SamochodyElektryczne.org

Nissan Leaf 2013 nie jest już tak zrywny jak wersje 2011-2012?

Według specyfikacji Nissan Leaf 2013 osiąga 100 km/h szybciej niż poprzednia generacja, jednak ze startu zatrzymanego rusza mniej żwawo

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Z relacji amerykańskich mediów z jazd próbnych nowym Nissanem Leafem z rocznika 2013 wynika, że nowa wersja nie jest już tak zrywna jak egzemplarze produkowane w Japonii. W zakresie niskich prędkości auto przyspiesza wyraźnie wolniej, chociaż oczywiście nadal pozostaje szybsze od wielu spalinowych odpowiedników.

Przyczyną jest zastąpienie oryginalnego silnika trakcyjnego nowym EM57, w którym aby obniżyć koszty materiałowe zastosowano magnesy neodymowe NdFeB, zawierające o 40% mniej dysprozu - jednego z metali ziem rzadkich, dodawanego do neodymu, aby mógł on pracować w wyższych temperaturach (wcześniejszy wpis). Wynikiem tej zmiany (oraz potencjalnie także innych modyfikacji) jest obniżenie maksymalnego momentu obrotowego (osiąganego w niskim zakresie obrotów) z 280 do 254 Nm przy tej samej mocy maksymalnej 80 kW. Przy podobnym przełożeniu, zmiana musiała doprowadzić do pewnego pogorszenia przyspieszenia ze startu zatrzymanego.

Mimo to, nowy Leaf osiąga 100 km/h w 11,5 s, a więc szybciej niż wersja 2011-2012 (wcześniejszy wpis). Na pierwszy rzut oka stoi to w opozycji do redukcji maksymalnego momentu obrotowego, ale najwyraźniej korzystniejsza jest charakterystyka mechaniczna przy wyższych prędkościach. Dokładniejsze porównanie osiągów utrudnia obniżenie masy wersji 2013.

Źródła

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

http://www.youtube.com/watch?v=xayEpDO75kk

model 2011-12 jest jednak sporo zrywniejszy co widac na tej reklamie ;) (po felgach widać, ze to starszy model :))
  • RaveN

@highend
Na to pytanie odpowiedź zna pewnie tylko kilka osób w Japonii, ale generalnie nie spodziewałbym się dużych różnic - maszyny tak, czy inaczej powinny być bardzo trwałe. Dopuszczalne temperatury pracy magnesów powinny być podobne i na pewno temperatura silnika jest na bieżąco monitorowana.
czy wynikiem tej zmiany będzie także obniżenie trwałości silnika?