SamochodyElektryczne.org

TTXGP 2010: Wyścig na torze Infineon Raceway

ZeroAgni zwycięża przed Lightning Motors i Electric Race Bikes EGP w pierwszym tegorocznym wyścigu TTXGP na torze Infineon Raceway w Kalifornii

ZeroAgni - zobacz całą galerię

Zespół ZeroAgni zwyciężył przed Lightning Motors i Electric Race Bikes EGP w pierwszym tegorocznym wyścigu TTXGP na torze Infineon Raceway w Kalifornii. Z 10 startujących maszyn (wcześniejszy wpis) do mety dotarło 8 (pozostałe dwie zostały wyeliminowane przez kłopoty techniczne).

Od początku wyścigu o zwycięstwo walczyły dwa motocykle - ZeroAgni i Lightning Motors, z których pierwszy znacznie szybciej pokonywał zakręty, a drugi dysponował większą mocą i przyspieszeniem na prostych. Obie maszyny wielokrotnie zmieniały się na prowadzeniu przez ponad 5 okrążeń. Niestety w pewnym momencie Lightning Motors zaczął zwalniać, a na okrążeniu nr 9 musiał ze względu na kłopoty techniczne zatrzymać się na około 45-50 sekund (według źródeł konieczne było zresetowanie oprogramowania sterującego przez techników). Szczęśliwie problem udało się rozwiązać i dzięki znacznej przewadze czasowej ukończyć wyścig na drugim miejscu.

Podium dopełnił motocykl Electric Race Bikes EGP, który został zbudowany przez jedną osobę z budżetem wynoszącym około 10 tys. USD.

Zespół Werkstatt Racing ukończył rywalizację na 4 miejscu. Słabszy od oczekiwanego rezultat był wynikiem kłopotów z oprogramowaniem sterującym motocykla Mavizen TTX02 już na samym początku wyścigu (konieczność resetu ustawień), przez co Jennifer Bromme straciła około 30 sekund i spadła na koniec stawki.

Warto zauważyć, że tempo najszybszego elektrycznego motocykla ZeroAgni było jedynie o około 18 sekund wolniejsze od tempa najszybszych motocykli AMA Superbike z silnikami spalinowymi o pojemności 1000 cm3. Ponadto motocykl ZeroAgni już dziś był szybszy od najwolniejszych motocykli klasy AMA Superbike, ścigających się w ten sam weekend na tym samym torze.

Wyniki wyścigu

1. 1 #22 Shawn Higbee (ZeroAgni) 25:33,626 11 okrążeń (rekord: 1:56,948)
  2. 2 #80 Michael Barnes (Lightning Motors) 25:51,784 10 okrążeń (rekord: 2:01,457)
  3. 3 #15 Mike Hannas (Electric Race Bikes EGP) 26:44,237 10 okrążeń (rekord: 2:08,587)
  4. 4 #23 Jennifer Bromme (Werkstatt Racing Mavizen TTX02) 26:57,716 10 okr. (rekord: 2:15,103)
  5. 5 #14 Kenyon Kluge (K Squared Racing Zero S) 29:54,606 10 okrążeń (rekord: 2:16,393)
  6. 6 #18 Zoe Rem (Pril Motors) 27:51,617 9 okrążeń (rekord: 2:41,026)
  7. 7 #16 John Wild (Square Wave Racing SWR1) 26:21,047 8 okrążeń (rekord: 2:44,726)
  8. 8 #20 James Pooler (Electric Motorsport) 26:24,765 8 okrążeń (rekord: 2:12,375)
  9. DNF #19 Spencer Smith (Volt Motorcycles) 9 okrążeń (kłopoty techniczne)
  10. DNF #37 Thad Wolff (Team Electra) 3 okrążenia (kłopoty techniczne)

Motocykl ZeroAgni osiągnął średnią prędkość 95,85 km/h. Najwyższa prędkość maksymalna podczas wyścigu wyniosła 114,27 km/h (a w kwalifikacjach 123,70 km/h). Dystans wyścigu wynosił 40,832 km (11 okrążeń 3,712 km).

Filmik promocyjny z pierwszej rundy TTXGP 2010:

Poniżej zostały załączone dwa filmiki z wyścigu. Pierwszy (niestety niskiej jakości) zawiera bardzo ciekawe ujęcia z walki ZeroAgni i Lightning Motors na zakręcie nr 9 (0:20, 1:20, 2:30, 3:12, 4:00, 5:00). W początkowym stadium wyścigu różnica przyspieszenia obu maszyn była wprost niewiarygodna. Drugie, króciutkie nagranie zostało zrobione przed zakrętem nr 4.