SamochodyElektryczne.org

Renault gotowe do rozpoczęcia produkcji aut elektrycznych

Renault poinformowało, że już wkrótce rozpocznie seryjną produkcję samochodów elektrycznych Kangoo Express Z.E., Kangoo Maxi Z.E., Fluence Z.E. i kilku wersji Twizy

Renault Twizy - zobacz całą galerię

Renault poinformowało, że już wkrótce rozpocznie seryjną produkcję samochodów elektrycznych Kangoo Express Z.E., Kangoo Maxi Z.E., Fluence Z.E. i kilku wersji Twizy. O gotowości Renault do rozpoczęcia sprzedaży EV jeszcze w tym roku zapewnił Thierry Koskas - dyrektor Programu Samochodów Elektrycznych, który powiedział - Za miesiąc do klientów trafią pierwsze egzemplarze modeli Renault z napędem elektrycznym. Stanowią one ucieleśnienie ambitnej strategii mającej uczynić z Renault lidera w zakresie pojazdów o zerowej emisji spalin. Cała sieć koncernu jest już odpowiednio przeszkolona i gotowa do sprzedaży oraz serwisowania pojazdów elektrycznych w ramach kompleksowej oferty obejmującej sam pojazd, wynajem akumulatorów i ich ładowanie oraz kompletną gamę usług. Jest to przełomowy moment zarówno dla Renault jak i dla Aliansu oraz wszystkich klientów, którzy z niecierpliwością oczekują na dostawę jeszcze w tym roku pierwszych Fluence Z.E., Kangoo Z.E. i Twizy.

Sprzedaż obu wersji elektrycznego Kangoo rozpocznie się w październiku, Fluence Z.E. w listopadzie, a Twizy w grudniu. Na Zoe będzie trzeba zaczekać do połowy 2012r.

Renault Twizy Renault Twizy
Renault Kangoo Express Z.E. Renault Kangoo Express Z.E.
Renault Fluence Z.E. Renault Fluence Z.E.

W komunikacie prasowym, opublikowanym przed targami motoryzacyjnymi we Frankfurcie, Renault informuje ponadto, że w ramach umowy abonamentowej na akumulator właściciel Renault Z.E. będzie miał zapewnioną pomoc techniczną 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu na wszelkiego rodzaju usterki (zarówno związane z autem jak i silnikiem czy też akumulatorem oraz w przypadku rozładowania auta na drodze). Dodatkowo nabywcy modeli z gamy Z.E. będą mogli również korzystać przy wyjazdach w dalekie trasy z oferty krótkoterminowego wynajmu pojazdów spalinowych na preferencyjnych warunkach.

W obszernym opisie można także znaleźć informację, że francuski producent gwarantuje, że pojemność wynajmowanych akumulatorów nie spadnie poniżej 75% pojemności nominalnej.

Jeśli chodzi o infrastrukturę do ładowania, Alians Renault-Nissan spodziewa się, że w połowie 2012r. w Europie będzie działać już 50 tys. punktów ładowania (głównie małej mocy do ładowania wielogodzinnego). Niestety w komunikacie nie zamieszczono informacji o typie ładowarek instalowanych na pokładzie aut.

Silniki trakcyjne dla samochodów elektrycznych Renault będzie, przynajmniej na obecnym etapie, dostarczać firma Continental (wcześniejszy wpis). Będą to maszyny synchroniczny z uzwojeniem wzbudzenia w wirniku. W 2013r. Renault zamierza uruchomić własną fabrykę napędów trakcyjnych w Cléon we Francji (wcześniejszy wpis).

Ciekawostką są wyniki "testu barbecue” przeprowadzonego przez Renault, polegającego na podłożeniu ognia pod auto elektryczne i zmierzeniu czasu jaki upłynie do momentu jego zapalenia się. Okazuje się, że EV są znacznie mniej łatwopalne od spalinowych odpowiedników, ponieważ akumulator zapalił się dopiero po około 10 minutach, podczas gdy zbiornik paliwa staje w ogniu w 1-2 minuty.



Fragment komunikatu prasowego Renault [1]

SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY: WSZYSTKO JEST JUŻ GOTOWE!

Za miesiąc do klientów trafią pierwsze egzemplarze modeli Renault z napędem elektrycznym. Stanowią one ucieleśnienie ambitnej strategii mającej uczynić z Renault lidera w zakresie pojazdów o zerowej emisji spalin. Cała sieć koncernu jest już odpowiednio przeszkolona i gotowa do sprzedaży oraz serwisowania pojazdów elektrycznych w ramach kompleksowej oferty obejmującej sam pojazd, wynajem akumulatorów i ich ładowanie oraz kompletną gamę usług. Jest to przełomowy moment zarówno dla Renault jak i dla Aliansu oraz wszystkich klientów, którzy z niecierpliwością oczekują na dostawę jeszcze w tym roku pierwszych Fluence Z.E., Kangoo Z.E. i Twizy – Thierry Koskas, Dyrektor Programu Samochodów Elektrycznych.

