SamochodyElektryczne.org

Samochody elektryczne na targach Poznań Motor Show 2016

Na odbywających się właśnie w Poznaniu targach Motor Show 2016 zobaczyć można kilka aut elektrycznych, zarówno tych produkcyjnych jak i koncepcyjnych

Audi e-tron quattro concept - zobacz całą galerię

W Poznaniu trwa właśnie największa impreza motoryzacyjna w Polsce - Motor Show, która z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających. W 2016r. organizatorzy spodziewają się, że w ciągu kilku dni targi odwiedzi nawet 120.000 osób.

Podobnie jak rok temu (wcześniejszy wpis) wydarzenie wzbogacają wciąż bardzo awangardowe samochody elektryczne - w tym dwa modele koncepcyjne, które niedawno prezentowano na największych wystawach świata.

Strona z informacjami o targach Poznań Motor Show dostępna jest tutaj.

Audi e-tron quattro concept

Audi e-tron quattro concept Audi e-tron quattro concept

W hali 3A wśród marek Grupy Volkswagena odnaleźć można stoisko Audi z koncepcyjnym modelem e-tron quattro concept. Jest to prawdopodobnie najważniejsze auto elektryczne na wystawie, ponieważ w 2018r. ma trafić ono do produkcji.

Z trzema silnikami, napędem 4x4, zasięgiem około 500 km (prawdopodobnie NEDC) oraz szybkim ładowaniem mocą nawet 150 kW będzie to w zasadzie pierwszy konkurent Tesli Model X na horyzoncie.

Mitsubishi eX Concept

Mitsubishi eX Concept Mitsubishi eX Concept

Model koncepcyjny, który może w najbliższych kilku latach doczekać się wdrożenia zaprezentowała także firma Mitsubishi (hala 3). Chodzi o eX Concept - zgodnie z aktualnymi trendami dla elektrycznych SUV, wyposażony w napęd 4x4.

Zasięg rzędu 400 km z pakietem akumulatorów 45 kWh brzmi mało przekonująco, ale Japończycy mają jeszcze czas, żeby przemyśleć większą pojemność.

Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi Outlander PHEV Mitsubishi Outlander PHEV

Tradycyjnie na wystawie znalazł się też model Mitsubishi Outlander PHEV, czyli najlepiej sprzedający się samochód hybrydowy z możliwością zewnętrznego ładowania w Europie oraz w Japonii.

Nissan Leaf

Nissan Leaf 2016 Nissan Leaf 2016

W hali 3 prezentowany jest także nowy Nissan Leaf w wersji z rocznika 2016 z pakietem akumulatorów 30 kWh. Auto w takim wariancie jest już dostępne w Polsce (wcześniejszy wpis) - na razie w trzech salonach sprzedaży, ale nieoficjalnie wspomina się o poszerzeniu sprzedaży w tym roku.

Obok Leafa zaprezentowano szybką ładowarkę CHAdeMO firmy DBT (w istocie atrapę wystawową). Na razie w Polsce działa kilka takich urządzeń o mocy zwykle około 40-44 kW, które umożliwiają uzupełnianie energii do 80% pojemności w pół godziny.

BMW i8

BMW i8 BMW i8

Odwiedzając Nissana i Mitsubishi w hali trzeciej, można także rzucić okiem na hybrydę plug-in BMW i8.

Renault Zoe

Renault Zoe Renault Zoe

Renault było obecne na targach, jednak ponownie bez modeli elektrycznych. Na pocieszenie model Zoe można znaleźć na stoisku jednej z firm w części poświęconej technice motoryzacyjnej (tzw. czteropak). Jak się okazuje Zoe jako EV przydaje się do częstego podjeżdżania i zjeżdżania ze stanowiska diagnostycznego.

KTM Freeride E-XC

KTM Freeride E-XC 2015 KTM Freeride E-XC 2015

Firma KTM zabrała na targi do Poznania elektryczny motocykl KTM Freeride E-XC w nowej wersji 2015 (wcześniejszy wpis). Tego typu jednoślady stanowią jedynie swego rodzaju dodatek działalności austriackiej firmy.

E-Mopi

E-Mopi E-Mopi

Bardzo miłą niespodzianką był prototyp motoroweru elektrycznego zbudowanego i prezentowanego przez studentów z Zielonej Góry. Maszyna wyposażona jest aktualnie w silnik o mocy 6 kW i akumulatory litowo-jonowe, gromadzące około 1 kWh. Więcej na temat projektu będzie można znaleźć na stronie E-Mopi.

Hyundai IONIQ

Hyundai zaprezentował w Poznaniu hybrydową wersję nowego modelu IONIQ (wcześniejszy wpis), która będzie dostępna w sprzedaży jeszcze w tym roku. Ciekawostką jest, że wersja elektryczna Hyundai IONIQ Electric i hybrydowa z możliwością zewnętrznego ładowana także mają być dostępne w Polsce w nieco dalszej przyszłości.

Toyota Mirai

Dla osób bujających nieco w oparach absurdu na wystawie w Poznaniu znalazła się wodorowa propozycja Toyoty - Mirai, która cieszyła się całkiem sporym zainteresowaniem. W możliwość i sens komercjalizacji tego typu napędu szczerze jednak wątpimy.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend, Tomek
Nie wierzę w auta na wodór i z politowaniem słuchałem rozmowy przy Mirai jak to ludzie będą sobie sami produkować i tankować wodór w garażu.

Odnośnie Zoe, fajne auto. Tak mi jednak powiedziano, że "to nie jest samochód" i mają go tylko żeby nie odpalać w hali spaliniaka. Najgorsza była hala z ciężarówkami, gdzie ktoś mądry wpadł na pomysł, żeby sobie silnik popracował, więc w sumie to ich rozumiem.
  • Tomek

Zoe też się oberwało "Jak się okazuje Zoe jako EV przydaje się do częstego podjeżdżania i zjeżdżania ze stanowiska diagnostycznego." :D
News o Modelu 3 będzie pewnie wkrótce na stronie.
ale zbeształeś Mirai! ;)
a gdzie news o Modelu 3?