SamochodyElektryczne.org

Szybkie ładowanie CHAdeMO w Warszawie tylko dla Nissanów

Jedyna szybka ładowarka CHAdeMO w Warszawie jest dostępna już tylko dla aut elektrycznych marki Nissan

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię
Szybka ładowarka CHAdeMO firmy DBT przy ul. Puławskiej 276 w Warszawie Szybka ładowarka CHAdeMO firmy DBT przy ul. Puławskiej 276 w Warszawie

W Polsce istnieje tylko kilka szybkich ładowarek CHAdeMO, umożliwiających doładowanie aut elektrycznych (wyposażonych w odpowiedni port ładowania) w około pół godziny. Pierwsze takie urządzenie oddał do użytku w Warszawie dealer Nissana Zaborowski Sp. z o.o. w połowie 2013r. (wcześniejszy wpis). Mniej więcej równolegle dwie szybkie ładowarki zainstalowała firma ABB - w Aleksandrowie Łódzkim i Krakowie (wcześniejszy wpis). Następnie nadszedł czas na drugiego dealera Nissana - Japan Motors, który najpierw w 2013r. zainstalował szybką ładowarkę w Krakowie (wcześniejszy wpis), a następnie pod koniec 2014r. także w Sosnowcu (wcześniejszy wpis). Jedną szybką ładowarkę uruchomiono w 2014r. w Gdańsku za sprawą pilotażowego projektu Energii (wcześniejszy wpis).

W każdym z powyższych przypadków, przy okazji otwierania punktów szybkiego ładowania informowano, że dostęp do urządzeń jest bezpłatny i możliwy dla wszystkich chętnych. Auta z wejściami CHAdeMO to przede wszystkim Nissan Leaf, a ostatnio także Nissan e-NV200 oraz w mniejszym stopniu Mitsubishi i-MiEV i pochodne Citroën C-Zero oraz Peugeot iOn. Jest mało prawdopodobne, aby z szybkich ładowarek korzystali posiadacze Mitsubishi Outlanderów PHEV, którzy zawsze w odwodach dysponują spalinową częścią napędu.

Niestety mimo, że aut elektrycznych w Polsce jest mało i generalnie w przypadku CHAdeMO i tak głównie korzystają z niego Leafy, na początku roku nadeszła prośba o korektę informacji dotyczącej dostępności szybkiej ładowarki u dealera Nissana w Warszawie. Jak się okazuje, dostęp jest przewidziany wyłącznie dla posiadaczy elektrycznych Nissanów. Jest to zmiana polityki, ponieważ wcześniej informowano, że jest on dostępny dla wszystkich oraz widnieje na mapie punktów firmy DBT jako „Public access Fast charger”. W praktyce oznacza to, że posiadacze innych EV będą przeganiani tak jak jeden z użytkowników forum.

Właściciel urządzenia w Warszawie ma prawo do takiej decyzji. Być może nawet kiepska lokalizacja i brak miejsca zmusza go do ograniczenia ruchu.

Tak, czy inaczej stolica traci jedyny ogólnodostępny punkt szybkiego ładowania CHAdeMO. Mitsubishi z kolei, które jako jedyny japoński producent samochodów wspierał wysiłki Nissana na rzecz popularyzacji CHAdeMO poza Japonią, nie może liczyć na taryfę ulgową.

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Zaborowski Sp. z o.o., styczeń/luty 2015

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Tylko Tesla i ich SuperChargery to jest poważne podejście do tematu. Nawet jeśli miałyby być płatne (a przecież są darmowe) to i tak by ludzie się ładowali.
Inni producenci kompletnie nie mają szans z Teslą, mimo że auto jest dużo droższe od np. Leafa...... Ale kto zabroni kupić używaną Teslę, np. w Norwegii można kupić roczny Model S za.... prakrycznie połowę ceny nowego. Oczywiście dochodzą opłaty jak cło, akcyza i vat - ale i tak wychodzi ok 2/3 ceny nowej. A gwarancja przecież obowiązuje :)