Samochody elektryczne stanowią podstawowy element polityki Renault na rzecz ochrony środowiska Renault eco2 ukierunkowanej na stworzenie oferty bardziej ekologicznych produktów i usług dostępnych dla szerokich rzesz klientów.
Grupa Renault w ramach swojego planu strategicznego Renault 2016 – Drive The Change – dąży do zmniejszenia o 10% swojego śladu węglowego w skali światowej do roku 2013 oraz o kolejne 10% w latach 2013 - 2016. Oprócz udoskonaleń wprowadzanych w modelach z silnikami spalinowymi Renault jest jedynym producentem samochodów oferującym kompletną gamę samochodów elektrycznych - nowe rozwiązanie w zakresie transportu indywidualnego już w 2012 roku.


W TERENIE WSZYSTKO GOTOWE

SIEĆ RENAULT - PEŁNA DOSTĘPNOŚĆ I WYSOKI POZIOM KOMPETENCJI

Cała sieć w pełni gotowa do obsługi modeli Z.E.
W celu zapewnienia w pełni skutecznej obsługi nabywców aut Z.E., firma Renault zorganizowała swoją sieć sprzedaży i obsługi posprzedażnej na trzech poziomach:

  1. Sieć Renault (agenci, koncesjonerzy i salony RRG): klient dokonuje zakupu i zleca obsługę swojego auta Z.E. w całej sieci Renault.
  2. Centra Renault Z.E.: klient będzie mógł bliżej zapoznać się z samochodami elektrycznymi w Centrach Z.E. Główny nacisk położony jest w tym przypadku na uzmysłowieniu klientowi, czym jest jazda autem z napędem elektrycznym. Dzięki temu klienci będą mogli odkryć nowy wymiar przyjemności prowadzenia auta.
  3. Punkty Eksperckie Renault Z.E.: dysponują one specjalistycznym warsztatem Z.E. przystosowanym do wszelkich napraw modeli elektrycznych .
    - W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi klientów instytucjonalnych wszystkie punkty serwisowe Renault Pro+, czyli sieci dedykowanej dla klientów instytucjonalnych i skonstruowanej wokół koncepcji one stop shopping, tj. wszystko w jednym miejscu, będą działały jako Punkty Eksperckie Z.E. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, samorządy lokalne i właściciele firmowych flot pojazdów będą mogli dzięki temu kupować, oddawać do przeglądów i naprawiać swoje auta elektryczne w swoich dotychczasowych punktach Renault Pro+ (w liczbie 250 na koniec 2011 roku).

W praktyce oznacza to, że klient będzie mógł oddać swoje elektryczne auto do dowolnie wybranego punktu serwisowego - agenta, salonu RRG bądź koncesjonera. Jeśli dany zakład nie jest uprawniony do naprawy aut Z.E., będzie je przekazywał do najbliższego Punktu Eksperckiego. Taka formuła będzie zatem w pełni przejrzysta dla klienta, który na czas unieruchomienia swojego auta w warsztacie będzie mógł skorzystać z zastępczego środka transportu.

W dniu wprowadzenia modeli Z.E. do sprzedaży na terenie Europy otwartych będzie 750 Centrów Z.E. i Punktów Eksperckich Z.E. Wszystkie one będą wyposażone w terminale ładowania akumulatorów.

Specjaliści przeszkoleni w zakresie obsługi aut Z.E.
W każdym punkcie serwisowym Renault, klient będzie mógł skorzystać z pomocy specjalistów przeszkolonych w zakresie specyfiki obsługi samochodów elektrycznych. Cały personel sieci Renault przeszedł pełen cykl szkoleń handlowych i technicznych.

W czerwcu 2009 roku Renault Academy (Centrum Szkoleń Renault) rozpoczęła prace nad szkoleniami z zakresu Z.E. w ramach Aliansu. Wszystkie moduły szkoleniowe są bowiem wspólne dla Renault i Nissana. Dwa pierwsze moduły szkoleniowe zostały uruchomione już w czerwcu 2010 roku pod wspólną nazwą EV4ALL (szkolenie z zakresu SE dla wszystkich). Zawierały one szereg ogólnych informacji pozwalających każdemu pracownikowi przyswojenie sobie kultury pojazdu elektrycznego. Moduły te były skierowane do pracowników wszystkich działów i szczebli sieci Grupy Renault.

