SamochodyElektryczne.org

Nissan zapowiada rozpoczęcie sprzedaży e-NV200 w czerwcu

Produkcyjna wersja Nissana e-NV200 zadebiutuje wkrótce w Genewie. Sprzedaż ma rozpocząć się już w czerwcu

Nissan e-NV200 - zobacz całą galerię
Nissan e-NV200 Nissan e-NV200

Nissan zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży modelu e-NV200 w czerwcu, ujawniając przy tym pierwszą partię danych technicznych. Drugi po Leafie samochód elektryczny Nissana będzie oferowany w wersji dostawczej oraz dwóch wersjach osobowych 5-miejscowych Combi lub bardziej luksusowej Evalia. Jak wiadomo z wcześniejszych wpisów, oferowane mają być także wersje taxi.

e-NV200 wykorzystuje podzespoły Leafa, a dokładniej Leafa z rocznika 2013. Identyczny jest zintegrowany napęd trakcyjny o mocy 80 kW oraz ładowarka pokładowa 6,6 kW. Identyczne są również akumulatory litowo-jonowe (48 modułów, 24 kWh), jednak z uwagi na rozmiar i masę auta będzie ono charakteryzowało się niższym zasięgiem - 170 km w cyklu NEDC zamiast 199 km tak jak Leaf. Niższa jest także prędkość maksymalna - 120 km/h oraz prawdopodobnie przyspieszenie, chociaż ma być ono lepsze od wersji spalinowej z silnikiem 1,5 dCi. Na niezmiennym poziomie pozostaje czas szybkiego ładowania od 0 do 80% w 30 minut za pomocą zewnętrznych szybkich ładowarek CHAdeMO. Jak widać Nissan twardo pozostaje przy standardzie złącza CHAdeMO. Nissan podkreśla, że zwiększył siłę hamowania odzyskowego. Wersje osobowe będą posiadały komplet świateł LED (dostawcze tylko tylne).

W stosunku do wersji spalinowej e-NV200 posiada ponad 30% innych części. Produkcja będzie prowadzona w Barcelonie razem ze spalinowymi odpowiednikami. Akumulatory będą sprowadzane z europejskiego zakładu w Sunderland.

Na razie nieznane pozostają ceny.

Nissan e-NV200 Nissan e-NV200
Nissan e-NV200 Nissan e-NV200
Nissan e-NV200 Nissan e-NV200

Komunikat prasowy firmy Nissan [3]

Nissan e-NV200 zmienia reguły gry

W pełni elektryczny Nissan e-NV200, łączący najlepsze rozwiązania modeli LEAF i NV200, to praktyczny i ekologiczny miejski samochód dostawczy.

  1. Zerowa emisja, najwyższy komfort w klasie i najniższe koszty eksploatacji
  2. e-NV200 to połączenie w pełni elektrycznego, zasilanego z akumulatorów układu napędowego Nissana LEAF oraz największej w segmencie przestrzeni ładunkowej modelu NV200...

Najważniejsze cechy...

  1. Nowa stylizacja i 30% nowych elementów w stosunku do modelu NV200
  2. Homologowany (NEDC) zasięg 170 km; prędkość maksymalna 120 km/h
  3. Kompatybilność z szybką ładowarką CHAdeMO (0-80% w 30 minut)
  4. Dostęp do ponad 1 000 publicznych stanowisk ładowania w Europie
  5. Produkowany w Barcelonie z przeznaczeniem na rynki na całym świecie

GENEWA, 3 marca 2014 r. Nissan zamierza utrzymać pozycję pioniera w sektorze pojazdów elektrycznych, wprowadzając do sprzedaży model e-NV200, łączący bezprecedensowy komfort z zerową emisją i ultraniskimi kosztami eksploatacji. Dzięki nowemu modelowi Nissan będzie pierwszym producentem, który w swojej globalnej ofercie będzie miał aż dwa w pełni elektryczne pojazdy, w tym model LEAF - najlepiej sprzedający się pojazd z takim napędem na świecie.

Samochód wykorzystujący najlepsze rozwiązania pochodzące z dwóch wielokrotnie nagradzanych modeli - Nissana LEAF i Nissana NV200, czyli odpowiednio Światowego Samochodu Roku 2011 i Międzynarodowego Vana Roku 2010 - jest gotowy, by zmienić oblicze miasta.

W pełni elektryczny i zapewniający znakomite osiągi zespół napędowy e-NV200, oparty na rozwiązaniach przejętych z uznanego modelu LEAF, połączono z największą w segmencie kubaturą przestrzeni ładunkowej, znaną z modelu NV200. W ten sposób powstał praktyczny i uniwersalny pojazd do przewozu osób lub towarów, który nie emituje spalin ani hałasu.

