SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży akumulatorów litowo-jonowych dla aut EV/PHEV w 2017r.

Panasonic, BYD i LG Chem są największymi na świecie producentami ogniw litowo-jonowych dla samochodów EV/PHEV. W 2017r. rynek urósł do blisko 35 GWh energii i to nie licząc nawet segmentu autobusów i ciężarówek

Akumulatory litowo-jonowe firmy Panasonic - zobacz całą galerię

Za nami bardzo dynamiczne wzrosty sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV) na świecie (wcześniejszy wpis). Łącznie do klientów trafiło ponad 1,2 mln EV/PHEV (wzrost o 58% rok do roku).

Branża akumulatorów litowo-jonowych dla aut EV/PHEV rośnie jednak w jeszcze szybszym tempie - przynajmniej pod względem pojemności dostarczanych ogniw. Naturalnie przyczyną tego jest produkcja coraz większych pakietów.

Rok 2017 - 35 GWh energii

Szacuje się, że w 2017r. do aut EV/PHEV trafiło łącznie około 34,7 GWh energii ogniw litowo-jonowych. Wzrost rok do roku wyniósł 70%. W 2016r. dostarczono 20,4 GWh (wcześniejszy wpis).

Średnia wielkość pakietu auta EV/PHEV w 2017r. to tylko 28,5 kWh, czyli o 10% więcej niż 26 kWh rok temu. Przyczyną jest to, że większość PHEV na świecie oraz ogromna liczba małych chińskich EV posiada małe pakiety akumulatorów. Na drugim końcu skali mamy pakiety 75 kWh i 100 kWh w samochodach Tesli, ale te stanowią mniej niż 10% ogółu EV/PHEV.

Trzy firmy - Panasonic, BYD i LG Chem kontrolują 52,7% rynku akumulatorów litowo-jonowych dla samochodów EV/PHEV (ponad 18 GWh).

Sprzedaż akumulatorów li-jon dla aut EV/PHEV w 2017 MWh

* Dane przedstawione na wykresie mogą być obarczone pewnymi niedokładnościami i przybliżeniami dlatego należy traktować je poglądowo.

Panasonic

Niekwestionowanym liderem branży jest Panasonic - ponad 10 GWh ogniw litowo-jonowych dla aut - w tym głównie Tesli, Toyoty, ale też producentów w Europie jak Volkswagen Group. Japońska firma odnotowała wzrost o około 52% rok do roku.

W 2018r. spory wzrost może przynieść współpraca z Teslą w Gigafactory. Przykładowe 100.000 Modeli 3 z pakietami rzędu 75 kWh przełoży się na dodatkowe 7,5 GWh energii.

BYD

Chińska firma BYD to największy na świecie producent aut EV/PHEV w latach 2015, 2016 i 2017 (wcześniejszy wpis). BYD samodzielnie produkuje także akumulatory, ale ponieważ w większości sprzedaje auta PHEV, zajmuje drugie miejsce z wynikiem około 4,7 GWh. Wzrost jedynie o 17% wskazuje, że był to trudny rok.

LG Chem

Południowokoreański gigant LG Chem posiada najszerszą listę klientów w branży motoryzacyjnej. Początkowo koncerny motoryzacyjne nieśmiało wchodziły w segment EV/PHEV, ale z biegiem czasu posiadanie wielu odbiorców zaczęło przekładać się na wzrost sprzedaży. W 2017r. LG Chem dostarczyło 3,5 GWh akumulatorów dla aut. Wzrost wyniósł około 54%.

Pozostali

Na czwartym miejscu, z małą stratą do LG Chem jest ponoć chińska firma CATL. Spore wartości dostarcza także między innymi Samsung SDI i AESC. Łącznie firmy spoza pierwszej trójki dostarczyły około 16,4 GWh ogniw, co stanowi wzrost o 121% - pierwsza trójka nie może zatem spocząć na laurach.

Inne pojazdy EV/PHEV

Ogromny rynek autobusów elektrycznych i w mniejszym stopniu pojazdów dostawczych w Chinach (wcześniejszy wpis) powoduje, że ta część rynku wymaga podobnej, a nawet większej ilości akumulatorów niż samochody.

Szacunkowo mówi się o 40,7 GWh energii dla dużych EV, z czego najwięcej dostarczyły firmy CATL (12 GWh), BYD (8,4 GWh) oraz Optimum (6,7 GWh). Łatwo zauważyć, że jeżeli powyższe liczby są oszacowane trafnie, CATL i BYD wyrastają na największych dostawców.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.