  1. Pierwszy moduł, zatytułowany „EV overview”, poświęcony był ogólnej prezentacji aut elektrycznych, tak pod kątem technicznym jak też ich specyfiki w zakresie sprzedaży, serwisowania, użytkowania i stosowanych technologii.
  2. Drugi moduł, zatytułowany „Safety overview”, dotyczył kwestii bezpieczeństwa związanych z obecnością w tych autach instalacji elektrycznej o napięciu 400 V.

Oprócz powyższych szkoleń e-learningowych w październiku br. w Sewilli odbędzie się centralne szkolenie przeznaczone dla całego personelu handlowego (8 000 osób).

Oprócz tego przygotowany został również szereg bardziej specjalistycznych szkoleń dla personelu technicznego, wyznaczonego do bezpośredniej obsługi tych aut. I tak na przykład SVE (szkolenie w zakresie mechaniki i blacharstwa dla sieci) jest organizowane dla modeli Kangoo Z.E i Fluence Z.E. we wszystkich Punktach Eksperckich i Centrach Z.E. na terenie Francji. Druga faza szkoleń zostanie przeprowadzona kilka miesięcy po wprowadzeniu do sprzedaży pierwszych egzemplarzy elektrycznych modeli Renault. Zostanie ona przygotowana z uwzględnieniem informacji z terenu dotyczących ewentualnych stwierdzonych usterek mechanicznych.

DYNAMICZNIE ROZWIJAJĄCA SIĘ SIEĆ PUNKTÓW ŁADOWANIA AKUMULATORÓW

Alians podpisał do dziś już ponad 100 umów na całym świecie
Od 3 lat Renault intensywnie działa na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania akumulatorów, współpracując w tym celu z partnerami prywatnymi i państwowymi. Alians Renault-Nissan podpisał do dziś na całym świecie już ponad 100 umów partnerskich z władzami publicznymi (na szczeblu państw, miast lub regionów), zakładami energetycznymi, operatorami, zarządcami sieci przesyłowych, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, zarządcami parkingów publicznych, hotelami, itp.

Blisko 50 000 punktów ładowania akumulatorów w Europie w 2012 roku
Na terenie wszystkich dużych krajów europejskich podpisany został szereg umów z dostawcami energii elektrycznej (RWE w Niemczech, EDF we Francji, Acciona w Hiszpanii, a2a i Enel we Włoszech, itp.), operatorami i/lub rządami. Podjęte zobowiązania pozwalają szacować liczbę punktów ładowania akumulatorów na terenie Europy w pierwszej połowie 2012 roku na około 50 000.

Testy w skali makro: 400 pojazdów, 9 krajów
Od grudnia 2010 roku w ręce klientów przekazanych zostało stopniowo łącznie ponad 400 aut z napędem elektrycznym. Aktualnie eksperymentem tym objętych zostało 9 krajów: Francja (łącznie w wyspą Reunion), Niemcy, Włochy, Dania, Rosja, Izrael, Korea Południowa, Singapur i Australia.

  1. W Niemczech Renault dostarczy w okresie od kwietnia 2011 do czerwca 2012 roku 45 samochodów Z.E. do kilku różnych eksperymentów:
    - Od kwietnia 2011 do czerwca 2012 roku w regionie Nadrenii i Zagłębia Ruhry do dyspozycji takich klientów jak: RWE, Deutsche Post, Stadtwerke Unna, Chemion, BEW, RWZ, Stadtwerke Brühl, Europcar i SWK oddanych zostanie łącznie 30 aut elektrycznych (Kangoo Z.E. i Fluence Z.E.). W regionie tym planowane jest zainstalowanie we współpracy z RWE, 400 punktów ładowania akumulatorów.
    - Od maja 2011 do czerwca 2012 roku w regionie Hamburga do dyspozycji takich klientów jak Unilever, Vattenfall, Hamburg Energie, Stadtreinigung Hamburg, Hamburg Airport, Hermes, Axel Springer, Budni, Hiplo i HHLA oddanych zostanie łącznie 15 Kangoo Z.E. W regionie tym planowane jest zainstalowanie, we współpracy z Hamburg Energie i Vattenfall 50 punktów ładowania akumulatorów.
  2. We Włoszech, w Mediolanie i Brescii 60 aut Z.E. (Kangoo Z.E. i Fluence Z.E.) będzie testowanych przez klientów w okresie 9 miesięcy. Głównymi klientami będą: Henkel, Sodexo, TNT, UPS, Nestlé oraz Urzędy Miejskie w Mediolanie i w Brescii. W obydwu powyższych miastach planowane jest zainstalowanie, we współpracy z Utility a2a, 270 publicznych i prywatnych punktów ładowania akumulatorów.
  3. We Francji w ramach największej w tym kraju operacji SAVE (Seine Aval Véhicules Electriques), w okresie od kwietnia 2011 do września 2012 roku testowanych będzie około 100 Z.E. oraz zainstalowanych zostanie około 150 punktów ładowania akumulatorów. W lipcu 2011 roku w rękach użytkowników znajdowało się już 60 elektrycznych aut Renault i Nissana (Renault Kangoo Z.E., Renault Fluence Z.E i Nissan Leaf) oraz zainstalowane były 103 punkty ładowania akumulatorów, z czego 38 było dostępnych na drogach publicznych oraz na niektórych parkingach sieci Carrefour i Vinci. Na dwóch stacjach benzynowych sieci Total zainstalowano po 1 terminalu szybkiego ładowania akumulatorów.

