SamochodyElektryczne.org

Nissan rozda 400 szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie

Wprowadzając w życie plan przyspieszenia budowy sieci szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie, Nissan ogłosił że rozda partnerom oraz firmom zgłaszającym gotowość uczestniczenia w programie 400 urządzeń o mocy 50 kW

Szybkie ładowarki CHAdeMO firmy Nissan - zobacz całą galerię
Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Nissan Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Nissan

Wprowadzając w życie plan przyspieszenia budowy sieci szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie (wcześniejszy wpis), Nissan ogłosił że rozda partnerom oraz firmom zgłaszającym gotowość uczestniczenia w programie 400 urządzeń o mocy 50 kW. Od 10 października trwa selekcja firm spełniających kryteria ustanowione przez Nissana. Instalacje w strategicznych, prestiżowych miejscach mają rozpocząć się w lutym przyszłego roku. Podmioty, które otrzymają ładowarki będą musiały w zamian przez przynajmniej rok udostępnić użytkownikom Leafów możliwość darmowego lub co najmniej tańszego ładowania.

Z urządzeń oczywiście będą mogły korzystać także inne pojazdy zgodne ze standardem CHAdeMO. Przy mocy 50 kW uzupełnienie energii do 80% w typowym aucie elektrycznym nie powinno trwać dłużej niż 30 minut. Z komunikatu prasowego wynika ponadto, że urządzenia otrzymają również wyjścia trójfazowe o mocy 43 kW.

Nie oglądając się na konkurencję i prace nad nowym uniwersalnym standardem (wcześniejszy wpis), Nissan zamierza przyspieszyć budowę infrastruktury do szybkiego ładowania tak, aby w Europie do końca 2012r. działało już kilka tysięcy szybkich ładowarek, a do 2015r. kilkadziesiąt tysięcy. Obecnie na świecie działa około tysiąca szybkich ładowarek CHAdeMO z czego tylko około 150 w Europie i blisko 800 w Japonii (wcześniejszy wpis). Jeśli japońskiej firmie uda się doprowadzić do tak znaczącej rozbudowy sieci ładowarek CHAdeMO, standard ten przyjmie się niezależnie od rozwiązań konkurencyjnych, które wciąż są na etapie projektowania i do wdrożenia brakuje im najprawdopodobniej przynajmniej roku.Komunikat prasowy firmy Nissan [2]

NISSAN PRZYSPIESZA ROZBUDOWĘ SIECI STACJI SZYBKIEGO ŁADOWANIA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH W EUROPIE

  1. Nissan rozda 400 szybkich ładowarek
  2. Instalacja w prestiżowych lokalizacjach od lutego 2012r.
  3. Ładowanie do 80% w 30 minut

ROLLE (Szwajcaria), 8 listopada 2011 r. - Nissan przyspiesza realizację planu stworzenia ogólnoeuropejskiej sieci stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych przekazując nieodpłatne 400 nowych szybkich ładowarek operatorom oferującym „tankowanie" pojazdów elektrycznych.

Nowe stacje ładowania rozmieszczone w strategicznych lokalizacjach zwiększą gęstość istniejącej sieci i zapewnią użytkownikom pojazdów elektrycznych więcej swobody w planowaniu dalszych podróży.

Możliwość uzupełnienia energii w akumulatorach w czasie wielokrotnie krótszym niż przez standardowe powolne ładowanie z pewnością skłoni szerszą grupę klientów do zakupu pojazdu elektrycznego, takiego jak Nissan LEAF. Zaawansowane akumulatory litowo-jonowe Nissana LEAF można naładować na stanowisku szybkiego ładowania do 80% pojemności w zaledwie 30 minut.

Zasięg miedzy ładowaniami wynoszący do 175 km jest wystarczający w przypadku większości użytkowników modelu LEAF, ale rozbudowana sieć stacji szybkiego ładowania zachęci kierowców do odbywania także dalszych podróży pojazdami elektrycznymi. „Tankowanie" Nissana LEAF na stacji szybkiego ładowania trwa nieco dłużej niż napełnianie zbiornika paliwa tradycyjnego samochodu, ale jest zdecydowanie tańsze.

Zwiększenie tempa rozbudowy sieci to efekt umowy zawartej przez Nissana z pięcioma czołowymi europejskimi dostawcami energii elektrycznej i infrastruktury do obsługi pojazdów elektrycznych. Umowa przewiduje przyspieszenie dostaw najnowszych szybkich ładowarek opracowanych przez Nissan Motor Co., Ltd., które są nawet o połowę tańsze i mniejsze od poprzedniej wersji tego urządzenia. Za cel postawiono sobie stworzenie sieci obejmującej kilka tysięcy stacji szybkiego ładowania w całej Europie do końca 2012 roku oraz kilkadziesiąt tysięcy takich stacji do 2015 roku.