Z chwilą rozpoczęcia sprzedaży w czerwcu e-NV200 będzie dostępny jako furgon oraz jako pięciomiejscowa wersja osobowa Combi lub bardziej luksusowa Evalia. Samochód zaprojektowano głównie z myślą o firmach, ale e-NV200 może zainteresować także prywatnych użytkowników z dużymi rodzinami. Homologowany (NEDC) zasięg e-NV200 (170 km) jest większy niż przeciętny dystans 100 km, pokonywany w ciągu dnia przez ponad połowę furgonów podobnej klasy, a jego ładowność i przestrzeń ładunkowa są takie same, jak w modelu NV200.

Akumulator pojazdu można naładować przez noc ze zwykłego jednofazowego gniazdka elektrycznego z zabezpieczeniem 16-amperowym przy poborze mocy 3,3 kW. Czas ten można skrócić do czterech godzin, używając gniazda 32‑amperowego, umożliwiającego pobór mocy 6,6 kW. Ładowanie do 80% pojemności za pomocą specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO DC 50 kW trwa 30 minut lub krócej, jeżeli akumulator nie był do końca rozładowany. W całej Europie zainstalowanych jest obecnie ponad 1 000 dostępnych publicznie szybkich ładowarek CHAdeMO. Ponadto wiele firm ma własne stanowiska ładowania przy swoich bazach lub siedzibach.

„e-NV200 wchodzi do zupełnie innego segmentu niż Nissan LEAF i wraz z tym najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym na świecie pomoże nam utrzymać pozycję lidera rynku pojazdów elektrycznych. W tym celu nie przerobiliśmy po prostu NV200 na wersję z napędem elektrycznym, ale dokonaliśmy jego gruntownej przebudowy, tworząc produkt, który jest nie tylko dobrym elektrycznym furgonem, ale fantastycznym samochodem po każdym względem" - powiedział Guillaume Cartier, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w europejskim oddziale Nissana.

Dyrektor Działu Pojazdów Elektrycznych w Nissan Europe, Jean-Pierre Diernaz, z dużym zaangażowaniem komentował atuty e-NV200: „Sprawdzony i wysoce efektywny elektryczny zespół napędowy zastosowany w e-NV200 idealnie nadaje się do obsługi typowych codziennych tras wymagających częstego zatrzymywania się i ruszania. Brak emisji szkodliwych substancji i hałasu sprawia, że model e-NV200 jest przyjazny dla środowiska i ludzi. Każdy ciężko pracujący kierowca pojazdu dostawczego lub taksówki doceni także układ napędowy z jednobiegową przekładnią, którego bezgłośne i bezwibracyjne działanie nie powoduje dodatkowego zmęczenia. Niskie koszty eksploatacji wzbudzą natomiast zachwyt osób zarządzających parkami pojazdów".

Choć e-NV200 bazuje na elementach istniejącego modelu, jest on efektem realizacji pełnego programu konstrukcyjnego, tak jak pojazd projektowany od podstaw. Układ napędowy zmodyfikowano w kilku istotnych aspektach, dopasowując go do nowej roli. Zmiany w nadwoziu zaprojektowano w taki sposób, aby nie zmniejszyć przestrzeni ładunkowej w stosunku do modelu NV200.

W wersji dostawczej kubatura przedziału ładunkowego nadal wynosi 4,2 m3, co pozwala na przewożenie dwóch standardowych europalet, natomiast przesuwane drzwi boczne po obu stronach i szeroko otwierane tylne drzwi maksymalnie ułatwiają załadunek i rozładunek.

W Japonii i Europie przeprowadzono kompleksowe testy eksploatacji w warunkach rzeczywistych. Przedprodukcyjne egzemplarze przekazano do użytkowania firmom o międzynarodowej renomie - takim jak FedEx, Coca-Cola, DHL, IKEA, British Gas, EDF i japońska poczta - aby mogły sprawdzić ich przydatność w codziennej pracy. Informacje zwrotne od kierowców i dyspozytorów wykorzystano do dopracowania modelu e-NV200 przed rozpoczęciem jego produkcji w fabryce lekkich pojazdów użytkowych Nissana w Barcelonie.

„Jesteśmy przekonani, że e-NV200 rzeczywiście zmieni wizerunek lekkiego furgonu i taksówki, podobnie jak zmienia on środowisko w ścisłych centrach wielkich miast" - dodał Diernaz.

Nissan e-NV200 - szczegóły

Mimo wykorzystania istotnych podzespołów dwóch istniejących modeli, e-NV200 jest odrębnym projektem, w którym udział nowych elementów przekracza 30%.

e-NV200 różni się od modelu NV200 pod bardzo wieloma względami, wynikającymi nie tylko z faktu zastosowania napędu elektrycznego: między innymi wyglądem zewnętrznym, przeprojektowanym zawieszeniem, elementami wnętrza, zestawem akumulatorów oraz układem hamulcowym z bardziej wydajnym systemem odzyskiwania energii. Dzięki temu e-NV200 jest lepiej dopasowany do swojej roli typowo miejskiego pojazdu do przewozu towarów i osób.

