SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Wyniki finansowe Tesli za trzeci kwartał 2017r.

Trzeci kwartał w wykonaniu Tesli upłynął pod znakiem „produkcyjnego piekła” Modelu 3 i rekordowych strat, które prawie dobiły do 700 mln USD netto

Tesla Model S i Model X Tesla Model S i Model X

Tesla nie popisała się w trzecim kwartale tego roku, windując rekordowe straty z poprzedniego kwartału (wcześniejszy wpis) do nowych rekordów. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta ponieważ coraz większe kwoty znikają z konta firmy, a zegar tyka.

Przychody wyniosły około 2,985 mld USD (nowy rekord), co stanowi wzrost o 30% rok do roku. Wzrost w stosunku do drugiego kwartału to już tylko 7%. Z drugiej strony, ogromne wydatki związane głównie z uruchamianiem produkcji Modelu 3 sprawiły, że strata netto wyniosła 671 mln USD (nowy rekord). Straty są większe o 67% od poprzedniego rekordu z drugiego kwartału.

Szybka utrata gotówki i opóźnienia we wdrażaniu nowych produktów sprawiają, że Tesla będzie potrzebowała nowych pieniędzy inwestorów lub kredytów. Skala działalności wymaga jednak, aby były to kwoty miliardowe. Nic dziwnego, że ma to swoje odzwierciedlenie w wycenie akcji, która w kilka miesięcy spadła z ponad 350 USD do mniej niż 300 USD.

Sprzedaż aut

Produkcja i sprzedaż aut Tesli w trzecim kwartale wyniosła odpowiednio 25.336 sztuk (wcześniejszy wpis) i 26.137. Sprzedaż osiągnęła nowy rekord, ale wzrost jest najskromniejszy od lat - tylko o 5,3% rok do roku.

W 9 miesięcy Tesla dostarczyła 73.214 aut elektrycznych oraz oczekuje, że w całym roku dostarczy ponad 100.000 (zakładany wzrost rok do roku o 30%). Skumulowana sprzedaż na koniec trzeciego kwartału wyniosła blisko 260.000.

Tesla zapewnia, że liczba zamówień Modeli S i Modeli X była w trzecim kwartale rekordowa zarówno w Ameryce Północnej, Europie jak i Azji. W czwartym kwartale oczekiwany jest zatem nowy rekord sprzedaży (aczkolwiek sama produkcja może być niższa - co oznacza nadchodzące zmniejszenie kilkutysięcznego buforu aut na różnym etapie dostaw).

sprzedaż i produkcja aut Tesli 2017-09

Tesla Model 3

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Tesla Model 3 mimo setek tysięcy rezerwacji (liczba chętnych podobno wyraźnie wzrosła), oraz jak zapewnia producent prostej konstrukcji auta, napotkała problemy z wdrożeniem do produkcji. Wąskie gardła wstrzymują szybką, zautomatyzowaną produkcję przez co do klientów trafiły tylko 222 egzemplarze. Opóźnienia wynoszą już co najmniej kilka miesięcy.

Tesla planowała, że oprócz 30 sztuk wydanych w lipcu, dostarczy około 100 sztuk w sierpniu oraz ponad 1500 we wrześniu, a przed końcem roku produkować będzie 5.000 aut tygodniowo (czyli około 20.000 miesięcznie). Cel 5.000 sztuk tygodniowo został odłożony do marca, a sytuacja jest na tyle nieprzewidywalna, że Tesla jest dosyć skąpa w kolejnych prognozach.

Jednym z wymienianych przez Teslę problemów był montaż modułów akumulatorów w Gigafactory. Pakiet akumulatorów składa się z czterech modułów, które z kolei montowane są z tysięcy ogniw litowo-jonowych (także produkowanych na miejscu). Różnego rodzaju problemów do rozwiązania i robotów do dostosowania jest pewnie sporo.

W minionym czasie Tesla zwolniła setki pracowników (wcześniejszy wpis) oraz zdecydowała się ponoć zmniejszyć zamówienia na podzespoły dla Modelu 3 (wcześniejszy wpis), co dodatkowo utwierdza, że opóźnienia są poważne.

Elektryczna ciężarówka, pickup i Tesla Model Y

Problemy z najważniejszym obecnie produktem (Tesla Model 3) sprawiły, że mnóstwo rozpoczętych równolegle projektów Tesli zeszło na dalszy plan. Na przykład prezentacja elektrycznego ciągnika siodłowego została odłożona po raz kolejny - na listopad (wcześniejszy wpis). O innych produktach Tesla w zasadzie nawet nie wspominała.

SolarCity i stacjonarne magazyny energii

Tesla Powerpack 2 Tesla Powerpack 2

SolarCity, jako spółka córka Tesli, przechodzi reorganizację. Tesla zwalnia setki pracowników oraz zajmuje się przede wszystkim dochodowymi projektami, w których klienci kupują instalacje za gotówkę (wcześniej dominował leasing). Liczba instalacji spadła z tego powodu do 109 MW w trzecim kwartale.

W Gigafactory 2 w Buffalo w Nowym Jorku uruchamiana jest produkcja fotowoltaicznych dachówki Solar Roof. Ich szersze wprowadzenie na rynek jest opóźnione i przewidywane w 2018r.

Tesla dostarczyła w trzecim kwartale 110 MWh stacjonarnych magazynów energii. Zamówienia i produkcja Powerwall i Powerpack podobno rosną.

Nagranie z omówienia wyników za trzeci kwartał

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.