W niskich temperaturach szybkie ładowanie przestaje być szybkie
W norweskich serwisach poświęconych pojazdom elektrycznym opublikowano kilka ciekawych artykułów na temat szybkiego ładowania samochodów elektrycznych zimą
W norweskich serwisach poświęconych pojazdom elektrycznym opublikowano kilka ciekawych artykułów na temat szybkiego ładowania samochodów elektrycznych zimą. Tamtejsi użytkownicy samochodów elektrycznych mieli okazję przekonać się, że w niskich temperaturach szybkie ładowanie jest znacznie wolniejsze niż normalnie (przy temperaturach 25°C). Przykładowo w jednym z testów szybkie ładowanie Nissana Leaf do około 80% w temperaturze -9°C trwało aż 54 minuty (19,1 kWh), co przekłada się na średnią moc ładowania zaledwie około 21 kW - mimo, że ładowarka CHAdeMO dysponowała mocą 50 kW.
Czas ładowania akumulatorów jest silnie ograniczany przez ich temperaturę - im niższa temperatura tym dłuższy czas ładowania. Według danych ABB, na które powołuje się źródło [1], czas szybkiego ładowania od 0 do 80% w przypadku typowego auta elektrycznego i ładowarki o mocy 50 kW wynosi w zależności od temperatury otoczenia około:
- 30 minut przy 10°C
- 45 minut przy 0°C
- 90 minut przy -10°C
- 90-180 minut przy -20°C w zależności od tego czy pakiet jest ogrzewany, czy nie
Dwu- lub nawet trzykrotnie dłuższy czas ładowania to nie jedyny problem w Norwegii. Jeden z operatorów ładowarek CHAdeMO - firma EV Power, przygotowała dla osób, które nie wykupią subskrypcji możliwość ładowania z opłatą uzależnioną od czasu użycia (wcześniejszy wpis). Przy stawce 10 NOK (obecnie 5,5 zł) za minutę ładowania może to oznaczać wydatek większy niż tankowanie pełnego baku paliwa na kilkaset kilometrów.
Potencjalnie jednym z rozwiązań na szybkie ładowanie w Norwegii może być zakup aut elektrycznych z akumulatorami przystosowanymi do pracy w niskich temperaturach - np. SCiB firmy Toshiba, które obecnie są już stosowane w samochodach Mitsubishi i-MiEV (wersja M), Honda Fit EV i Mitsubishi Minicab-MiEV (wersja z pakietem 10,5 kWh), jednak jak dotąd są one oferowane jedynie w Japonii. Innym sposobem może być wybór auta z układem ogrzewania pakietu akumulatorów cieczą, utrzymującym temperaturę ogniw w optymalnym zakresie.
Źródła
- [1] www.elbil.no/ladestasjoner/591-mer-om-hurtiglading-i-kulda 09.02.2012r.
- [2] gronnbil.no/nyheter/med-elbil-paa-langtur-i-kulden-article228-239.html 09.02.2012r.
- [3] www.elbil.no/ladestasjoner/582-hurtiglading-i-kulda 09.02.2012r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.