Pierwsze reakcje osób biorących udział w operacji SAVE są bardzo pozytywne. Ich zdaniem Z.E. ma równie dobre parametry użytkowe co auto z silnikiem spalinowym: Ładowanie akumulatora jest łatwe: Terminal ma dotykowy panel i jest prosty w obsłudze - stwierdził jeden z użytkowników. Z.E. zapewnia użytkownikowi prawdziwie bezstresową jazdę. Kiedy inni kierowcy czekają na światłach, bardzo im się spieszy, cały czas „gazują” silniki, staje się to śmieszne i dość dziwaczne - komentuje kolejny pracownik Carrefour Property.

PROSTA I KOMPLETNA OFERTA „W PUDEŁKU” - Z.E. BOX

Opanowanie korzystania z samochodu elektrycznego jest bardzo proste dzięki Z.E. Box, małemu, praktycznemu pudełeczku wręczanemu każdemu nabywcy Z.E. Zawiera ono odpowiedzi na wszystkie pytania klientów dotyczące oferty samochodów elektrycznych. Umieszczono w nim szereg użytecznych informacji oraz formularze umów odnoszących się zarówno do samego pojazdu jak i akumulatora, ładowania oraz oferty serwisowej. Klient może być spokojny – firma Renault pomyślała o wszystkim.

Z.E. CAR - AUTO O ZEROWEJ EMISJI , STWORZONE „NA MIARĘ” I INELIGENTNE
Kupując bądź wynajmując auto elektryczne z gamy Renault, klient odkrywa całkiem nowy wymiar przyjemności prowadzenia i odczuwa zadowolenie z jazdy autem o zerowej emisji, wkraczając równocześnie w świat inteligentnych technologii. System nawigacji satelitarnej Carminat TomTom Z.E. Live, specjalnie dostosowany do gamy Renault Z.E., pozwala wyświetlać na ekranie promień zasięgu auta przy aktualnym zapasie energii w akumulatorze. Wskazuje on również dokładną drogę dojazdu do najbliższych dostępnych punktów ładowania akumulatorów (zależnie od kraju i modelu). My Z.E. Connect jest pakietem prostych i praktycznych usług do zdalnego monitoringu zasięgu auta z komputera lub telefonu komórkowego za pośrednictwem aplikacji Z.E. Services.

Z.E. BATTERY - AKUMULATOR ZAWSZE GOTOWY DO UŻYTKU
Renault jest właścicielem akumulatora poprzez swoją filię RCI Banque. Klient podpisuje umowę abonamentową, która za przystępną cenę daje mu gwarancję dostępu do zawsze gotowego do użytku akumulatora. Renault ze swej strony zobowiązuje się do wynajęcia klientowi w pełni sprawnego akumulatora o pojemności ładowania zawsze powyżej 75%.
Zarówno klientom indywidualnym jak i instytucjonalnym proponowane są zróżnicowane, dostosowane do ich potrzeb ryczałty. Umowy te mogą być przedłużane bez żadnych ograniczeń czasowych (patrz: tabela zbiorcza cen, zamieszczona na końcu niniejszej części).
W przypadku sprzedaży auta używanego, z nowym nabywcą podpisywana jest automatycznie nowa umowa abonamentowa.

AKUMULATORY LITOWO-JONOWE NAJNOWSZEJ GENERACJI
Silniki elektryczne zasilane są z akumulatorów wykonanych w technologii litowo-jonowej. Wielkość konstrukcji akumulatorów zależy od rodzaju zasilanego nimi pojazdu. Akumulatory do Fluence Z.E. składają się z 48 modułów mocy, z których każdy zawiera 4 ogniwa podstawowe. To właśnie w tych ogniwach przebiegają reakcje elektrochemiczne, umożliwiające wytwarzanie prądu lub magazynowanie energii. Każdy moduł ma wymiary zbliżone do notebooka. Moduły ułożone są w 3 rzędach jeden nad drugim. Każdy moduł wytwarza prąd o napięciu 8,3 V, co przy ogólnej liczbie 48 modułów daje napięcie około 400 V. Te odznaczające się zwartą budową, innowacyjne akumulatory litowo-jonowe produkowane są przez firmę AESC (Automotive Electric Supply Corporation), joint-venture Nissana i NEC, bądź też przez firmę LG.

