SamochodyElektryczne.org

Porównanie sprzedaży EV/PHEV według portów szybkiego ładowania DC - 2011-2017

W załączeniu zaktualizowane porównanie sprzedaży samochodów EV/PHEV według konkurujących standardów szybkiego ładowania prądem stałym

Hyundai IONIQ Electric - zobacz całą galerię

Serwis EV Sales zaktualizował niedawno zestawienie sprzedaży aut elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV) posortowanych według standardu portu szybkiego ładowania prądem stałym - CHAdeMO, CCS Combo 1 i 2 oraz Tesli (w dwóch wersjach).

Ponieważ niniejszy wpis jest aktualizacją wpisu sprzed trzech miesięcy (wcześniejszy wpis), większość treści pozostaje identyczna, aczkolwiek teraz dane obejmują cały rok 2017. Ponadto na rzecz CHAdeMO policzone zostały samochody Hyundai IONIQ Electric w Korei Południowej, bo początkowo ten właśnie standard był wspierany przez Hyundaia i Kia na rodzimym rynku.

Port ładowania CHAdeMO

Historycznie pierwszym standardem jest CHAdeMO, służący do ładowania prądem stałym. Na świecie zainstalowano ponad 17.700 szybkich ładowarek CHAdeMO (wcześniejszy wpis).

Porty ładowania CCS Combo

W Ameryce Północnej (i niektórych innych rynkach) opracowano standard CCS Combo 1/SAE J1772 Combo (bazujący na złączu jednofazowym SAE J1772). W Europie na bazie IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) powstał CCS Combo 2. Rozwiązania są nieomal identycznie, ale fizycznie nie pasują do siebie, bo musiały zachować kompatybilność wsteczną ze złączami prądu przemiennego.

W naszym przypadku i tak możemy być zadowoleni, ponieważ forsowany przez niemiecki przemysł CCS Combo 2 ma objąć prawie cały świat (wcześniejszy wpis).

Liczba szybkich ładowarek CCS Combo 2 w Europie wynosi ponad 4.000 (wcześniejszy wpis).

Combined Charging System (CCS) Combo 1 i Combo 2 Combined Charging System (CCS) Combo 1 i Combo 2
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV - CCS Combo 1 (J1772 Combo)
Opel Ampera-e Opel Ampera-e - CCS Combo 2

Porty ładowania Tesli

Tesla, wybijająca się na niezależność i poszukująca czegoś lepszego niż CHAdeMO i CCS Combo, opracowała własne złącze szybkiego ładowania w Ameryce Północnej. W niewielkim rozmiarze, za pomocą tych samych linii przesyłany jest prąd przemienny lub prąd stały.

Tesli niestety zabrakło rozumu, żeby zrobić od razu wersję obsługują też ładowanie trójfazowe (w Ameryce Północnej po prostu niewykorzystana byłaby jedna linia). Ponieważ bez ładowania trójfazowego ciężko uzyskać wyższe moce w Europie, zaprojektowano nową wersję, bazującą na europejskim Typie 2. Takie też złącze wprowadzane jest na świecie poza Ameryką Północną.

Tesla zainstalowała ponad 1000 stacji szybkiego ładowania (obu typów) (wcześniejszy wpis).

Tesla Model S (port ładowania wersji europejskiej) Tesla Model S (port ładowania wersji europejskiej, używany poza Ameryką Północną)
Tesla Model S - port ładowania wersji północnoamerykańskiej Tesla Model S - port ładowania wersji północnoamerykańskiej

Inne standardy

Na domiar złego, Chińczycy postawili na rozwój własnego standardu GB/T, podobnego do CHAdeMO.

Porównanie sprzedaży EV/PHEV według portów szybkiego ładowania DC

Aktualnie auta elektryczne są kompatybilne tylko z częścią infrastruktury na poszczególnych rynkach, a poza swoim rynkiem mogą w ogóle zostać wykluczone (na przykład sprowadzanie auta z innego zakątku świata lub podróż dookoła świata).

Jak dotąd najczęściej spotykanym standardem EV/PHEV jest CHAdeMO, aczkolwiek sprzedaż w ostatnich latach nie tylko nie rosła, ale i nieco przygasła. Powodem jest brak zaangażowania branży na świecie, a nawet brak jednolitego wsparcia wśród producentów japońskich. Aktywnie CHAdeMO wspiera Nissan i w mniejszym stopniu Mitsubishi, które trafiło niedawno pod kontrolę Nissana.

Rosnąca sprzedaż Tesli oraz coraz więcej nowych modeli kompatybilnych z CCS Combo sprawia, że - przynajmniej na papierze - szanse się wyrównują. Trzeba jednak pamiętać, że standardy Tesli i CCS Combo obejmują dwie wzajemnie niekompatybilne (przynajmniej bez adapterów) wersje. Porównanie będzie zatem miarodajne tylko z podziałem na poszczególne rynki.

Sprzedaż EV/PHEV wg portów szybkiego ładowania DC - 201712

CHAdeMO pozostaje niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o liczbę aut, ale udział w rynku maleje.

Liczba EV/PHEV wg portów szybkiego ładowania DC - 201712

* - dane szacunkowe

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.