SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Wyniki sprzedaży samochodów EV/PHEV na świecie w 2017r.

Ponad 1.200.000 samochodów EV/PHEV zostało sprzedanych w 2017r. To o 58% więcej niż rok wcześniej. W tym roku może uda się dobić do 2.000.000 - na świecie jeździłoby wówczas 5.000.000 EV/PHEV!

Tesla Model S - zobacz całą galerię

Liczba samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV) przekroczyła jesienią ubiegłego roku 3 miliony. W 2017r. sprzedaż wzrosła do ponad 1,2 mln i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym roku wyniosła nawet 2 miliony.

Grudzień - 173.000 EV/PHEV

Zgodnie z przewidywaniami, listopadowy rekord sprzedaży (wcześniejszy wpis) został pobity w grudniu. Nowy miesięczny rekord sprzedaży samochodów EV/PHEV wynosi około 173.000. Grudniowy wynik był o 67% wyższy niż rok wcześniej.

Rok 2017 - ponad 1.200.000

W całym ubiegłym roku na świecie sprzedano około 1.224.000 samochodów EV/PHEV. Dzięki bardzo mocnym wzrostom w Chinach, rynek urósł o 58% rok do roku. Jeśli takie tempo się utrzyma, w 2018r. można będzie liczyć na 2.000.000. Wówczas do końca grudnia moglibyśmy świętować 5.000.000 aut EV/PHEV na świecie.

Większość sprzedaży stanowią EV - 66% (poprawa o 2%), podczas gdy PHEV 34%.

Ranking modeli

W załączeniu zestawienie 20-najpopularniejszych modeli według EV Sales [1]. Wymienione modele stanowią 55% ogółu sprzedaży.

To co zauważamy od razu, to przewaga modeli EV (kolor niebieski na wykresie) nad PHEV (kolor czerwony na wykresie) - zarówno w wolumenie jak i liczbie modeli w czołówce.

Drugim ważnym wnioskiem jest, że już około połowa najlepiej sprzedających się EV/PHEV na świecie to modele chińskie, oferowane praktycznie wyłącznie w Chinach. Przy błyskawicznie rosnącym chińskim rynku, tamtejszym producentom pewnie na razie nawet nie chce się myśleć o eksporcie, ale za jakiś czas - gdy osiągną jeszcze większe wyniki, a rynek będzie rósł wolnej - firmy te najprawdopodobniej dokonają ekspansji.

Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger

Na czele rankingu znajduje się chiński miejski samochód elektryczny BAIC EC-Series. Dopiero na kolejnych miejscach nieco bardziej znane nam modele, którym przewodzi Tesla Model S. Tesla zdecydowanie może być zadowolona z pozycji Modelu S oraz Modelu X. Jak wiemy, rok 2017 był przejściowy dla Nissana Leafa I/Nissana Leafa II, a zatem nie było szans na obronę pierwszego miejsca z 2016r. (wcześniejszy wpis).

Renault Zoe po raz pierwszy wyprzedziło w rankingu rocznym BMW i3 (w wersji EV i EREV ze spalinowym agregatem prądotwórczym REx).

Pierwszą dziesiątkę zamyka Chevrolet Bolt EV wspomagany przez Opla Ampera-e. Na listę zdołał załapać się także Hyundai IONIQ Electric.

Zestawienie sprzedaży aut EV/PHEV na świecie od 2017-01 do 2017-12

* Dane przedstawione na wykresie mogą być obarczone pewnymi niedokładnościami i przybliżeniami dlatego należy traktować je poglądowo.

Ranking marek - BYD przed BAIC i Teslą

W rankingu marek, po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu znajduje się chińska firma BYD z wynikiem blisko 109.500, z czego ponad 108.500 w Chinach (wcześniejszy wpis).

Podium dopełniają BAIC i Tesla z podobnym wynikiem około 103.000. BMW jako ostatnia marka znajduje się w ścisłej czołówce - po doliczeniu MINI byłaby również na poziomie nieco ponad 103.000 (wcześniejszy wpis).

Także w niniejszym rankingu najwyższymi wynikami oraz największą liczbą marek w czołówce mogą pochwalić się Chiny. Warto zwrócić uwagę, że wiele bardzo znanych koncernów motoryzacyjnych nie jest w stanie znaleźć się w pierwszej dwudziestce. Pytaniem zasadniczym jest jak firmy te zamierzają funkcjonować w przyszłości, gdy oddadzą pole innym graczom.

Zestawienie sprzedaży marek EV/PHEV na świecie od 2017-01 do 2017-12

* Dane przedstawione na wykresie mogą być obarczone pewnymi niedokładnościami i przybliżeniami dlatego należy traktować je poglądowo.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.