Pod względem parametrów użytkowych akumulatory te przewyższają niklowo-wodorkowe akumulatory starszej generacji pod każdym względem: wydajności, niezawodności, bezpieczeństwa i opłacalności.

Nie są one obarczone powodującym spadek pojemności tzw. „efektem pamięci”, który można było zaobserwować po upływie pewnej liczby cykli niepełnego ładowania w standardowych akumulatorach. Ponadto akumulatory te są akumulatorami bezobsługowymi. Aby określić docelowe zapotrzebowanie na lit należy mieć na uwadze, że akumulatory o masie 250 kg zawierają około 3 kg litu. Zgodnie z danymi firm wydobywczych Chemetall i SQM, światowe zasoby litu są szacowane aktualnie na 14 do 17 milionów ton.

Recykling: Dla wszystkich krajów, w których będą sprzedawane elektryczne modele Renault, firma wprowadza system zbiórki wszystkich akumulatorów uszkodzonych lub wycofywanych z użytkowania. Akumulatory te będą zbierane w punktach sieci handlowej Renault oraz przez specjalistyczne firmy uprawnione do rozbiórki aut elektrycznych. W pierwszym etapie będą one trafiać do punktów diagnostycznych, w których będzie następowało sortowanie akumulatorów na nadające się do dalszego wykorzystania poza branżą motoryzacyjną i te, które powinny zostać poddane recyklingowi. Recykling będzie polegał na rozłożeniu ich na elementy składowe (obudowy, elektronika, moduły, itp.). Wszystkie komponenty - z wyjątkiem modułów i ogniw - będą poddawane recyklingowi zgodnie ze standardowymi procedurami lub przeznaczane do wtórnego wykorzystania. Moduły akumulatorów (złożone z zespołów ogniw) będą przetwarzane przez bardziej wyspecjalizowane firmy recyklingowe. Renault zawarło pierwszą umowę partnerską z firmą Umicore będącą światowym liderem w zakresie recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Technologia stosowana przez firmę Umicore polega na poddawaniu ogniw i modułów obróbce pirometalurgicznej, uzupełnionej o hydrometalurgiczny proces odzyskiwania metali.

Bezpieczeństwo: od samego początku projektu Renault zobowiązało się do zapewnienia swoim modelom elektrycznym - pod kontrolą władz publicznych - identycznego poziomu bezpieczeństwa jak w przypadku modeli z silnikami spalinowymi. Bezpieczeństwo akumulatorów jest zapewnione dzięki zastosowaniu chemicznie stabilnego manganu, układowi elektronicznemu oraz solidnej obudowie otaczającej moduły akumulatora o parametrach zapewniających uzyskanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa biernego w razie zderzenia. Ponadto w celu ochrony akumulatora, wzmocnione zostały otaczające go elementy konstrukcji pojazdu.
Grupa Renault nawiązała również współpracę ze służbami ratowniczymi w celu ich przygotowania do pojawienia się aut z napędem elektrycznym. Dla potrzeb szkoleń wewnętrznych w jednostkach straży pożarnej opracowano we współpracy ze służbami pożarniczymi specjalny przewodnik ERG (Emergency Response Guide). Ponadto w celu upewnienia się co do braku jakichkolwiek zagrożeń związanych z autami Z.E. przeprowadzono również szereg testów. Modele elektryczne poddane zostały przez Renault m.in. tzw. „testowi barbecue”. Polega on na podłożeniu ognia pod takie auto i zmierzeniu czasu jaki upłynie do momentu jego zapalenia się.
Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że z uwagi na brak zbiornika paliwa auta elektryczne są bardziej odporne na działanie ognia od aut z silnikami spalinowymi. Akumulator ulega zapaleniu po upływie około 10 minut, podczas gdy dla zbiornika paliwa czas ten wynosi od 1 do 2 minut.

Z.E. CHARGE: MOŻLIWOŚĆ ŁADOWANIA AKUMULATORÓW W DOMU I W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Prosty w obsłudze Wall-Box jest nieodzownym urządzeniem do standardowego, domowego ładowania akumulatorów. Musi być instalowany przez elektryka dysponującego stosownymi uprawnieniami. W trosce o ułatwienie działania klientom, Renault bierze na siebie zadanie skontaktowania ich z przedstawicielami firm partnerskich, takich jak RWE w Niemczech, Enel lub a2a we Włoszech czy też EDF lub Schneider Electric we Francji.
Głównymi zaletami tego urządzenia jest szybkość ładowania, zgodność z obowiązującymi normami, ergonomia oraz możliwość komunikowania się z siecią energetyczną w celu skorzystania z najdogodniejszych taryf za energię elektryczną, na przykład w nocy lub w godzinach pozaszczytowych. Pełne naładowanie akumulatora następuje po upływie 6 do 8 godzin.
Do ładowań sporadycznych, powolniejszych (10 godzin), Renault oferuje w opcji lub w akcesoriach przewód ładowania, który można podłączyć do zwykłego domowego gniazdka 220 V. W modelu Twizy możliwe jest bezpośrednie podłączenie się do domowego gniazdka 220 V dzięki będącemu na wyposażeniu tego auta przewodowi i naładowanie akumulatora w ciągu 3,5 godziny. Dostęp do publicznej sieci punktów ładowania akumulatorów: dzięki szeregowi umów podpisanych przez Alians Renault-Nissan, klient ma również zagwarantowaną możliwość standardowego (6 do 8 godz.), przyspieszonego (1 godz.) lub szybkiego (30 min) doładowania akumulatora.

