SamochodyElektryczne.org

Nissan wprowadza zmiany w gwarancji na akumulatory

Nissan poinformował na forum MyNissanLEAF.com o planie wprowadzenia zmian w gwarancji na akumulatory litowo-jonowe w samochodach elektrycznych Leaf, które wejdą w życie wiosną przyszłego roku

Nissan Leaf - zobacz całą galerię

Nissan poinformował na forum MyNissanLEAF.com o planie wprowadzenia zmian w gwarancji na akumulatory litowo-jonowe w samochodach elektrycznych Leaf, które wejdą w życie wiosną przyszłego roku. Japoński producent, po serii doniesień o znacznym spadku zasięgu niewielkiej liczby aut w regionach o gorącym klimacie (wcześniejszy wpis) stara się odbudować relacje z klientami (wcześniejszy wpis) i postanowił objąć gwarancją nie tylko działanie akumulatorów i ich moc wyjściową lecz także nadmierne ubytki pojemności.

W myśl nowej umowy gwarancyjnej producent ma naprawić pakiet albo wymienić akumulatory na nowe lub używane (o wyższej pojemności), jeśli na wskaźniku stanu akumulatorów pozostanie mniej niż 9 z 12 segmentów (pojemność spadnie poniżej 66,25%) przed upływem 5-lat i przed przekroczeniem przebiegu 96,5 tys. km. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że Nissan w ramach gwarancji zobowiązuje się jedynie przywrócić pojemność pakietu do poziomu minimum 9-segmentów (od 66,25% do 72,5% pojemności). W praktyce zabezpiecza to producenta przed nieuczciwymi właścicielami, jednak sprawia, że w ramach postępowania gwarancyjnego pojemność może wzrosnąć jedynie nieznacznie np. z 65% do 75% i dobrą wolą producenta będzie podniesienie pojemności do 90%, czy 100%.

Aktualnie nie ma wielu przypadków kwalifikujących się do reklamacji - prawdopodobnie kilka-kilkanaście w skali świata, po około 2-latach obecności na rynku. Potencjalnie może to skłonić producenta, aby przywracać pełną pojemność pakietów.

Na razie komunikat o dodatkowych zmianach w gwarancji został przedstawiony na amerykańskim forum, ale Nissan planuje podobny zapis dodać także w umowach na innych rynkach. Z możliwości reklamacji będą mogli skorzystać wszyscy właściciele Leafów - niezależnie od rocznika (2011, 2012, 2013). Tym samym Nissan stał się pierwszym na świecie producentem samochodów elektrycznych, który w jakiś sposób uwzględnił nadmierny ubytek pojemności w warunkach gwarancji.

W przyszłym roku Nissan zobowiązał się ogłosić informacje na temat możliwości zakupu zamienników pakietów akumulatorów oraz przedstawić postępy w zakresie poprawy dokładności wskazań wskaźnika stanu akumulatorów.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

krok w dobrą stronę. Przecież wcześniej Nissan twierdził, że nie ma żadnego problemu z Leafami z Arizony