SamochodyElektryczne.org

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System

Niemieccy producenci samochodów Audi, BMW, Daimler, Porsche i Volkswagen zaprezentowali podczas 15th International VDI-Congress and Exhibition “Electronic Systems for Motor Vehicles” uniwersalny system ładowania Combined Charging System, opracowany w bliskiej współpracy z Fordem i General Motors

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System - zobacz całą galerię

Niemieccy producenci samochodów Audi, BMW, Daimler, Porsche i Volkswagen zaprezentowali podczas 15th International VDI-Congress and Exhibition “Electronic Systems for Motor Vehicles” uniwersalny system ładowania Combined Charging System, opracowany w bliskiej współpracy z Fordem i General Motors. Proponowane rozwiązanie ma umożliwiać ładowanie samochodów elektrycznych zarówno jedno- jak i trójfazowe (ładowarką na pokładzie) oraz prądem stałym (zewnętrzną ładowarką) przy użyciu jednego interfejsu po stronie pojazdu.

Uniwersalny interfejs ładowania ma uprościć projektowanie pojazdów elektrycznych oraz wyeliminować potrzebę stosowania różnych portów w pojeździe (dla AC i DC), czego niemieckie firmy domagały się już od dawna (wcześniejszy wpis). Ujednolicenie obejmuje nie tylko złącze ale także protokół komunikacyjny HomePlug GreenPHY (wcześniejszy wpis) i architekturę zabezpieczeń.

Uniwersalny system ładowania w USA ma być kompatybilny wstecz z J1772, a w Europie z IEC 62196-2 Type 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) (wcześniejszy wpis). W praktyce oznacza to, że uniwersalne porty w obu regionach - choć podobne - będą fizycznie różne.

Wszystko wskazuje na to, że w Europie Combined Charging System będzie bazował na projekcie firmy Phoenix Contact, który umożliwia ładowanie trójfazowe mocą do około 43 kW oraz prądem stałym (nominalnie 850 V i 200 A). Więcej informacji na ten temat oraz przegląd większości standardów dedykowanych ładowaniu aut elektrycznych można znaleźć w źródle [5].

Uniwersalny port ładowania Phoenix Contact Uniwersalny port ładowania Phoenix Contact
Volkswagen Bulli Volkswagen Bulli
Uniwersalny system ładowania Combined Charging System Uniwersalny system ładowania Combined Charging System

Combined Charging System ma być gotowy do wdrożenia w połowie 2012r.

Przyjęcie rozwiązań proponowanych przez firmy niemieckie i amerykańskie z pewnością nie ucieszy Nissana i Mitsubishi oraz producentów szybkich ładowarek zgodnych ze standardem CHAdeMO. Do czasu implementacji nowych standardów, w Europie i USA może jeździć już kilkadziesiąt tysięcy aut wyposażonych w porty CHAdeMO oraz działać kilka tysięcy szybkich ładowarek CHAdeMO (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.