SamochodyElektryczne.org

Renault ujawnia szczegóły oferty terminali ładowania RWE w Polsce

Firma Renault opublikowała dziś dodatkowe informacje na temat oferty samochodów elektrycznych Fluence Z.E., Kangoo Z.E. i Kangoo Maxi Z.E. w Polsce

Renault Fluence Z.E. - zobacz całą galerię
przejściówka IEC 62196-2 Type 1 na Type 2 dołączana z Renault Fluence Z.E. przejściówka IEC 62196-2 Type 1 na Type 2 dołączana z Renault Fluence Z.E.

Firma Renault opublikowała dziś dodatkowe informacje na temat oferty samochodów elektrycznych Fluence Z.E., Kangoo Z.E. i Kangoo Maxi Z.E. w Polsce. Ceny aut i ich specyfikacje były znane już wcześniej (wcześniejszy wpis), dlatego nowością są głównie informacje na temat cen terminali garażowych.

Aktualnie samochody elektryczne Renault są wyposażone w pokładowe ładowarki (jednofazowe) o mocy około 3 kW, które umożliwiają uzupełnienie energii od 0 do 100% w około 8 godzin. Standardowo do każdego auta będzie dołączony kabel ładowania, będący przejściówką między złączem IEC 62196-2 Typ 1 (po stronie pojazdu), a złączem IEC 62196-2 Typ 2 (po stronie terminalu ładowania). Oznacza to, że do ładowania akumulatorów będzie potrzebny terminal IEC 62196-2 Typ 2.

W odróżnieniu od innych producentów, w bagażniku samochodów Renault standardowo nie znajdzie się kabel do ładowania z tradycyjnego gniazdka. Będzie można go jednak nabyć jako wyposażenie opcjonalne, pamiętając że moc ładowania jest w tym przypadku dla bezpieczeństwa ograniczona do około 2 kW, co przekłada się na zdecydowanie dłuższy czas ładowania. Koszt zakupu opcjonalnego kabla jest co ciekawe różny dla Fluence Z.E. i modeli Kangoo Z.E. i wynosi odpowiednio 1800 zł i 2300 zł.

Renault Kangoo Z.E. obok punktu ładowania RWE Renault Kangoo Z.E. obok punktu ładowania RWE

Firma Renault zaleca swoim klientom zakup terminali IEC 62196-2 Typ 2 firmy RWE. Aby w pełni wykorzystać możliwości ładowarek pokładowych modeli Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. wystarczy zakup terminalu naściennego - nazywanego Wall-Box - o mocy około 3,7 kW. Cena urządzenia wynosi 3400 zł netto i obejmuje sprawdzenie instalacji elektrycznej oraz montaż terminalu.

Niestety, porównując ceny naściennych terminali RWE w Niemczech, gdzie najprostsza wersja trójfazowa eBOX o mocy 11 kW kosztuje z dostawą i VAT 695 EUR (około 2850 zł) [3], można dojść do wniosku, że cena za wersję 3,7 kW w Polsce (nawet z instalacją) jest sporo wyższa.

RWE oferuje w Polsce również terminale naścienne o wyższych mocach - 11 kW i 22 kW oraz terminale wolnostojące o mocach 11 i 22 kW. Wyższa moc w żaden sposób nie przyspieszy ładowania Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. w obecnych wersjach, jednak z pewnością przyda się w innych modelach - np. Renault Zoe.

Niewątpliwym plusem współpracy Renault z RWE jest to, że właściciele Fluence Z.E. i Kangoo Z.E., posiadając w standardzie przejściówkę IEC 62196-2 Typ 1 na IEC 62196-2 Typ 2, będą mogli korzystać z publicznie dostępnych punktów ładowania RWE (Sieć terminali ładowania RWE Polska). Na razie w Warszawie jest ich nieco ponad 10 i są darmowe, ale na załączonej poniżej mapce widać, że powstają już kolejne - tym razem w okolicy Wrocławia, gdzie mieści się jeden z czterech pierwszych punktów eksperckich, wyspecjalizowany w obsłudze aut elektrycznych.


