leaf (34%), Citroën C-Zero (23%), Peugeot iOn (23%) i Mitsubishi i-MiEV (20%). Prezentacja powyższych danych miała przekonać, że standard CHAdeMO ma dominującą pozycję w Europie i nie powinien być porzucany na rzecz trójfazowego IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) z wdrażanym dopiero stałoprądowym rozszerzeniem Combo 2 (wcześniejszy wpis).

Bardzo interesująca jest również mapka, na której po raz pierwszy w historii zaznaczono obecność szybkiej ładowarki CHAdeMO w Polsce. Na razie jeszcze nie ujawnił się jej właściciel, jednak miejmy nadzieję, że zrobi to niebawem oraz że Polska powoli zacznie odrabiać zaległości w dziedzinie budowy infrastruktury szybkiego ładowania w stosunku do innych państw. W niektórych krajach przypada ponad 35 urządzeń na 10 tys. km2, a zatem są one od siebie oddalone średnio co najwyżej o około 20 km.

Mapa przedstawiająca liczbę szybkich ładowarek w poszczególnych państwach w Europie Mapa przedstawiająca liczbę szybkich ładowarek w poszczególnych państwach w Europie, maj 2013r. [1]

Źródła

  • [1] CHAdeMO chademo.com

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

tzn? wiadomo na pewno gdzie będzie ta ładowarka? to, ze w tym roku to pewne.
w 2014 pewnie już będzie 2-3 sztuka.
  • RaveN

@highend
Miałeś nosa ;).
mamy 1, a powinno być minimum 101 (jak niemcy);) ta jedna to zapewne Wawa (salon Nissana?)