Z.E. SERVICES: STAŁA POMOC TECHNICZNA
W ramach umowy abonamentowej na akumulator i niezależnie od rodzaju wybranego ryczałtu, właściciel Renault Z.E. ma zapewnioną pomoc techniczną 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu na wszelkiego rodzaju usterki. Powyższa pomoc obejmuje zarówno usterki związane z autem jak też z silnikiem i akumulatorem. Obejmuje ona również przerwy w dostawach prądu, w przypadku których auto klienta jest odholowywane do dowolnego, wybranego przez niego punktu ładowania w promieniu 80 km.

Standardowa gwarancja Z.E. producenta obejmuje:

  1. gwarancję na pojazd: zależnie od kraju - 2 lata/bez limitu kilometrów lub 3 lata / 100 000 km (opartą na ofercie gwarancyjnej na modele spalinowe w danym kraju),
  2. gwarancję na elektryczny układ napędowy: do 5 lat / 100 000 km - z wyjątkiem Twizy: 3 lata/bez limitu kilometrów.

Prócz gwarancji producenta, Renault dysponuje ofertami przedłużenia gwarancji i umów serwisowych, specjalnie dostosowanymi do specyfiki samochodów elektrycznych, o następujących czasach trwania i przebiegu do wyboru:

  1. Usługa planowe przeglądy, umożliwiająca klientowi wybór formuły (lata/przebieg) dostosowana do jego sposobu użytkowania pojazdu,
  2. Przedłużenie gwarancji do 7 lat zgodnie z wyborem klienta (z wyjątkiem elektrycznego zespołu napędowego),
  3. RCI Banque oferuje ze swej strony ofertę ubezpieczeniową.

Nabywcy modeli z gamy Z.E. będą mogli również korzystać przy wyjazdach w dalekie trasy z oferty krótkoterminowego wynajmu pojazdów spalinowych na preferencyjnych warunkach. Usługa ta będzie dostępna w agencjach Renault Rent oraz w sieci europejskich partnerów Renault, dysponujących wystarczająco gęstą siecią punktów na obsługiwanym terenie, jak również za pośrednictwem My Renault, ze strony internetowej renault.fr. Płatności z tytułu wynajmu będą się odbywały w agencji lub przez Internet, z chwilą skorzystania z usługi.

Dostępny w przypadku modeli Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. system Fleet Asset Management, czyli system dynamicznego zarządzania flotą pojazdów, jest usługą skierowaną do firm oferujących długoterminowy wynajem pojazdów oraz zarządzających flotami pojazdów. System ten informuje codziennie klienta o: przebiegu pojazdów, zużyciu energii, stanie naładowania akumulatorów, itp. (około 60 różnych informacji przekazywanych każdego dnia), umożliwiając mu lepsze zarządzanie swoją flotą pojazdów elektrycznych bez jakiegokolwiek udziału użytkownika. Klient ma w tym układzie możliwość ściągania powyższych nieprzetworzonych danych z serwera po wprowadzeniu indywidualnego kodu zabezpieczającego.

KOMPLETNA GAMA PRZYSTĘPNYCH CENOWO MODELI

DZIENNE PRZEBIEGI DOPASOWANE DO RODZAJU UŻYTKOWANIA Z.E.
Na terenie Europy 87% przejazdów po mieście nie przekracza 60 km dziennie. Przy homologowanych zasięgach wynoszących odpowiednio 185 i 170 km (w cyklu mieszanym NEDC) dla Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. oraz 100 km dla Twizy (w cyklu miejskim), zasięg pojazdów z gamy Z.E. jest dostosowany do codziennego użytkowania.
Niemniej jednak zasięg pojazdów elektrycznych może się wahać w zależności od szeregu kryteriów, takich jak: prędkość, charakterystyka trasy, korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania oraz styl jazdy (sportowa, normalna bądź ekojazda). W przeciwieństwie do pojazdów spalinowych, pojazdy z napędem elektrycznym są najbardziej ekonomiczne w mieście, w warunkach dużego natężenia ruchu. Renault oddaje do dyspozycji swoich klientów liczne narzędzia i technologie służące optymalizacji zasięgu, tak podczas jazdy jak i poza pojazdem.

