SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Nissan zaprezentował w Japonii Leafa z rocznika 2013

Nissan zaprezentował wczoraj nową generację modelu Leaf, która jest już dostępna w sprzedaży w Japonii

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Nissan zaprezentował wczoraj nową generację modelu Leaf, która jest już dostępna w sprzedaży w Japonii. Auto z rocznika 2013, przeznaczone na japoński rynek, występuje w trzech wariantach - S, X oraz G, różniących się wyposażeniem. Najtańsza i najsłabiej wyposażona wersja S, kosztuje 3,35 mln JPY (około 133 tys. zł), średnia wersja X 3,76 mln JPY (około 150 tys. zł), a najdroższa G 4,13 mln JPY (około 165 tys. zł). Dla porównania w grudniu 2010r. najtańsza wersja Leafa kosztowała 3,76 mln JPY, a więc była o ponad 10% droższa od wersji S.

Zmian w drugiej generacji Leafa jest bardzo dużo, ale nie są one rewolucyjne. Przede wszystkim pakiet akumulatorów litowo-jonowych nadal gromadzi około 24 kWh energii, chociaż minimalnie zmodyfikowano jego konstrukcję. Nissan nie wspomina o udoskonaleniu ogniw, co sugeruje, że generalnie nie zaszły w nich znaczące zmiany.

Nissan Leaf 2013 - pakiet akumulatorów litowo-jonowych Nissan Leaf 2013 - pakiet akumulatorów litowo-jonowych
Nissan Leaf 2013 - moduł pakietu akumulatorów Nissan Leaf 2013 - moduł pakietu akumulatorów
Nissan Leaf 2013 - moduły pakietu akumulatorów Nissan Leaf 2013 - moduły pakietu akumulatorów

Pierwszą dużą zmianą jest zastąpienie dotychczasowego silnika trakcyjnego nowym EM57 - również synchronicznym z magnesami trwałymi. W nowej maszynie Nissan wykorzystał magnesy neodymowe NdFeB, w których o 40% zmniejszono ilość dysprozu - jednego z metali ziem rzadkich, dodawanego do neodymu, aby mógł on pracować w wyższych temperaturach. Zmiana mająca na celu obniżenie kosztów materiałowych stała się możliwa dzięki zastosowaniu nowego procesu technologicznego. Nowy silnik, podobnie jak starsza generacja, charakteryzuje się mocą maksymalną 80 kW, jednak maksymalnym moment obrotowy jest o około 10% niższy i wynosi 254 Nm, co niestety pogorszy nieco przyspieszenie. Nissan zamierza używać nowych silników zarówno w samochodach elektrycznych jak i hybrydowych.

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 - napęd trakcyjny Nissan Leaf 2013 - napęd trakcyjny
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Kolejną zmianą jest przeniesienie pokładowej ładowarki z miejsca za tylnymi fotelami pod maskę, co w największym stopniu wpłynęło na zwiększenie pojemności bagażnika o 12% - z 330 do 370 litrów. Dodatkowo zintegrowany w jedną jednostkę został silnik trakcyjny, kontroler i przetwornica DC/DC, dzięki czemu obniżono całkowitą masę tych elementów o 10% i zajmowaną przestrzeń o 30%. Całkowita redukcja masy samochodu wynosi ponad 5%, czyli około 80 kg.

Nowy silnik ma charakteryzować się bardziej elastyczną pracą oraz niższym poziomem hałasu podczas jazdy w trybie B z silnym hamowaniem odzyskowym. Dodatkowo ulepszone sterowanie hamowaniem odyzkowym pozwala na osiągnięcie większej wydajności rekuperacji podczas pracy razem z hamulcami ciernymi. Nissan chwali się również poprawą prowadzenia auta dzięki udoskonaleniu działania układu kierowniczego w zakresie średnich prędkości. Zoptymalizowane zostało także zawieszenie, przystosowane do niższej masy nowego Leafa.

Kolejną bardzo istotną zmianą jest zmniejszenie energochłonności ogrzewania, poprzez zastosowanie pompy ciepła. Oprócz tego w nowej generacji podgrzewane są wszystkie fotel i kierownica, a podsufitka otrzymała dodatkową izolację cieplną. Zmiany te powinny zapobiec dużemu spadkowi zasięgu w niskich temperaturach. Zasięg Leafa 2013 będzie większy również w normalnych warunkach i w cyklu JC08 wyniesie 228 km, co reprezentuje 14% wzrost w stosunku do wersji 2011. W rzeczywistych warunkach, dobrze odwzorowywanych w testach EPA, zasięg może zatem wzrosnąć z około 117,5 km do około 134 km, chociaż spora liczba użytkowników z powodzeniem będzie w stanie przejeżdżać nawet ponad 150 km.

Na rynku japońskim Nissan nie przygotował na razie zmian w zakresie ładowania. Leaf wciąż posiada ładowarkę pokładową o mocy 3,3 kW oraz port szybkiego ładowania CHAdeMO, poprzez który uzupełnienie energii od 0 do 80% jest możliwe w około 30 minut. Japońska firma przygotowała jednak funkcję zatrzymującą ładowanie po osiągnięciu 80% pojemności, z której użytkownicy mogą korzystać, aby zwiększyć trwałość akumulatorów. Ponadto ułatwiono nieco dostęp do znajdujących się z przodu portów ładowania. Klapkę można teraz otwierać zdalnie pilotem, a wejścia są podświetlone diodami.