Wyświetl większą mapęKomunikat prasowy firmy Renault [1]

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE RENAULT Z.E. W SPRZEDAŻY

W salonach Renault w Polsce dostępne są już dwa pierwsze modele samochodów w 100% elektrycznych – Fluence Z.E. (w cenie od 109 990 zł brutto) i Kangoo Z.E. (w cenie od 79 900 zł netto). Renault proponuje jednocześnie innowacyjną formułę zakupu − znane są już szczegółowe zasady najmu akumulatorów. Renault Polska oraz RWE Polska ogłaszają także ceny domowych stacji ładowania typu Wall-Box.

Renault Z.E. w Polsce
Renault Polska wprowadza na rynek dwa pierwsze modele z gamy Z.E.

  1. Fluence Z.E. jest samochodem rodzinnym, który dowodzi, że wielkość, komfort i praktyczność mogą iść w parze z ochroną środowiska. Auto napędzane jest silnikiem elektrycznym o mocy 70 kW (odpowiednik 95 KM). Dostępne jest w dwóch wersjach wyposażenia: Expression oraz Dynamique. Cena modelu Fluence Z.E. to 109 990 zł brutto.
  2. Kangoo Z.E. jest z kolei idealnym samochodem dostawczym dla flot i firm. Jednostką napędową jest silnik elektryczny o mocy 44 kW (60 KM). W przypadku tego auta producent przewidział trzy opcje: 2-miejscową wersję Komfort, 2-miejscową wersję Komfort Maxi oraz 5-miejscową wersję Komfort Maxi. Na polskim rynku cena modelu zaczyna się od 79 900 zł netto.

88% Polaków uważa samochody elektryczne za przyszłość motoryzacji. Jakie są główne zalety takich aut? Zdaniem 91% osób zwiększenie liczby aut z napędem elektrycznym przyczyni się do ograniczenia ilości spalin w powietrzu, a 71% osób wskazuje, że zmniejszy się hałas na drogach*.

Sprzedaż samochodów elektrycznych Renault Z.E. będzie się odbywała w salonach Renault. Jazdy próbne najłatwiej będzie można odbywać w koncesjach posiadających status – Ekspert Z.E., które są również wyspecjalizowane w kompleksowej obsłudze posprzedażnej samochodów elektrycznych. Punkty Ekspert Z.E. zlokalizowane są na razie w czterech koncesjach: w Warszawie, Gdańsku, Długołęce k. Wrocławia i w Zabrzu. W przyszłym roku Renault Polska planuje uruchomić nowe punkty eksperckie.

Wprowadzone obecnie na polski rynek samochody elektryczne marki Renault w cyklu mieszanym NEDC mają zasięg 170-185 km, natomiast wydajny zasięg tych aut to 80-200 km zależnie od stylu jazdy i warunków atmosferycznych. Ponieważ, jak pokazują badania, 72% dziennego przebiegu w Polsce wynosi mniej niż 60 km, gama Z.E. wpisuje się w potrzeby znacznego segmentu rynku w tym zakresie*.

Najem akumulatora
Renault przyjęło wspólną zasadę dla całej gamy pojazdów elektrycznych, na mocy której własność pojazdu oddzielona jest od własności akumulatorów. Ma to zapewnić optymalne funkcjonowanie tych ostatnich przez cały okres użytkowania samochodów elektrycznych. Kupując samochód, klient podpisuje równocześnie umowę abonamentową na najem akumulatora.

W zależności od planowanego rocznego przebiegu oraz długości trwania umowy, klient ma do wyboru wiele opcji dla każdego z modeli. Koszt abonamentu dla Kangoo Z.E. zaczyna się od 349 zł netto. Miesięczna opłata za najem akumulatora przy przebiegu 10 000 km dla Fluence Z.E. wynosi od 419 zł brutto. Jeśli przekroczony zostanie limit rocznego przebiegu, istnieje możliwość renegocjacji umowy w trakcie jej trwania, tak aby dopasować jej warunki do rzeczywistych potrzeb użytkownika.