OD KANGOO Z.E. DO ZOE - KOMPLETNA GAMA POJAZDÓW, KTÓRA W CAŁOŚCI TRAFI NA RYNEK DO POŁOWY 2012 ROKU

Kangoo Z.E. i Kangoo Maxi Z.E. (2- i 5-miejscowe): prawdziwe, w 100% elektryczne Kangoo. Termin wprowadzenia do sprzedaży: październik 2011 r.
Głównym adresatem tego dostawczego pojazdu o zerowej emisji podczas użytkowania są floty firmowe, kupcy, rzemieślnicy oraz jednostki planujące przewóz osób, takie jak samorządy lokalne. Opierając się na swoim bogatym, 13-letnim doświadczeniu europejskiego lidera w dziedzinie pojazdów dostawczych, Renault oferuje 3 dostosowane do wszelkich potrzeb klientów wersje tego modelu. Jego pojemność ładunkowa jest identyczna jak w wersji z silnikiem spalinowym, jednak przy niezrównanie wyższym komforcie prowadzenia.

Fluence Z.E.: pierwszy, prestiżowy, przystępny cenowo sedan. Termin wprowadzenia do sprzedaży: listopad 2011 r.
Na terenie Europy Fluence Z.E. będzie przede wszystkim autem flotowym dla użytkowników stawiających na prestiżowy sedan o zerowej emisji podczas użytkowania.
W trzech krajach, w których Renault podpisało umowę partnerską z firmą Better Place (Izrael, Dania i Australia), Fluence Z.E. będzie pierwszym elektrycznym autem o nieograniczonym zasięgu dzięki sieci zautomatyzowanych stacji wymiany akumulatorów. Pod względem rodzaju użytkowania pozwoli to spełnić wymagania zarówno użytkowników flotowych jak i indywidualnych.

Pierwsi składający rezerwacje klienci będą mogli (zależnie od kraju) zamówić swoje Kangoo Z.E. lub Fluence Z.E. jeszcze przed oficjalną premierą na koniec września 2011 roku.

Twizy - unikalna koncepcja pojazdu miejskiego. Termin wprowadzenia do sprzedaży: grudzień 2011 r.
Niespotykany dotychczas w środowisku miejskim model Twizy odznacza się zwrotnością niewiele różniącą się od zwrotności motocykli, jednak przy zachowaniu poziomu komfortu i bezpieczeństwa zbliżonego do świata pojazdów dwuśladowych. Występujący jako znak graficzny w haśle marki Renault 2016 - Drive the Change model Twizy jest oferowany w 2 wersjach:

  1. Twizy 45, który w niektórych krajach można prowadzić bez prawa jazdy,
  2. Twizy, do prowadzenia którego jest wymagane samochodowe prawo jazdy.

Dwa poziomy wyposażenia tego auta zostały już zaprezentowane podczas Salonu Samochodowego w Genewie: Urban i Technic. Trzeci poziom wyposażenia Twizy Color, podkreślający młodzieżowy wygląd Twizy, zaprezentowany został podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Wersja ta jest oferowana w kolorach niebieskim, czerwonym lub zielonym, który pojawia się na zewnątrz na naklejkach dachowych i bocznych, a w kabinie na tapicerce i pokrywie schowka w desce rozdzielczej.

Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, wystrój ten może być uzupełniony o dobrane do tego auta aluminiowe, powlekane lakierem o diamentowym połysku obręcze kół.
Równocześnie ustalona na 550 euro brutto i dostępna dla wszystkich rezerwujących cena oferowanych w opcji drzwi potwierdza przystępny poziom cenowy modelu Twizy. Powyższe dwa nowe modele są dostępne w trybie rezerwacji na stronie internetowej www.renault-ze.com.

ZOE Preview - kompaktowy hatchback zapewniający wysoki komfort podróżowania na co dzień wszystkim pasażerom.
Show car stanowiący zapowiedź modelu ZOE, którego wprowadzenie na rynek przewidziane jest w połowie 2012 roku.
ZOE Preview jest show carem zapowiadającym model ZOE - w pełni elektryczny, kompaktowy hatchback. Będący prawdziwym autem dla każdego model ZOE stanie się od połowy 2012 roku flagowym modelem marki, ucieleśnieniem innowacji dla szerokich rzesz użytkowników, troski o środowisko, wysokiej jakości oraz prawdziwej odnowy designu Renault.
Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: www.media.renault.fr

