SamochodyElektryczne.org

Nissan zaprezentował własną stację szybkiego ładowania

Nissan zaprezentował samodzielnie opracowaną stację szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych

Nissan Leaf - zobacz całą galerię

Nissan ani na moment nie zwalnia tempa. Japońska firma zaprezentowała dziś samodzielnie opracowaną stację szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych. Najciekawsze jest jednak to, że standardowy terminal o mocy kilkudziesięciu kW będzie kosztował jedynie 16,3 tys. USD (bez podatku i kosztów instalacji). Prawdopodobnie wiadomość ta odbije się szerokim echem na świecie, podobnie jak miało to miejsce po ogłoszeniu cen modelu Leaf w USA.

Stacja szybkiego ładowania firmy Nissan Stacja szybkiego ładowania firmy Nissan

Przygotowując się do rozpoczęcia sprzedaży samochodów elektrycznych, Nissan zamierza jeszcze przed grudniem tego roku wyposażyć w terminale małej mocy wszystkie 2200 salonów dealerskich w Japonii oraz w 200 wybranych w miejscach w Japonii ustawić stacje szybkiego ładowania.

Terminale Nissana wykorzystują oczywiście protokół komunikacyjny promowany przez stowarzyszenie CHAdeMO oraz standardowe złącze JEVS G105-1993 wprowadzone przez Japan Automobile Research Institute.

Zasilane trójfazowo stacje nominalnie pobierają 49 kW. Do pojazdów przesyłany jest natomiast prąd stały (do 125 A) o napięciu do 500 V. Oprócz wersji standardowej (NSQC-44-A-1), Nissan przygotował również nieco droższe wersje przeznaczone dla lokalizacji z gorącym lub chłodnym klimatem (odpowiednio (NSQS-44-B-1 i NSQC-44-C-1).

Zaledwie wczoraj na łamach strony przytaczane były słowa szefa Nissana, który zdradził, że inżynierowie Nissana już dziś posiadają prototyp stacji szybkiego ładowania, który będzie mógł być produkowany za około 8 tys. USD (wcześniejszy wpis). Obecna cena ponad 16 tys. USD nie jest zatem dużym zaskoczeniem i z pewnością istnieje duży potencjał na dalsze obniżenie kosztów.

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@arrczi
Bez różnicy, bo podobno i tak nie można z nich korzystać ;)
Polecam temat:
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=702
  • arrczi

Dobrze, że chociaż te 330 wybudują. Renault jak ruszy ze sprzedażą swoich modeli to może też powstanie więcej terminali do ładowania.
  • RaveN

Dla ścisłości, 330 terminali głównie małej mocy ;)
  • domino

Jak ktoś chce to może.... wybudować 2200 stacji ładowania w pól roku a u nas 330 i budowac mają do końca 2011 roku.
Jednak w kraju Kwitnącej Wiśni potrafią.