W miesięcznej opłacie za najem akumulatora jest uwzględniona opłata za świadczenia assistance, co oznacza, że użytkownik nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów przez cały okres użytkowania samochodu. Świadczeniem assistance objęte są wszelkiego rodzaju awarie oraz rozładowanie akumulatora.

W przypadku Fluence Z.E. w cenie samochodu otrzymujemy również możliwość korzystania z usługi MY Z.E. CONNECT: użytkownik może uzyskać za pośrednictwem strony internetowej dostępnej z portalu MOJE RENAULT lub telefonu komórkowego typu smartphone informacje o zainstalowanym akumulatorze (stan naładowania, historia ładowań, aktualny zasięg samochodu), a także otrzymywać e-maile i SMS-y ostrzegawcze. W przypadku modelu Kangoo Z.E. usługa ta jest opcjonalna.

Renault Polska i RWE Polska
Aby zapewnić użytkownikom aut z gamy Z.E. bezpieczną, efektywną i łatwą metodę ładowania Renault Polska podpisało umowę o współpracy z firmą RWE Polska. Na jej podstawie klientom mogą być oferowane dwa rodzaje urządzeń o różnej mocy, umożliwiające naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego w czasie średnio od 1 do 9 godzin. Pierwszym z nich są urządzenia typu Wall-Box, czyli stacje ładowania przeznaczone do montażu na ścianie, umożliwiające ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego na prywatnych posesjach oraz parkingach. Wolnostojące punkty ładowania RWE w różnych wariantach prędkości ładowania to oferta skierowana przede wszystkim do klientów biznesowych, korzystających z flot samochodów elektrycznych. Mogą być one montowane zarówno na parkingu, jak i w garażu podziemnym. Dodatkowo firma RWE oferuje swoim klientom możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych, która produkowana jest w parkach wiatrowych RWE na Suwalszczyźnie i Pomorzu.

Dzięki tej współpracy klienci już dziś mogą stać się posiadaczami własnej stacji do ładowania samochodu elektrycznego. Podstawowe urządzenie typu Wall-Box o mocy 3.7 kW można nabyć w cenie 3400 zł netto bezpośrednio w salonie sprzedaży Renault oraz za pośrednictwem RWE Polska. Montaż, audyt i certyfikacja układu zasilania stacji są zawarte w tej cenie.

Obecnie RWE prowadzi program pilotażowy polegający na udostępnieniu wszystkim użytkownikom samochodów elektrycznych ogólnodostępnych stacji ładowania w kluczowych lokalizacjach Warszawy. W tym momencie jest ich 12, a koszty użytkowania pokrywa RWE.* TNS Polska na zlecenie Renault Polska. Pierwsze w Polsce badanie opinii społecznej nt. percepcji samochodów elektrycznych wśród Polaków, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1659 osób w wieku 18 lat i więcej, posiadających prawo jazdy (2012 r.).

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@Roman
Ano. Zaoszczędzenie tych 4000 zł to kilka lat jazdy samochodem elektrycznym (koszt energii elektrycznej).
  • Roman

Gdy zaś popatrzy się na parametry elektryczne tego Wall-boxa to jego moc 3,7 kW oznacza tylko tyle, że przepływa przez niego prąd o natężeniu 16 A, czyli to co można osiągnąć przy zastosowaniu dobrej jakości gniazdka elektrycznego np firmy Berker. Oczywiście do wielogodzinnego ładowania baterii samochodu elektrycznego mocą 3,7 kW oprócz dobrego gniazdka potrzebny jest też osobny obwód elektryczny wyposażony w miedziane przewody elektryczne o odpowiedniej średnicy i właściwie to jest potrzebne do ładowania baterii samochodu elektrycznego, a tego typu instalację wykona każdy wykwalifikowany elektryk przy cenie kilkakrotnie niższej od kwoty prawie 4200 zł brutto jakiego Renault Polska żąda za Wall-boxa.