Z.E. - SAMOCHODY PRZYSTĘPNE CENOWO
Ceny sprzedaży/koszty wynajmu samochodów elektrycznych Renault są porównywalne z cenami/ kosztami ich odpowiedników z wysokoprężnymi silnikami spalinowymi (po odliczeniu ulgi podatkowej).
W zależności od kraju, koszty zużywanej przez Z.E. energii elektrycznej są od 5 do 10 razy niższe od kosztów paliwa w pojazdach spalinowych. I tak na przykład w przypadku Kangoo Z.E. i Fluence Z.E. pełne naładowanie akumulatora pozwalające na pokonanie od 170 do 185 km kosztować będzie, zależnie od ceny kWh, około 2 euro, co jest wydatkiem niewspółmiernie niskim w porównaniu do wydatku na paliwo do auta z silnikiem spalinowym.
Przystępne pod względem ceny zakupu i kosztów użytkowania samochody elektryczne Renault będą dzięki temu stanowiły atrakcyjną ofertę tak dla klientów instytucjonalnych jak i indywidualnych.

Tabela zbiorcza cen modeli elektrycznych

Model Cena bez ulgi podatkowej Miesięczna opłata za wynajem akumulatora
Fluence Z.E. Expression 25 900 € brutto
Dynamique 26 900 € brutto
Od 82 € brutto,
łącznie z obsługą (10 000 km / rok w okresie 36 miesięcy)
Kangoo Z.E. 20 000 € netto Od 75 € netto,
łącznie z obsługą (15 000 km / rok w okresie 48 miesięcy)
Kangoo Maxi Z.E. 2/5-miejscowy 21 200 € netto
/ 22 000 € netto
Twizy Urban 45 6 990 € brutto
Opcja drzwi: 550 € brutto*
Od 50 € brutto,
łącznie z obsługą (7 500 km / rok w okresie 36 miesięcy)
Twizy Urban 7 690 € brutto
Opcja drzwi: 550 € brutto*
Twizy Color 7 990 € brutto
Opcja drzwi: 550 € brutto*
Twizy Technic 8 490 € brutto
Opcja drzwi: 550 € brutto*
ZOE BD BD
Tabela zbiorcza cen modeli elektrycznych
* Cena opcji dla osób, które dokonały rezerwacji.


SILNIK ELEKTRYCZNY - JAK TO DZIAŁA?

Motoreduktor: Silnik elektryczny składa się ze stojana, w którym wytwarzane jest wirujące pole magnetyczne powodujące obracanie się wirnika wokół swojej osi. Wał ten napędza reduktor o stałym przełożeniu w celu przeniesienia wytworzonego momentu obrotowego na koła. Zespół ten nazywany jest motoreduktorem. Zapewnia on płynne i nieprzerwane przyspieszenia, a z uwagi na brak sprzęgła w rozwiązaniu tym nie występuje groźba zatrzymania silnika. Do jazdy wstecz wystarczy zwykła zmiana kierunku obrotów wirnika. Silnik elektryczny ma bardzo wysoką (90%) sprawność energetyczną, znacznie wyższą niż w przypadku silników spalinowych (25%).

Elektroniczny moduł mocy: Energia elektryczna jest przesyłana do motoreduktora za pośrednictwem elektronicznego modułu mocy wyposażonego w falownik. Przekształca on zgromadzony w akumulatorze prąd stały o napięciu 400 V w prąd zmienny trójfazowy w celu zasilenia stojana. Umieszczony w tej samej obudowie co falownik transformator przemienia płynący z akumulatora trakcyjnego prąd stały o napięciu 400 V w prąd stały o napięciu 12 V, zasilający tradycyjną instalację pokładową oraz urządzenia dodatkowe w samochodzie (oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, radio, elektryczne podnośniki szyb itp.).

Moduł sprzęgający: Jest to szczególnego rodzaju układ sterujący, z którego prąd mocy rozsyłany jest do wszystkich elementów silnika, do akumulatora oraz do układów klimatyzacji i ogrzewania. Moduł ten zawiera również układ ładowania, przekształcający prąd zmienny o napięciu 220 V w prąd stały o napięciu 400 V w celu doładowania akumulatora.

W chwili wprowadzania na rynek, Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. będą wyposażane w silniki elektryczne wytwarzane i składane przez firmę Continental. Z początkiem roku 2013 Renault uruchomi swoją własną, uzupełniającą produkcję silników elektrycznych w fabryce w Cléon (Francja).

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Arrczi

Niestety ReVolt miał szansę, ale tego nie wkorzystał w odpowiednim czasie. Wysoka cena i wymagane prawojazdy na motocykl. Dla mnie Zoe jest super jako drugi w rodzinie sprawdzi się idealnie.
  • sjach

Polski RE-Volt za ponad 50tyś zł chyba splajtuje , Twizy będzie atrakcyjniejszy cenowo.