SamochodyElektryczne.org

Mercedes-Benz wprowadza ciężarówkę elektryczną eActros

Daimler wkrótce rozpocznie testy 10-ciężarówek elektrycznych Mercedes-Benz eActros. Produkcja seryjna najwcześniej w 2021r.

Mercedes-Benz eActros - zobacz całą galerię
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros

Daimler zaprezentował światu nową ciężarówkę elektryczną Mercedes-Benz eActros, bazującą na spalinowym modelu Actros. Pojazd jest kontynuacją prac w temacie elektryfikacji ciężarówek, zapoczątkowanym prototypem Mercedes-Benz Urban eTruck (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). W przypadku eActros, niemiecki producent idzie o krok dalej i zapowiada projekt pilotażowy.

Na początek, 10-egzemplarzy trafi na dwa lata testów u klientów w Niemczech i Szwajcarii. Testy potrwają co najmniej do połowy 2020r., aby przynieść odpowiedź czy warto w 2021r. uruchomić seryjną produkcję.

Daimler przede wszystkim zastanawia się na tym czy Mercedes-Benz eActros z zasięgiem około 200 km spotka się z zainteresowaniem przewoźników, czy będzie konkurencyjny cenowo oraz jak uporać się z kwestią ładowania. Aktualnie eActros, dostępny w wersji 18- i 25-tonowej, posiada pakiet 240 kWh oraz zmodyfikowaną oś napędową ZF AVE 130 o łącznej mocy 250 kW. Do ładowania wykorzystywane są zewnętrzne szybkie ładowarki CCS Combo - dysponując mocą 80 kW, energię można uzupełnić w około trzy godziny.

Inżynierowie Mercedesa przewidzieli już także zasilanie podzespołów pomocniczych (kompresora, wspomagania kierownicy, klimatyzacji oraz opcjonalnej chłodni) z akumulatorów trakcyjnych.

Zobaczymy jak potoczy się dalej program elektryfikacji ciężarówek Daimlera. Widać, że firma doznała pewnego przyspieszenia w tym zakresie, a przynajmniej usiłuje abyśmy odnieśli takie wrażenie. Plany ofensywy produktowej w segmencie samochodów, aut dostawczych, ciężarówek, autobusów i stacjonarnych magazynów energii robią spore wrażenie (wcześniejszy wpis). W przypadku ciężarówek, powoli rozkręca się sprzedaż modelu Fuso eCanter (wcześniejszy wpis). Na większy model Mercedes-Benz eActros również powinien być popyt, biorąc pod uwagę, że po premierze prototypu zgłosiło się 150 poważnie zainteresowanych klientów.

Dane techniczne [1-3]

 1. Zasięg na jednym ładowaniu: około 200 km
 2. Dopuszczalna masa całkowita: 18.000 kg lub 25.000 kg

 3. Napęd trakcyjny

 4. Typ silników: dwa trójfazowe silniki indukcyjne (oś napędowa ZF AVE 130)
 5. Moc maksymalna (sumaryczna): 250 kW (340 KM); 2x 125 kW
 6. Maks. moment obrotowy (sumaryczny): 970 Nm; 2x 480 Nm; 11.000 Nm na kołach
 7. Hamowanie odzyskowe: tak
 8. Przeniesienie napędu: stałe przełożenie, brak sprzęgła
 9. Napęd: na środkową oś
 10. Chłodzenie silników: cieczą

 11. Akumulatory

 12. Typ: litowo-jonowe
 13. Czas szybkiego ładowania 0-100%: około 3 h zewnętrzną ładowarką CCS Combo 2 mocą rzędu 80 kW lub odpowiedni dłużej mniejszą mocą
 14. Energia zgromadzona w akumulatorach: około 240 kWh
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros
Mercedes-Benz eActros Mercedes-Benz eActros

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.