SamochodyElektryczne.org

Designwerk MDC22, czyli mobilna szybka ładowarka o mocy blisko 21 kW

Przenośna ładowarka Designwerk MDC22 o mocy około 21 kW jest jedną z najciekawszych nowych propozycji wśród sprzętu do ładowania aut elektrycznych

Designwerk MDC22 - zobacz całą galerię
Designwerk MDC22 Designwerk MDC22

Szwajcarska firma Designwerk we współpracy ze znanym w branży pojazdów elektrycznych renomowanym producentem energoelektroniki Brusa Elektronik wprowadził na rynek mobilną szybką ładowarkę MDC22. Prezentacja miała miejsce na wystawie w Genewie. Urządzenie jest w istocie zmodyfikowaną trójfazową ładowarką pokładową Brusa NLG6 o mocy 22 kW (wcześniejszy wpis).

Designwerk MDC22 wydaje się rozwiązaniem niezwykle interesującym. Ładowarka ma postać niewielkiej walizki na kółkach z uchwytem do przenoszenia. Masa wynosi zaledwie 22,5 kg. Do zasilania może posłużyć przemysłowe gniazdo trójfazowe 16 A (11 kW) lub 32 A (22 kW) (lub opcjonalnie terminal Typ 2 o mocy 22 kW), a zatem odpadają koszty sztywnej instalacji. Do wyjścia można podłączyć jeden z dwóch kabli - z wtyczką CHAdeMO lub z wtyczką CCS Combo (wersja 1 lub 2 w zależności od rynku).

Po dołączeniu odpowiedniego dla aktualnych potrzeb kabla ładowania prądem stałym można także w razie potrzeby wybrać moc (maksymalnie 20,75 kW). Sprawność wynosi ponad 94%. Urządzenie może pracować w zakresie od -20°C do 40°C. Szczelność obudowy określono na IP65, a zatem jest w pełni wodoodporna. Ładowarka, podobnie jak wersja pokładowa NLG6, chłodzona jest cieczą.

Designwerk MDC22 umożliwia pełne naładowanie praktycznie wszystkich fabrycznie nowych samochodów elektrycznych z portami CHAdeMO lub CCS Combo do 80% pojemności w kilkadziesiąt minut (poza modelami o największych pakietach akumulatorów).

Porównanie czasu ładowania do 80% pojemności ładowarką Designwerk MDC22
Model Czas [min]
BMW i3 45
Volkswagen e-up! 40
Volkswagen e-Golf 50
Nissan Leaf 50
Nissan e-NV200 50
Kia Soul EV 65
Peugeot Partner Electric 50
Citroën Berlingo Electric 50
Mitsubishi Outlander PHEV 25
Tabela 1: Porównanie czasu ładowania do 80% pojemności ładowarką Designwerk MDC22

O tym czy Designwerk MDC22 odniesie sukces, w szczególności u klientów flotowych lub serwisów aut, zadecyduje cena. Zalety w postaci braku konieczności instalacji, możliwość przenoszenia, współpraca z dwoma najważniejszymi standardami oraz szybki czas ładowania są bardzo interesującym połączeniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że całkowity koszt Designwerk MDC22 będzie 2-3-krotnie niższy od całkowitego kosztu zakupu i instalacji uniwersalnej szybkiej ładowarki o mocy 20 kW, który aktualnie potrafi w Polsce wynosić około 20 tys. EUR + VAT w przypadku wersji wolnostojących CHAdeMO/CCS Combo.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • kami2

Fajna ładowarka:) Pakujemy do bagażnika i mamy już "pokładową" ładowarkę 21kW.Tylko ciekawe jaka będzie cena.Jakby pojawiła się jeszcze wersja 11 kW w cenie akceptowalnej dla Kowalskiego to by była rewelacja:) Nie trzeba by się zbytnio przejmować przy wyborze elektryka posiadaną ładowarką pokładową.