SamochodyElektryczne.org

W Europie Nissan tylko 3 razy wymienił pakiet akumulatorów Leafa

Jak dotąd wśród ponad 35.000 samochodów elektrycznych Nissan Leaf sprzedanych w Europie, na gwarancji wymieniono pakiety akumulatorów w jedynie trzech egzemplarzach

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię
Nissan Leaf Nissan Leaf

Nissan w swoim najnowszym komunikacie prasowym postanowił zadać kłam krytykom twierdzącym, że akumulatory trakcyjne w samochodach Leaf są zawodne. Japońska firma twierdzi, że spośród ponad 35 tys. sprzedanych Leafów w Europie tylko w trzech dokonano wymiany pakietu akumulatorów na nowy, co reprezentuje mniej niż 0,01% całości. Taki wynik ma być co więcej niższy niż odsetek aut spalinowych, które zostały unieruchomione awarią silnika (według przytaczanych danych firmy Warranty Direct - 0,255%).

Żeby udowodnić jak bardzo mylą się krytycy, Nissan odnalazł nawet Leafa testowanego przez bardzo nieprzychylnie nastawioną do EV redakcję Top Gear (wcześniejszy wpis). Biały Leaf po zniechęcającej do zakupu prezentacji w programie został sprzedany i jak się okazuje nowa właścicielka używa go bezproblemowo od trzech lat.

Odnośnie tego jak wygląda rzeczywista trwałość i niezawodność akumulatorów litowo-jonowych Leafa warto jednak pozostać ostrożnym, ponieważ producent raczej nie poinformuje nas o problemach. Na razie najstarsze Leafy z 2011r. (W Europie ledwie ponad 2 tys.) mają skończone lub wkrótce skończą cztery lata, a zatem są jeszcze dosyć nowe. Co więcej większość wszystkich sprzedanych w Europie trafiła do miejsc o chłodnym klimacie (np. około 13 tys. Leafów w Norwegii plus prywatny import). Dla akumulatorów używanych do połowy 2014r. (wcześniejszy wpis) wysokie temperatury były największym wrogiem. Jak sprawują się nowe ogniwa jeszcze nie wiemy.

Nissan gwarantuje, że jeżeli wskaźnik stanu akumulatorów spadnie poniżej 9 z 12 segmentów, co reprezentuje mniej niż 66,25% pojemności, przed upływem 5-lat lub 100 tys. km uzna roszczenia i wymieni pakiet/moduły. W USA takie wymiany rozpoczęły się szybko po ogłoszeniu programu i tylko na jednym nagraniu potwierdzone zostały dwa przypadki u jednego dealera (wcześniejszy wpis). Pakiety mogą także nabywać osoby, których auta nie łapią się na gwarancję (wcześniejszy wpis). Niestety danych na temat liczby wymian pakietów dla rynku USA Nissan nie ujawnił. Nie znamy także szczegółowych danych z Europy, w szczególności uśrednionych krzywych ubytku pojemności.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.