SamochodyElektryczne.org

ABB otwiera w Polsce dwie szybkie ładowarki CHAdeMO

Firma ABB zainstalowała w Aleksandrowie Łódzkim i Krakowie dwie pierwsze szybkie ładowarki CHAdeMO - Terra 52 i Terra SmartConnect, dostępne bezpłatnie przez całą dobę

Terminale ładowania ABB - zobacz całą galerię
Szybka ładowarka ABB Terra 52 zainstalowana w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim Szybka ładowarka ABB Terra 52 zainstalowana w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim

Polski oddział ABB poinformował dziś o otwarciu w naszym kraju dwóch pierwszych szybkich ładowarek CHAdeMO. Urządzenia stanęły w Aleksandrowie Łódzkim i Krakowie. Dobra wiadomość daje nadzieję, że w Polsce stopniowo zacznie rozwijać się infrastruktura szybkiego ładowania, będąca niewątpliwie ważnym czynnikiem dla popularyzacji aut elektrycznych.

Pierwsze urządzenie zainstalowano w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim na parkingu przy ul. Placydowskiej 27. Ładowarka Terra 52 oprócz wyjścia CHAdeMO o mocy 50 kW posiada również trójfazowe wyjście IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) o mocy 22 kW. Takie rozwiązanie sprawia, że z punktu będzie mogła korzystać zdecydowana większość modeli aut elektrycznych dostępnych na naszym rynku.

Drugie urządzenie - Terra SmartConnect (SC) o mocy 20 kW, również zgodne ze standardem CHAdeMO, zlokalizowano na parkingu przed Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB przy ul. Starowiślnej 13A w Krakowie. Dodatkowo terminal posiada dwa wyjścia jednofazowe o mocy 3,7 kW z tradycyjnym gniazdem elektrycznym.

Szybka ładowarka ABB Terra SC Szybka ładowarka ABB Terra SC

Moc 50 kW wystarcza, aby szybka ładowarka ABB w Aleksandrowie Łódzkim doładowała akumulatory Nissana Leafa oraz trojaczków Citroën C-Zero, Mitsubishi i-MiEV i Peugeot iOn od 30 do 80% w około 15 minut i od 0 do 80% w około 30 minut. W przypadku mocy rzędu 20 kW i wymienionych powyżej modeli czas doładowana od 0 do 80% wydłuża się do około godziny. Z kolei trójfazowe wyjście punktu ładowania w Aleksandrowie Łódzkim w pełni będzie mógł obciążyć dostępny w Polsce smart fortwo electric drive (o ile posiada opcjonalną ładowarkę o mocy 22 kW) oraz w przyszłym roku Renault Zoe (wcześniejszy wpis).

Istotną informacją jest, że infrastruktura ABB jest dostępna dla użytkowników pojazdów elektrycznych bezpłatnie, przez całą dobę (chociaż w przypadku punktu w Krakowie płatny jest sam parking).

Pierwsze dwie instalacje ABB zostały oddane do użytku zaledwie kilka tygodni po uruchomieniu pierwszej szybkiej ładowarki CHAdeMO w Warszawie przez dealera Nissana (wcześniejszy wpis). Ponieważ proces instalacji i przygotowania do uruchomienia tego typu obiektów wymaga pewnego czasu można w zasadzie powiedzieć, że oba przedsięwzięcia mają w Polsce charakter pionierski, szczególnie że szybka ładowarka ABB jest pierwszą o mocy 50 kW, pierwszą z dodatkowym wyjściem trójfazowym oraz dostępną w szerszym zakresie godzin. Tak czy inaczej aktualnie w Polsce działają już 3 szybkie ładowarki CHAdeMO, z czego należy się cieszyć.

W swoim komunikacie prasowym ABB informuje ponadto, że dotąd zainstalowano już około 600 szybkich ładowarek na czterech kontynentach. Taki rezultat prawdopodobnie stawia ABB na pozycji europejskiego lidera w tym zakresie.

Komunikat prasowy firmy ABB [1]

ABB w Polsce zainstalowała dwie stacje DC do ładowania pojazdów elektrycznych

2013-06-19 - Na mapie Polski pojawiły się dwie nowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ze stacji można skorzystać bez żadnych opłat. Firma ABB zainstalowała je w Krakowie oraz Aleksandrowie Łódzkim, umożliwiając użytkownikom „doładowanie” samochodu nawet w kwadrans.

Znajdująca się w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim stacja pozwala na ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie w jednym z dwóch standardów: prądem stałym o mocy 50kW (CHAdeMO), który umożliwia skrócenie czasu ładowania do zaledwie 15-30 minut, oraz prądem przemiennym o mocy 22kW (Typ II). Dzięki temu ze stacji mogą skorzystać prawie wszystkie aktualnie dostępne na rynku, seryjnie produkowane samochody elektryczne.

Z kolei druga stacja została zainstalowana przed budynkiem Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Użytkownikom udostępniono model Terra SmartConnect o mocy 20kW w technologii prądu stałego, co pozwala skrócić czas ładowania do 80 proc. pojemności baterii do niespełna 120 minut. Jest to urządzenie dostosowane dla potrzeb biurowców i galerii handlowych, czyli lekkie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające montaż naścienny.

„Co istotne, obie stacje będą dostępne 24 godziny na dobę, a każdy z użytkowników będzie mógł z nich skorzystać za darmo. Jest to nowa jakość na polskim rynku i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli w jakimś stopniu wpłynąć na popularyzację pojazdów elektrycznych w Polsce. Przykład Estonii pokazuje, że warto inwestować w infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych” – powiedział Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

W Estonii powstała największa w Europie sieć stacji do szybkiego ładowania prądem DC, na potrzeby której ABB dostarczyła 200 takich urządzeń. Firma uczestniczyła ponadto w rozbudowie ogólnokrajowych sieci do ładowania m.in. w Belgii, Irlandii, Danii i Holandii. W sumie ABB zainstalowała już około 600 stacji do szybkiego ładowania na czterech kontynentach.

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Ladowarka ABB w Krakowie nie działa (outlander phev). Ten dam samochód w nissanie bez problemu. Do tego parking płatny
Po informacji o uruchomieniu CHAdeMO przez Nissana tak sobie myślałem, a co z ABB? Oni pokazywali na targach w Bielsku-Białej ładowarki CHAdeMO już od trzech lat. Mogli być pierwsi w Polsce, ale Nissan był szybszy..... Oczywiście rewelacyjna wiadomość :) Kraków, Warszawa, Aleksandrów Łódzki..... Kiedy będę jeździł za darmo Nissanem po całym kraju? ;) Coś jak darmowe superładowarki TESLI.