Nissan e-NV200 to niemal bezgłośny i bezemisyjny pojazd elektryczny o ponadczasowych założeniach konstrukcyjnych, który zapewnia rzeczywiste korzyści kierowcom, operatorom parków pojazdów, pasażerom, pieszym i mieszkańcom miast.

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą między e-NV200 a jego krewniakiem z tradycyjnym napędem jest typowa dla elektrycznych Nissanów stylistyka przodu nadwozia, przypominająca model LEAF. Umieszczona pośrodku klapka gniazda ładowarki oraz charakterystyczne, zabarwione na niebiesko diodowe reflektory nadają pojazdowi nowoczesny wygląd i wyraźnie odróżniają go od NV200.

Niebieskawe światła pozycyjne w kształcie strzałek umieszczono wewnątrz łukowatych kloszy reflektorów, które również mają charakterystyczny, jasnoniebieski „lodowy" kolor. Wszystkie wersje wyposażono w diodowe światła tylne, a wersje osobowe - również w diodowe reflektory przednie. Niebieski „elektryczny" motyw można zauważyć także na oznaczeniach modelu e-NV200.

We wnętrzu zastosowano cyfrowy zestaw wskaźników, natomiast drążek zmiany biegów ma uproszczony kształt i bardziej przypomina dźwignię sterującą tradycyjną skrzynią automatyczną niż „komputerowy joystick" znany z modelu LEAF. Dzięki temu kierowcy, którzy przesiądą się do e-NV200 z pojazdów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi, szybciej oswoją się z wnętrzem elektrycznego modelu.

Równie łatwo można przyzwyczaić się do przejrzystych cyfrowych wskaźników dostarczających danych o prędkości pojazdu, stanie naładowania akumulatorów i zasięgu. Wskaźnik mocy informuje natomiast o wartości mocy generowanej przez silnik i ilości energii odzyskiwanej przez układ regeneracyjny. Uzupełnieniem zestawu wskaźników jest wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym podawane są dodatkowe dane dotyczące czasu, odległości i prędkości.

Mechanicznie e-NV200 ma wiele wspólnego z Nissanem LEAF: niezależne przednie zawieszenie z kolumnami McPhersona przejęto dokładnie z tego najlepiej sprzedającego się pojazdu elektrycznego na świecie. LEAF był także dawcą układu napędowego, w tym wprowadzonego niedawno zasilanego prądem zmiennym silnika synchronicznego drugiej generacji o mocy 80 kW, który jest teraz w pełni zintegrowany z układem ładowania akumulatorów i inwerterem w jednym, kompaktowym i zamkniętym module.

Na potrzeby e-NV200 wprowadzono jednak kilka istotnych zmian. Najważniejsza z nich dotyczy litowo-jonowego akumulatora wymienionego na taki, który zmieścił się pod podłogą e-NV200 nie zmniejszając jego przestrzeni ładunkowej. Nowy akumulator, produkowany w zakładach Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii i montowany w Barcelonie, ma taką samą pojemność (24 kWh) i tyle samo ogniw (48), jak ten w modelu LEAF, ale są one inaczej ułożone.

Moduł akumulatora jest osadzony nisko, pod podłogą, i zamontowany we wzmocnionej strefie zapewniającej dodatkową ochronę w razie wypadku. Strefa zamocowania akumulatora zwiększa także sztywność skrętną i boczną nadwozia odpowiednio o 20 i 35% w stosunku do NV200.

Nisko położony środek ciężkości sprawia, że komfort jazdy i właściwości jezdne e-NV200 są wyjątkowo dobre, nawet w porównaniu ze standardami wyznaczonymi przez NV200. Silnik elektryczny zapewnia natychmiastową dostępność maksymalnego momentu obrotowego, więc elektryczna wersja dostawczego Nissana ma lepsze przyspieszenie niż NV200 z silnikiem 1.5 dCi.

Kolejną zmianą w stosunku do rozwiązań przyjętych w modelu LEAF, podyktowaną przewidywanym sposobem eksploatacji e-NV200, jest nowy układ hamulcowy z bardziej wydają funkcją odzyskiwania energii. Uwzględnia on typowy charakter jazdy miejskiej wymagający częstego zatrzymywania się i ruszania. Pojazd wyposażono też standardowo w układ wspomagający ruszanie pod górę, który przytrzymuje włączone hamulce jeszcze przez 2 sekundy po zwolnieniu pedału hamulca.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.