SamochodyElektryczne.org

Nissan uruchomi w Barcelonie produkcję przekładni dla aut elektrycznych

Nissan poinformował, że w zakładzie w Barcelonie uruchomi produkcję przekładni dla samochodów elektrycznych Leaf i produkcyjnej wersji modelu e-NV200 Concept

Nissan e-NV200 Concept - zobacz całą galerię

Nissan poinformował, że w zakładzie w Barcelonie uruchomi produkcję przekładni dla samochodów elektrycznych Leaf i produkcyjnej wersji modelu e-NV200 Concept. Koszt budowy nowej linii produkcyjnej ocenia się na 6 mln EUR.

W Barcelonie produkowane będą nie tylko części ale także dostawczy model e-NV200 (wcześniejszy wpis).Komunikat prasowy firmy Nissan [1]

NISSAN URUCHOMI PRODUKCJĘ NOWEGO SAMOCHODU OSOBOWEGO I ZAINWESTUJE PONAD 130 MILIONÓW EURO W BARCELONIE

Nissan zdecydował, gdzie będzie produkował nowy samochód osobowy. W tym samym miejscu firma zlokalizuje także dodatkową linię produkcyjną pickupa o ładowności 1 tony oraz montownię przekładni do pojazdów elektrycznych.

Nissan ogłosił, że produkcję nowego samochodu osobowego tej marki uruchomi w swoich zakładach w Barcelonie. Produkcja rozpocznie się w lipcu 2014 roku. Oferta Barcelony została zaakceptowana wkrótce po zawarciu nowego porozumienia z radą zakładową zwiększającego konkurencyjność fabryki.

Wartość inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji nowego samochodu osobowego wyniesie 110 milionów euro. Moce produkcyjne fabryki zwiększą się o 80 000 pojazdów rocznie. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy w samym zakładzie oraz kolejne 3000 u kooperantów. Podjęta decyzja spowoduje większą dywersyfikację produkcji w Barcelonie, gdzie dotychczas produkowano głównie lekkie pojazdy dostawcze i samochody terenowe, a więc modele, których sprzedaż spadła najbardziej wskutek kryzysu gospodarczego.

Nakładem 14 milionów euro Nissan umieści w Barcelonie linię produkcyjną pickupa o ładowności 1 tony i wydajności 24 000 pojazdów rocznie. Kolejne 6 milionów euro firma przeznaczy na uruchomienie montażu skrzyń biegów do Nissana LEAF i Nissana e‑NV200.

Inwestycje, których łączna wartość w najbliższych latach przekroczy 130 milionów euro zostaną przeznaczone na modernizację linii produkcyjnych na potrzeby nowego modelu samochodu osobowego, wdrożenie nowych technologii niezbędnych do obsługi produkcji pojazdów elektrycznych oraz dostosowanie bazy dostawców pod kątem nowych wymagań produkcyjnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Nissan zainwestuje także ponad 200 milionów euro w produkcję nowego pojazdu ciężarowego w Avili oraz w produkcję modelu e‑NV200 w Barcelonie, który jest już drugim stuprocentowo elektrycznym pojazdem w ofercie Nissana. Powyższe inwestycje wyraźnie potwierdzają wagę, jaką Nissana przywiązuje do swojej aktywności w sektorze przemysłowym w Hiszpanii oraz zaangażowanie na rzecz podnoszenia konkurencyjności w porozumieniu ze związkami zawodowymi, administracją państwową i pracownikami.

Zakłady w Barcelonie mają szansę znaleźć się w grupie najbardziej konkurencyjnych i uniwersalnych obiektów tego typu, w których można będzie produkować samochody osobowe, terenowe, dostawcze i elektryczne - a więc szeroką gamę modeli zaspakajających zróżnicowane potrzeby klientów.

Dyrektor Zarządzający Nissan Motor Ibérica Frank Torres powiedział: „Mam przyjemność poinformować Państwa o owocach umowy w sprawie zwiększenia konkurencyjności zawartej w ubiegłym tygodniu, która otworzyła drogę do nowych możliwości w zakresie produkcji. Najważniejszą sprawą będzie teraz skuteczne wprowadzenie nowych produktów na rynek oraz przestrzeganie postanowień umowy zapewniających konkurencyjność. Jestem pewien, że wtedy pojawią się kolejne możliwości".

„W najbliższych latach zakłady w Barcelonie będą pracować pełną parą, produkując ponad 200 000 pojazdów rocznie i utrzymując swoją atrakcyjność dzięki nowym modelom. Zważywszy na trwający kryzys jest to nie tylko wielkie osiągnięcie Nissana, ale także całej branży w tym kraju" - dodał Torres.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.