SamochodyElektryczne.org

Better Place w upadłości

Firma Better Place mimo prób wyprowadzenia na prostą ostatecznie zalicza spektakularny upadek ze stratami udziałowców ocenianymi na 850 mln USD. Przyszłość zbudowanej infrastruktury oraz modelu Fluence Z.E. pozostaje pod znakiem zapytania

Stacje wymiany akumulatorów Better Place - zobacz całą galerię

Zarząd firmy Better Place, zajmującej się budową sieci automatycznych stacji szybkiej wymiany akumulatorów dla aut elektrycznych, złożył dziś w Izraelu wniosek o upadłość. Przyczyną jest brak środków do dalszego prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku możliwości pozyskania nowych funduszy od inwestorów. Według izraelskich źródeł straty od momentu utworzenia spółki sięgnęły już 850 mln USD i ze względu na niewystarczającą sprzedaż wciąż szybko rosły - w marcu informowano o stratach 812 mln USD (wcześniejszy wpis). Better Place zalicza tym samym przewidywany od dłuższego czasu najbardziej spektakularny upadek w branży pojazdów elektrycznych na świecie.

Trudno ocenić, czy niewielkie rezerwy finansowe pozwolą skompensować przynajmniej straty klientów i pracowników oraz jakie będą dalsze losy zbudowanej infrastruktury. Stacje Better Place działały komercyjnie w Izraelu i Danii oraz demonstracyjnie w Holandii.

Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu
Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu
Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Amsterdamie Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Amsterdamie

Better Place upada głównie ze względu na niski względem założeń i poniesionych kosztów poziom sprzedaży (wcześniejszy wpis), mimo że przynajmniej niektórzy klienci w Izraelu wyrażali się bardzo pozytywnie o usługach firmy (wcześniejszy wpis). Nieznany jest na razie los jaki spotka auta klientów Better Place - samochody Renault Fluence Z.E. są własnością klientów, jednak pakiety akumulatorów już nie. Jeżeli stacje szybkiej wymiany akumulatorów przestaną działać, klientom na niewiele przydadzą się auta (z lub bez akumulatorów), ponieważ nie mają one możliwości szybkiego ładowania, a na Fluence Z.E. decydowano się głównie, aby dzięki stacjom Better Place móc poruszać się tak jak samochodami spalinowymi.

Firma Better Place w swoim komunikacie prasowym poinformowała, że po roku działalności komercyjnej stało się jasne, że oferta nie spotka się z większym zainteresowaniem. Dodatkowo szefostwo Better Place uważa, że wsparcie ze strony producentów aut i krajów, w których prowadzono działalność, były niewystarczające.

Jedynym producentem, który zdecydował się produkować seryjnie samochody kompatybilne ze stacjami szybkiej wymiany akumulatorów Better Place była firma Renault. Jeden model Fluence Z.E., mający zasadniczą wadę w postaci niewielkiego bagażnika (pomniejszonego przez specyficzną konstrukcję auta), rzeczywiście mógł nie wystarczyć. Jeszcze kilka lat temu istniały plany, aby model Renault Zoe również dysponował wymienialnym pakietem, ale najwyraźniej zrezygnowano z tego pomysłu. Co ciekawe, francuski producent informował niedawno, że przygotowuje nową wersję Fluence Z.E. (wcześniejszy wpis). Kwestią otwartą pozostają dalsze losy tego modelu.

Renault Fluence Z.E. Renault Fluence Z.E.
pakiet akumulatorów Renault Fluence Z.E. pakiet akumulatorów Renault Fluence Z.E.
Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu Stacja wymiany akumulatorów Better Place w Izraelu

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

głupio tak pisać, ale z góry wiedziałem, że tak się stanie. Idea dobra - ale nie na teraz. Na teraz to najlepiej aku na własność i szybkie ładowarki chademo lub tesla supercharger i tyle. Nic wiecej do szczęścia nie potrzeba ;)
No to Better Place odeszło do lepszego miejsca [*]