SamochodyElektryczne.org

SAE International wkrótce wyda uniwersalny standard ładowania

W pierwszym kwartale przyszłego roku SAE International planuje wydać nowy, uniwersalny standard ładowania pojazdów elektrycznych SAE J1772 combo, obejmujący zarówno ładowanie jednofazowe (ładowarką na pokładzie) jak i prądem stałym (z zewnętrznej ładowarki)

SAE J1772 combo SAE J1772 combo


W pierwszym kwartale przyszłego roku SAE International planuje wydać nowy, uniwersalny standard ładowania pojazdów elektrycznych SAE J1772 combo, obejmujący zarówno ładowanie jednofazowe (ładowarką na pokładzie) jak i prądem stałym (z zewnętrznej ładowarki). Port SAE J1772 combo będzie kompatybilny z opracowanymi wcześniej wtyczkami SAE J1772, przeznaczonymi do ładowania napięciem jednofazowym, mocą do 19,2 kW (240 V, 80 A). Moc złącza prądu stałego została ograniczona do 90 kW (450 V, 200 A).

Komunikacja między pojazdem, a zewnętrzną ładowarką oraz inteligentną siecią elektroenergetyczną w SAE J1772 combo będzie odbywała się po przewodach zasilających Power Line Carrier (PLC).

Wprowadzenie przez SAE International uniwersalnego portu SAE J1772 combo oznacza odrzucenie japońskiego standardu CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993, który wciąż jako jedyny na świecie umożliwia szybkie ładowanie akumulatorów w autach elektrycznych zewnętrznymi ładowarkami o mocach do 62,5 kW (500 V, 125 A). Standardy różnią się od siebie poziomami mocy, napięć, prądów, kształtem wtyczki, protokołem komunikacyjnym oraz ochroną przeciwporażeniową - w SAE J1772 combo używany jest uziemiający przewód ochronny, podczas gdy w CHAdeMO zastosowano bardziej niezawodne (szczególnie w dłuższej perspektywie starzenia się instalacji) ciągłe monitorowanie stanu izolacji podzespołów (zarówno pojazdu jak i ładowarki), dzięki czemu można użyć przewodu uziemiającego o niewielkiej średnicy (podobnej do sygnałowego). Obecnie na świecie działa już około 800 szybkich ładowarek CHAdeMO (w tym ponad 700 w Japonii), z których mogą korzystać między innymi właściciele Nissana Leaf i Mitsubishi i-MiEV.

Jednym z pierwszych aut, kompatybilnych z nowym standardem SAE J1772 combo może być Tesla Model S, która jedynie przy mocach rzędu 90 kW będzie w stanie, zgodnie z zapowiedziami, uzupełnić energię w akumulatorach w około 45 minut. Auto ma pojawić się w sprzedaży w połowie 2012r.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.