Nissan oficjalnie rozpoczął produkcję modelu Leaf w Sunderland
W Sunderland w Wielkiej Brytanii ruszyła seryjna produkcja modelu Leaf. Uruchomienie produkcji aut elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych w Europie kosztowało Nissana około 420 mln GBP
Nissan poinformował dziś o oficjalnym uruchomieniu produkcji samochodów elektrycznych Leaf w zakładzie w Sunderland w Wielkiej Brytanii. To właśnie z tego zakładu będą pochodziły Leafy w nowej specyfikacji 2013 (wcześniejszy wpis) oferowane w Europie.
Nieco wcześniej w Sunderland rozpoczęto także produkcję akumulatorów litowo-jonowych (wcześniejszy wpis). Wartość inwestycji w uruchomienie produkcji aut elektrycznych i akumulatorów w Sunderland sięga aż 420 mln GBP (w przeliczeniu ponad 2 mld zł). Przy produkcji pracę ma znaleźć ponad 2 tys. osób, z czego ponad 500 bezpośrednio u Nissana.
Aktualnie Nissan dotarł do momentu, w którym posiada trzy zakłady produkujące model Leaf - w Oppama w Japonii, w Smyrna w stanie Tennessee oraz w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Docelowo z linii produkcyjnych ma zjeżdżać około ćwierć miliona aut elektrycznych Nissana rocznie, z czego około 150 tys. w USA. Oznacza to średnią produkcję na poziomie blisko 21 tys. sztuk miesięcznie. Można domniemywać, że aktualna produkcja Leafa (w trzech zakładach) może wynosić około 5 tys. sztuk miesięcznie - pierwotna produkcja wyłącznie w Japonii najprawdopodobniej wynosiła średnio około 2-2,5 tys. miesięcznie. Od grudnia 2010r. Nissan dostarczył do klientów na całym świecie ponad 55 tys. Leafów.
Osobną inwestycją jest uruchomienie jeszcze w tym roku produkcji samochodów dostawczych i osobowych e-NV200 (wcześniejszy wpis) w Barcelonie, gdzie wytwarzane będą również przekładnie (wcześniejszy wpis).
Docelowe moce produkcyjne akumulatorów litowo-jonowych Nissana mają być nieco większe i przekraczają 300 tys. pakietów rocznie. Wynika to głównie z tego, że akumulatory Automotive Energy Supply Corp. (AESC) - spółki joint-venture założonej w 2008r. przez Nissan Motor Co. i NEC Corporation - są wykorzystywane w niektórych modelach Renault. Pierwszym i podstawowym zakładem akumulatorów Nissana jest fabryka w Zama w Japonii (wcześniejszy wpis). W ostatnich miesiącach dodatkowo produkcję rozpoczęto w Smyrna w stanie Tennessee (wcześniejszy wpis) oraz w Sunderland w Wielkiej Brytanii.
Komunikat prasowy firmy Nissan [3]
NISSAN ROZPOCZYNA NOWĄ ERĘ MOTORYZACJI W EUROPIE, WPROWADZAJĄC NA RYNEK NOWEGO, UDOSKONALONEGO NISSANA LEAF ZE 100-PROCENTOWYM NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM
- Produkcja elektrycznego Nissana LEAF rusza w fabryce Nissana w brytyjskim Sunderland
- W udoskonalonym modelu wprowadzono ponad 100 modyfikacji, dzięki którym uzyskano większy zasięg i możliwość szybszego ładowania akumulatora
- Aby przystosować brytyjską fabrykę do produkcji modelu LEAF, zainwestowano 420 mln GBP
- Produkcja Nissana LEAF oznacza dodatkowe 2000 miejsc pracy na rynku motoryzacyjnym w Wielkiej Brytanii
- Rząd Wielkiej Brytanii podziękował koncernowi za nieustające wsparcie i inwestycje
Sunderland (28 marca 2013 r.) - Nissan świętuje dziś początek nowej ery europejskiej motoryzacji, oficjalnie rozpoczynając produkcję nowego, udoskonalonego Nissana LEAF z napędem elektrycznym.
Egzemplarze nowego Nissana LEAF, w którym wprowadzono ponad 100 modyfikacji, zjeżdżają już z taśmy w bijącej rekordy fabryce koncernu w Sunderland, wyposażone w zaawansowane akumulatory litowo-jonowe wytwarzane w nowym zakładzie produkcyjnym w Wielkiej Brytanii.
Dziś nadszedł dzień wieńczący cztery lata przygotowań w fabryce oraz inwestycję o wartości 420 mln GBP, zrealizowaną przez koncern Nissan. Dzięki produkcji Nissana LEAF i akumulatorów do samochodów elektrycznych w brytyjskim przemyśle motoryzacyjnym pracę znajdzie ponad 2000 osób, z czego ponad 500 będzie pracować bezpośrednio dla koncernu Nissan.
Nieustające innowacje Nissana oznaczają, że najlepiej sprzedający się samochód elektryczny świata właśnie stał się jeszcze lepszy. Nowy LEAF na rok 2013 obejmuje 100 udoskonaleń, wprowadzonych z zamiarem uczynienia zeroemisyjnej technologii Nissana dostępną dla szerszego grona europejskich kierowców. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom zasięg pojazdu zwiększył się do 199 km, a ładowanie akumulatora może teraz trwać o połowę krócej niż w przypadku Nissana LEAF pierwszej generacji.
Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron powiedział: "Ubiegły, rekordowy rok Nissana jest sukcesem całego wolumenowego przemysłu motoryzacyjnego w Wielkiej Brytanii i pokazuje, jak ten przemysł pozostaje konkurencyjny i kwitnie w globalnym otoczeniu. Przychylnie reaguję na rozpoczęcie produkcji nowego modelu elektrycznego samochodu LEAF i zestawów baterii w zakładzie Sunderland. Ta inwestycja o wartości £420 milionów, dofinansowana przez rząd, wspiera utrzymanie ponad 2.000 miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym, w tym ponad 500 w samej fabryce w Sunderland, pomagając tym ludziom w regionie, którzy chcą ciężko pracować i walczyć o swoje".
"Rząd wyasygnował kwotę £400 milionów, aby Wielka Brytania stała się liderem w oferowaniu samochodów o ultra niskiej emisji CO2. Zapowiedź Nissana jest dowodem zaufania, jakie firma okazuje brytyjskiemu otoczeniu biznesowemu i potwierdza opinię jak bardzo Wielka Brytania jest otwarta na przedsiębiorczość"
Ta historyczna premiera ma miejsce w chwili, gdy fabryka Nissana w Sunderland świętuje wyprodukowanie ponad siedmiu milionów samochodów od chwili jej otwarcia w 1986 roku. W zeszłym roku z taśmy produkcyjnej w tym zakładzie zjechały 510 572 pojazdy - jest to pierwsza fabryka samochodów w Wielkiej Brytanii, która wyprodukowała ponad pół miliona pojazdów w ciągu jednego roku.
Andy Palmer, wiceprezes Nissana, świętował oficjalny początek produkcji samochodu elektrycznego wraz z pracownikami fabryki, których liczba sięga obecnie 6100 osób. „Dzisiejszy komunikat potwierdza ogromne zaangażowanie Nissana w technologie zeroemisyjne w motoryzacji.
„Nissan LEAF jest najbardziej zaawansowanym samochodem, jaki kiedykolwiek wyprodukowaliśmy. Model ten będzie w całości produkowany w Sunderland - wraz z akumulatorem - co stanowi duży postęp nie tylko dla samej fabryki, ale i dla całej branży produkcyjnej w Wielkiej Brytanii. Od niemal 30 lat udowadniamy, że prowadzenie konkurencyjnej na skalę światową fabryki samochodów w Wielkiej Brytanii jest możliwe, a budowa zakładu produkcji akumulatorów jest wyrazem zaufania, że w tym kraju można prowadzić produkcję zaawansowanych technologicznie komponentów".
„Osiągnięcie tego wszystkiego nie byłoby możliwe bez wsparcia rządów krajów z całej Europy, a w szczególności rządu brytyjskiego, który wspiera produkcję i rozwój infrastruktury ładowarek do samochodów elektrycznych. Pragnę również po raz kolejny podziękować naszym partnerom za ich wiarę w możliwości rozwiązań zeroemisyjnych w motoryzacji".
Nissan LEAF już od dwóch lat umożliwia zapoznanie się z technologią zeroemisyjną w rzeczywistych warunkach drogowych, a na całym świecie jeździ już ponad 54 000 egzemplarzy tego modelu. Dzisiejszy komunikat stanowi dla Nissana początek kolejnego emocjonującego etapu.
Premiera trzech nowych wersji wyposażenia, nowe wykończenie wnętrza, technologia Around View Monitor opracowana przez Nissana, a także nowe inteligentne funkcje zoptymalizowane pod kątem europejskich dróg zapewniają wyjątkowe doznania podczas prowadzenia Nissana LEAF. Nowa oferta dla klientów europejskich to już druga generacja samochodów zeroemisyjnych Nissana, podczas gdy większość innych producentów do tej pory nie wprowadziła na rynek żadnego samochodu z napędem elektrycznym.
Wytwarzany na jednej linii produkcyjnej z liderem sprzedaży, Nissanem Qashqai, nowy LEAF jest krokiem milowym dla Nissana w kontekście światowego lidera w dziedzinie technologii zeroemisyjnych. W ciągu zaledwie 12 miesięcy liczba sprzedanych egzemplarzy Nissana LEAF wzrosła od 150 do 1400, a sieć ładowarek w Europie została rozbudowana z 12 000 do 20 000 punktów, co świadczy o rosnącej popularności samochodów z napędem elektrycznym.
Do nowego Nissana LEAF wkrótce dołączy elektryczna wersja wielokrotnie nagradzanego modelu NV200 o nazwie e-NV200, zarówno w wersji dostawczej van, jak i 5-miejscowej osobowej wersji combi. Trwają również prace nad opracowaniem taksówki z napędem elektrycznym na bazie e-NV200. Premiera nowego modelu Infiniti z napędem elektrycznym planowana jest na 2015 rok.
Źródła
- [1] newsroom.nissan-europe.com/EU/en-gb/Media/Media.aspx?mediaid=102887 28.03.2013r.
- [2] newsroom.nissan-europe.com/EU/en-gb/Media/Media.aspx?mediaid=102889 28.03.2013r.
- [3] newsroom.nissan-europe.com/pl/pl-pl/Media/Media.aspx?mediaid=102887 28.03.2013r.
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
highend