SamochodyElektryczne.org

LG Chem zbuduje zakład akumulatorów w Europie. Potencjalnie w Polsce

W okolicach Wrocławia powstać może europejski zakład akumulatorów litowo-jonowych dla aut elektrycznych firmy LG Chem

Według południowokoreańskich mediów, chemiczny gigant LG Chem nosi się z zamiarem budowy fabryki akumulatorów dla aut elektrycznych w Europie, aby zmniejszyć koszty transportu ogniw z Korei oraz zwiększyć możliwości produkcyjne dla tutejszych odbiorców. Koreańczycy wspominają o zakładzie mogącym dostarczać ogniwa dla 50 tys. aut rocznie.

Na razie poszukiwana jest lokalizacja dla fabryki. Co ciekawe, z uwagi na istnienie już w Polsce oddziałów LG Electronics, LG Display i LG Innotek, jako najprawdopodobniejsze miejsce lokalizacji wymienia się Polskę, a dokładniej Wrocław. Byłoby rzeczą niezwykle cenną posiadanie na terenie naszego kraju jednego z wiodących producentów akumulatorów litowo-jonowych, który posiadając długą listę odbiorców w branży motoryzacyjnej może także w kolejnych latach rozbudowywać obiekt (z zastrzeżeniem, że inwestycji nie sfinansują polscy podatnicy).

Zakład LG Chem w Europie może mieć uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ aktualnie firma dostarcza akumulatory dla kilkunastu tysięcy pojazdów elektrycznych Renault (Zoe i w mniejszym stopniu Twizy). Drugim odbiorcom będzie Daimler/smart (wcześniejszy wpis). Zanim zakład powstanie, swoją część popytu może dołożyć Audi dla produkcyjnej wersji modelu e-tron quattro concept (wcześniejszy wpis) oraz ewentualnie inne spółki grupy Volkswagena.

Zakłady LG Chem

LG Chem posiada obecnie dwa zakłady produkcyjne oraz trzeci w budowie:

  1. zakład macierzysty w Ochang w Korei Południowej (od 2011r.) - 100-200 tys. kompletów rocznie
  2. zakład amerykański w Holland w stanie Michigan - co najmniej 50 tys. kompletów rocznie
  3. zakład chiński (w budowie) w Nankin w Chinach - 100 tys. kompletów rocznie (wcześniejszy wpis)

Do wiosny 2015r. LG Chem zaopatrzyła w akumulatory litowo-jonowe ponad 300.000 aut elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (wcześniejszy wpis), co stanowi kilkadziesiąt procent ogółu miliona sztuk sprzedanych do września 2015r. (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.