Nissan dodał w Leafie szereg nowych funkcji komputera pokładowego. Między innymi przygotowano nowe sposoby łatwego i szybkiego wyszukiwania punktów ładowania, wyświetlanie lokalizacji szybkich ładowarek, czy terminali aktualnie niedostępnych.

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 - pokładowa nawigacja Nissan Leaf 2013 - pokładowa nawigacja
Nissan Leaf 2013 - wyszukiwanie punktów ładowania Nissan Leaf 2013 - wyszukiwanie punktów ładowania
Nissan Leaf 2013 - procentowy wskaźnik naładowania akumulatorów Nissan Leaf 2013 - procentowy wskaźnik naładowania akumulatorów

W standardzie wszystkie Leafy 2013 posiadaj system Hill Start Assist zabezpieczający przed cofaniem się auta podczas ruszania pod górę. Na wyświetlaczu pojawił się wreszcie także procentowy wskaźnik pojemności akumulatorów, za brak którego japońska firma była krytykowana przez użytkowników. Co ciekawe, postojowy hamulec ręczny w nowej wersji jest uruchamiany stopą.

Uzupełniający kamerę cofania system Around View Monitor, który wyświetla obraz dookoła pojazdu w celu ułatwienia parkowania jest dostępny jako opcja w wersja X i G. Podobnie jest w przypadku nowego systemu audio BOSE wyposażonego w 7 głośników. Jonizator powietrza zabijający zarazki, oraz przednie światła LED i światła przeciwmgłowe znajdują się w standardowym wyposażeniu tylko wersji G.

Nissan Leaf 2013 - obraz z kamery cofania Nissan Leaf 2013 - obraz z kamery cofania
Nissan Leaf 2013 - zestaw audio Nissan Leaf 2013 - zestaw audio
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Najdroższa wersja G posiada w standardzie również bardzo atrakcyjnie wyglądające 17-calowe aluminiowe felgi. Dla wersji S i X przygotowano 16-calowe stalowe felgi, jednak w przypadku X można zamówić opcjonalne 16-calowe felgi aluminiowe. Wszystkie wersje dostępne są w siedmiu kolorach nadwozia, z których trzy są zupełnie nowe.

Nissan Leaf 2013 - 17-calowa felga aluminiowa Nissan Leaf 2013 - 17-calowa felga aluminiowa
Nissan Leaf 2013 - 16-calowa felga aluminiowa Nissan Leaf 2013 - 16-calowa felga aluminiowa
Nissan Leaf 2013 - 16-calowa felga stalowa Nissan Leaf 2013 - 16-calowa felga stalowa

Po dwóch latach produkcji aut wyłącznie z jasnym wnętrzem Airy Gray, które z uwagi na możliwość przybrudzenia mogło odstraszać część klientów, Nissan zdecydował się w standardzie oferować ciemne wnętrze. Wersje X i G można jednak nadal zamawiać z opcjonalną jasną tapicerką Airy Gray lub poszyciem skórzanym.

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 - wnętrze wersji S Nissan Leaf 2013 - wnętrze wersji S
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Od grudnia 2010r. Nissan sprzedał na całym świecie ponad 43 tys. Leafów. Potencjalnie delikatne zwiększenie zasięgu i obniżenie ceny słabiej wyposażonej wersji S oraz rezygnacja z jedynie jasnego koloru wnętrza może znacznie zwiększyć sprzedaż. Aby dodatkowo zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych w Japonii, Nissan zapowiedział, że do końca marca 2013r. wyposaży dodatkowych 300-tu dealerów w szybkie ładowarki CHAdeMO (do tej pory urządzenia posiadało 400-tu dealerów), dzięki czemu łącznie będzie posiadał sieć 700 takich urządzeń.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend
Latem, oprócz niższej masy jeszcze wydajniejszy odzysk trochę poprawi zasięg.

Poświęcenie niektórych droższych elementów (np. lamp LED), w celu obniżenia cen ma sens. Zobaczymy zresztą na ile wzrośnie sprzedaż. Wersje na rynek USA i Europy mogą być nieco inne.

Mnie zastanawia, czy ta tańsza wersja S w Japonii nie dobije i-MiEV (chyba, że także oni będą w stanie coś obniżyć).
na plus:
- ciemne wnętrze
- zmniejszenie wagi
- pogłębienie bagażnika
- ulepszone ogrzewanie
- pod maską już nie udaje auta spalinowego (pokrywa silnika)

na minus (moim zdaniem):
- alufelgi 17" brzydkie - nijak niepasujące (te 16" są idealne)
- gorsze osiągi silnika (choć sam silnik lepszy)
- brak lamp LED w tańszej wersji... a wcześniej to był standard

kwestia zasięgu zapewne będzie bardziej indywidualna. No bo skoro taki sam pakiet aku, to jedynie mniejsza o 80kg masa i mniej prądożerny silnik? bo co innego (w temperaturach letnich)

jakkolwiek gdybym kupował to z uwagi na ogrzewanie wybrałbym wersję 2013 :)