SamochodyElektryczne.org

Standard Combined Charging System (CCS) w wersji europejskiej ma objąć prawie cały świat

Jeśli dobrze pójdzie, standard CCS Combo 2 zostanie rozpowszechniony na większość rynków na świecie

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System - zobacz całą galerię
Opel Ampera-e Opel Ampera-e z portem CCS Combo 2

Z najnowszej publikacji organizacji Charging Interface Initiative (CharIN e.V.) wynika, że spośród dwóch wersji standardu Combined Charging System (CCS), wersja europejska (CCS Combo 2) ma być stosowana prawie na całym świecie. Popularyzacji nie przewiduje się jedynie w Ameryce Północnej oraz Korei Południowej (gdzie występuje CCS Combo 1) oraz na hermetycznych rynkach chińskim i japońskim (które starają się zachować u siebie własne standardy GB/T oraz CHAdeMO).

Większość rynków na świecie albo zamierza stosować CCS Combo 2, albo jest przez CharIN rekomendowanych do stosowania CCS Combo 2.

CCS Combo 1 i 2 różnią się od siebie bazą dla standardu, którą w USA było złącze jednofazowe SAE J1772 (IEC 62196-2 Typ 1), a w Europie VDE-AR-E 2623-2-2 (IEC 62196-2 Typ 2). Wersja Europejska jest przeznaczona do przesyłu prądu 1- i 3-fazowego oraz prądu stałego. Funkcjonalności trójfazowej brakuje w CCS Combo 1.

Dla Europy (a przy okazji Polski) jest to dobra wiadomość, ponieważ jak najszersze stosowanie CCS Combo 2 likwiduje bariery podróżowania oraz ewentualnego handlu autami. Szkoda, że Ameryka Północna również nie została wciągnięta wcześniej pod CCS Combo 2 - trójfazowa funkcjonalność nie byłaby wykorzystywana, ale pozostawałaby w odwodzie. Aktualnie bez przejściówek lub przeróbek się nie obędzie.

W Europie działa ponad 3 tys. miejsc szybkiego ładowania prądem stałym przez złącze CCS Combo 2 (wcześniejszy wpis).

Cel CharIN to podwyższenie możliwości CCS:

  1. moc maksymalna ma wynosić 350 kW (obecnie 200 kW)
  2. napięcie ładowanie ma sięgać 1 kV przy prądzie 350 A (obecnie 200 A)

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • force

Czy oni się nie nauczyli NICZEGO na ładowarkach do telefonów?