SamochodyElektryczne.org

Daimler wprowadza elektryczne ciężarówki Freightliner

Ciągnik siodłowy Freightliner eCascadia i ciężarówka Freightliner eM2 to dwa najnowsze pojazdy elektryczne wprowadzane przez Daimlera na rynku amerykańskim

Freightliner eCascadia - zobacz całą galerię
Freightliner eCascadia (z lewej) i Freightliner eM2 (z prawej) Freightliner eCascadia (z lewej) i Freightliner eM2 (z prawej)

Daimler ogłosił w czerwcu potężny plan elektryfikacji wszelkiego rodzaju pojazdów dostawczych, ciężarowych i autobusów, który obejmie praktycznie wszystkie marki na całym świecie. Aby ograniczyć koszty, powołana została specjalna grupa E-Mobility Group, która zadba, aby wszystkie marki należące do niemieckiego producenta używały tych samym podzespołów (napędów trakcyjnych, modułów akumulatorów, systemów ładowania itd.).

Podczas prezentacji w USA pokazano dwa nowe pojazdy marki Freightliner - elektryczny ciągnik siodłowy eCascadia o zasięgu 400 km (pakiet 550 kWh) oraz ciężarówkę elektryczną eM2 o zasięgu 370 km (pakiet 325 kWh). Oba pojazdy wejdą do produkcji seryjnej w okolicy 2021r., ale już w tym roku 30 sztuk trafi na testy w rzeczywistych warunkach - amerykańska firma Penske Truck Leasing ma otrzymać do testów 10 eCascadia i 10 eM2, a NFI 10 eCascadia.

Freightliner to jedna z wielu marek grupy. Inna to Fuso. Testy ciężarówek Fuso eCanter są prowadzone na trzech kontynentach (wcześniejszy wpis), a prace wybiegają już w przyszłość i obejmują większe modele jak E-FUSO Vision One (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). Mercedes-Benz pod swoją marką zaprezentował niedawno model eActros również przewidziany na rok 2021 (wcześniejszy wpis). Równolegle wdrażane będą autobusy elektryczne (wcześniejszy wpis). W USA popularnym segmentem są autobusy szkolne i z ramienia Daimlera ich sprzedażą zajmuje się Thomas Built Buses - Saf-T-Liner C2 Jouley (wcześniejszy wpis).

Elektryfikacja zaczyna nabierać tempa i w zasadzie kilka lat dzieli nas już od momentu, gdy objęcie wszystkich modeli pojedynczej grupy będzie nie lada sztuką.

Prezentacja pojazdów

Freightliner eCascadia

Freightliner eM2

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.