SamochodyElektryczne.org

Energa uruchomiła w Gdańsku szybką ładowarkę CHAdeMO

Grupa Energa jako pierwszy dostawca energii elektrycznej w Polsce wspiera rozwój branży pojazdów elektrycznych instalując szybkie ładowarki CHAdeMO

Punkty ładowania firmy Energa - zobacz całą galerię

Tego lata Grupa Energa oddała do użytku pierwszą w Gdańsku, a zarazem piątą w kraju, ogólnodostępną szybką ładowarkę CHAdeMO, stając się tym samym pierwszym dostawcą energii elektrycznej, który zdecydował się na taką instalację. Urządzenie zainstalowane przez Energę zlokalizowane jest przy Olivia Business Center (aleja Grunwaldzka 472), a dokładniej przy budynku Olivia Point.

Jest to szybka ładowarka firmy DBT o mocy 44 kW, identyczna jak u dealerów Nissana w Warszawie i Krakowie, którą Energa zakupiła najprawdopodobniej w ramach prowadzonej współpracy z Nissanem (Energa posiada we flocie także kilka Leafów). Dostęp do szybkiej ładowarki jest bezpłatny i nie wymaga autoryzacji, jednak z uzyskanych informacji wynika, że taki stan rzeczy będzie miał miejsce do połowy 2015r. Czy za rok warunki dostępu zmienią się na razie nie wiadomo - użytkownikom aut elektrycznych kompatybilnych ze standardem CHAdeMO pozostaje nadzieja, że w ramach promocji prosty i bezpłatny dostęp zostanie utrzymany dłużej.

Niezwykle interesujące jest, że Energa planuje w najbliższych kilku miesiącach uruchomić dwie kolejne szybkie ładowarki "działające na tych samych zasadach" (a zatem prawdopodobnie także CHAdeMO firmy DBT) na dwóch stacjach Lotos w Gdańsku przy ul. Zwycięstwa oraz w Gdyni przy ul. Redłowskiej.

Osobno przy urzędach miasta w Gdańsku i Sopocie mają powstać terminale "półszybkie" - najprawdopodobniej trójfazowe o mocy 22 kW z gniazdami IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2). "Stacje powstają w ramach badań, jakie Energa prowadzi nad sposobami użytkowania pojazdów elektrycznych."

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Grupę Energa

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Dawid

Super, cieszę się!
A kiedy mój Wrocław? To 4 największe miasto w Polsce!
Nissan! Wrocław też potrzebuje ChaDeMo!