Starając się jak najszybciej urzeczywistnić te ambitne zamiary, Nissan postanowił przekazać nieodpłatnie 400 urządzeń partnerom zeroemisyjnej mobilności i innym firmom z całej Europy zgłaszającym gotowość uczestniczenia w programie. Wszystkie te podmioty z entuzjazmem wspierają plany Nissana związane z wprowadzaniem pojazdów elektrycznych.

Po zakończeniu trwającej od 10 października selekcji firmy spełniające rygorystyczne kryteria ustanowione przez Nissana będą mogły odebrać ładowarki. Warunki, jakie postawił Nissan to między innymi dogodna i dostępna lokalizacja, rozpoczęcie instalacji w lutym 2012 roku oraz zerowa lub obniżona stawka za ładowanie pojazdu dla wszystkich użytkowników modelu Nissan LEAF przez co najmniej rok.

„Dzięki znacznej liczbie szybkich ładowarek w całej Europie posiadacze pojazdów elektrycznych będą mogli szybko uzupełniać zapas energii w swoich pojazdach na dowolnie wybranej trasie. Uważamy, że ma to zasadnicze znaczenie dla skutecznego spopularyzowania pojazdów elektrycznych" - powiedział Pierre Loing, Wiceprezes ds. Planowania Produktów i szef Działu Zerowej Emisji w Nissan International SA.

Technologia szybkiego ładowania

Nowe szybkie ładowarki są zbudowane zgodnie ze standardem CHAdeMo i mogą dostarczać prąd stały o wysokim napięciu z mocą do 50 kW. Standard CHAdeMO (Charge to Move) został opracowany przez koalicję japońskich firm, w której skład wchodzą między innymi Nissan, Toyota, Mitsubishi i Fuji Heavy Industries. Dlatego ze stacji szybkiego ładowania wyposażonych w dystrybutory Nissana będą mogli korzystać nie tylko posiadacze Nissanów LEAF, ale także kierowcy użytkujący pojazdy elektryczne marki Mitsubishi, Citroen i Peugeot. Stanowiska szybkiego ładowania są również przygotowane do dostarczania prądu zmiennego z mocą 43 kW, którym będą ładowane przyszłe pojazdy elektryczne firmy Renault - partnera Nissana w Sojuszu. Sojusz Renault-Nissan Alliance promuje instalację infrastruktury stacji szybkiego ładowania obsługujących standardy oparte na prądzie stałym i zmiennym.

Nissan w Europie

Oferta Nissana w Europie należy do najbardziej kompleksowych wśród producentów spoza kontynentu. Nissan zatrudnia ponad 12 500 osób w europejskich strukturach działów projektowania, badań i rozwoju, produkcji, logistyki oraz sprzedaży i marketingu. W ubiegłym roku zakłady Nissana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji wyprodukowały ponad 528 000 pojazdów w takich segmentach, jak małe minivany, crossovery, pojazdy sportowo-użytkowe i pojazdy dostawcze. Nissan oferuje obecnie w Europie 24 zróżnicowane i innowacyjne produkty, i ma wszelkie szanse na to, aby stać się najpopularniejszą japońską marką w Europie.

O firmie Nissan

Nissan Motor Co., Ltd. z siedzibą w Jokohamie jest drugą pod względem wielkości produkcji japońską firmą motoryzacyjną i integralnym filarem Sojuszu Renault-Nissan. Nissan, zatrudniający ponad 150 000 pracowników na całym świecie, w 2010 roku dostarczył klientom ponad 4 miliony pojazdów. Koncentrując się na rozwijaniu atrakcyjnych i innowacyjnych produktów dla masowego odbiorcy, firma ma także kompleksową ofertę pojazdów charakteryzujących się obniżonym zużyciem paliwa i minimalną emisją spalin, sprzedawanych pod markami Nissan i Infiniti.

O modelu Nissan LEAF

Nissan LEAF, zdobywca tytułów Europejskiego i Światowego Samochodu Roku 2011, jest już sprzedawany w Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii. Zamówienia na ten model przyjmują także dealerzy w Belgii, Norwegii, Szwecji i Danii. Dostawy pojazdów do tych krajów rozpoczną się już wkrótce.

Rodzinny hatchback, który w testach Euro NCAP uzyskał 5 gwiazdek, jest napędzany skonstruowanym przez Nissana kompaktowym silnikiem elektrycznym, który wraz z inwertorem został umieszczony z przodu. Napęd jest przekazywany na koła przednie. Silnik zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm, co pozawala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 145 km/h. Bogate wyposażenie standardowe Nissana LEAF obejmuje między innymi klimatyzację, nawigację satelitarną, kamerę ułatwiającą parkowanie, gniazdo szybkiego ładowania i innowacyjny moduł łączności ze smartphonem.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.