SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Tesla Motors za trzeci kwartał 2015r.

Trzeci kwartał nie przyniósł szczególnych przełomów w wynikach Tesli Motors. Kalifornijska firma wciąż liczy na sprzedaż w tym roku 50.000 aut elektrycznych

Tesla Motors opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku, który nie przyniósł dużych zmian jeśli chodzi o produkcję i dostawy aut elektrycznych. Przychody i straty nie odbiegają mocno od drugiego kwartału (wcześniejszy wpis), aczkolwiek straty wzrosły.

W zależności od sposobu księgowania sprzedaż wyniosła 1244 mln USD (strata netto 75 mln USD) w przypadku non-GAAP, lub sprzedaż wyniosła 937 mln USD (strata netto 230 mln USD) w przypadku GAAP. Rozbieżność wyników zależy od sposobu księgowania sprzedaży aut posiadającej cechy leasingu, leasingu aut i kosztów.

Tesla w minionym czasie pozyskała około 700 mln USD z emisji akcji (wcześniejszy wpis), ale mimo to bieżący zasób gotówki wynosi 1,4 mld USD, a nie 2 mld USD. Przyczyną są wysokie inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych oraz inne obszary działalności.

Wyniki finansowe Tesla Motors 2015-09

* - pierwsze trzy kwartały

Sprzedaż aut

Tesla Model S Tesla Model S

13.091 wyprodukowanych aut i 11.603 sprzedane to wynik niemal identyczny jak w drugim kwartale i zgodny z prognozą. Większość stanowią Modele S, ale do sprzedaży wlicza się już 6 pierwszych Modeli X (wcześniejszy wpis).

Wprowadzenie na rynek Modelu X wciąż nastręcza Tesli problemów, ponieważ mimo pierwszych kilku egzemplarzy dostarczonych we wrześniu, w październiku nie informowano o żadnej sprzedaży. Jednym z problemów, które są wymieniane to brak wystarczających dostaw niektórych elementów. Przykładowo Tesla została zmuszona do podjęcia decyzji o samodzielnej produkcji indywidualnych siedzeń dla drugiego rzędu.

W tym roku nie należy się spodziewać dużej liczby sprzedanych Xów, ale Tesla wciąż podtrzymuje, że w całym roku sprzeda przynajmniej 50 tys. aut elektrycznych. Dokładnie plan przewiduje 50-52 tys., o ile uda się zgodnie z planem dostarczyć 17-19 tys. w czwartym kwartale (przy produkcji wyjątkowo nieco niższej - 15-17 tys.).

Tesla chwali się, że na świecie rośnie liczba zamówień zarówno Modeli S, jak i Modeli X (które wcześniej były na etapie rezerwacji).

sprzedaż i produkcja aut Tesli Motors 2015-09

Nowości w autach Tesli

Tesla Model X Tesla Model X

W trzecim kwartale Tesla rozpoczęła dostawy Modeli X (wcześniejszy wpis).

Największą nowością w Modelach S była aktualizacja oprogramowania auta do wersji 7.0, wnoszącą funkcję Autopilota, czyli swego rodzaju asystenta jazdy autostradą/szosą, który w pewnym zakresie posiada funkcje autonomicznej jazdy (wcześniejszy wpis). Według danych producenta, aż 40.000 aut na świecie jest już zaopatrzonych w zdalną aktualizację, co samo w sobie jest sporym wyczynem.

Inną nowością jest nowy zastępczy pakiet akumulatorów litowo-jonowych dla Roadstera (wcześniejszy wpis).

Tesla Model III

Auto przewidziane do wielkoseryjnej produkcji Model III zaprezentowane ma zostać najwcześniej z końcem marca 2016r. Tesla nie opublikowała żadnych nowości.

Rozwój firmy

Jedną z ważniejszych nowości było otwarcie nowego, większego zakładu montażu końcowego w Holandii (wcześniejszy wpis). Głównym zadaniem zakładu (pomijając szybki montaż podzespołów bazowych przysyłanych z USA w gotowe auta) jest omijanie podatków.

W Tesla Factory w Kalifornii ruszyła już produkcja stacjonarnych magazynów energii (Tesla Energy), na które jest ponoć spore zapotrzebowanie. Powoli produkcja będzie jednak przenoszona do Gigafactory, gdzie wkrótce ruszyć ma nowa linia montażu pakietów.

Podstawowym celem powstającej fabryki akumulatorów Gigafactory są jednak nie pakiety, lecz ogniwa litowo-jonowe, a te produkowane mają być jeszcze w 2016r. (w końcówce). Tesla ocenia, że prace wyprzedzają harmonogram budowy zakładu.

Tesla Model S Tesla Model S
Tesla Gigafactory Tesla Gigafactory
Stacja szybkiego ładowania Tesla Motors Stacja szybkiego ładowania Tesli

Współpraca z innymi producentami

Mercedes-Benz B-Class Electric Drive Mercedes-Benz B-Class Electric Drive

Mercedes-Benz B-Class Electric Drive, dla którego Tesla dostarcza napędy trakcyjne i pakiety akumulatorów doczekał się z wini Tesli akcji przywoławczej (wcześniejszy wpis).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.