SamochodyElektryczne.org

BMW, Daimler, Ford oraz Audi i Porsche (Volkswagen) wprowadzą stacje ładowania o mocy 350 kW

Niemieccy producenci aut oraz Ford podejmują się komercjalizacji szybkiego ładowania aut elektrycznych prądem stałym o mocy do 350 kW - pierwsza stacja jeszcze w 2017r.

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System - zobacz całą galerię

Cztery grupy motoryzacyjne - BMW, Daimler, Ford i Volkswagen (razem z Audi i Porsche) ogłosiły wspólne przedsięwzięcie wprowadzenia w Europie stacji szybkiego ładowania mocą sięgającą 350 kW. W tym celu założona ma zostać spółka joint venture, z równym udziałem partnerów, do której ewentualnie w przyszłości dołączą kolejni producenci.

Bazując na niemieckim standardzie CCS Combo 2 (z zachowaniem kompatybilności wstecz z autami starszej generacji) powstać ma około 400 stacji szybkiego ładowania wzdłuż głównych tras w Europie. Maksymalna moc ładowania sięgać ma 350 kW, co mniej więcej odpowiada uzupełnieniu zasięgu na 100 km w mniej niż 5-minut lub 200 km w około 10 minut.

Budowa pierwszego obiektu ma ruszyć w 2017r. Komunikat prasowy sugeruje, że do 2020r. dostępne mają być tysiące stacji - „By 2020 the customers should have access to thousands of high-powered charging points”.

Dotąd w Europie zainstalowano ponad 2500 stacji z wtyczkami CCS Combo 2 o mocy zwykle do 50 kW (wcześniejszy wpis). W celu przesyłu wyższych mocy planuje się podniesienie napięcia ładowania oraz zastosowanie chłodzenia kabli/wtyczek cieczą (wcześniejszy wpis).

Aktualnie nie zaprezentowano jeszcze żadnego komercyjnego produktu na moc 350 kW (nie ma także jeszcze aut zdolnych przyjąć tak wysoką moc), ale pojawiają się pierwsze prototypy o mocy 150 kW (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.