SamochodyElektryczne.org

Chevrolet Bolt EV będzie owocem GM i LG

Grupa LG zajmie się produkcją silników, energoelektroniki, akumulatorów i wielu innych kluczowych elementów nowego samochodu Chevrolet Bolt EV

Chevrolet Bolt EV - zobacz całą galerię
Chevrolet Bolt EV concept Chevrolet Bolt EV concept

Jedną z najważniejszych informacji minionych dni było ogłoszenie przez koreańską grupę LG stopnia zaangażowania w opracowanie i produkcję nowego samochodu elektrycznego Chevrolet Bolt EV, który ma być nowym flagowcem GM. Auto o zasięgu około 200 mil (320 km) i cenie poniżej 30.000 USD po uwzględnieniu ulg/dopłat (aktualnie federalna ulga w podatku 7.500 USD plus ewentualne dopłaty stanowe) ma do pierwszych klientów trafić za około rok - w końcówce 2016r., jako model z rocznika 2017 (wcześniejszy wpis).

GM Bolt, czy LG Bolt?

Współpraca General Motors z LG trwa od 2007r., od kiedy LG dostarcza GM systemy komunikacji OnStar. W późniejszym czasie współpraca poszerzona została o akumulatory litowo-jonowe LG Chem dla hybrydowego Chevroleta Volta, a następnie także dla elektrycznego Chevroleta Spark EV zastępując A123 Systems. Elektryczny Spark montowany jest zresztą w Korei Południowej.

Chevrolet Bolt EV concept Chevrolet Bolt EV concept

LG Chem to firma, która miała dostarczać kluczowy element - akumulatory - także dla Chevroleta Bolt EV (wcześniejszy wpis), ale jak się okazuje nie skończy się na akumulatorach i GM oddelegowało LG do zadań, które dotąd każdy koncern motoryzacyjny starał się zachować u siebie. Grupa LG nie tylko dostarczy ogniwa, ale też moduły i pakiety, a przecież opracowanie i produkcja pakietów była dotąd w rękach GM.

LG, poprzez zespół spółek (LG Electronics Vehicle Components, LG Chem, LG Innotek i LG Display) dostarczać ma praktycznie wszystkie kluczowe elementy Bolta EV - od wspomnianych akumulatorów, poprzez napędy (jedynie projekt wykonany jest przez GM), energoelektronikę, ładowarkę pokładową, klimatyzację, czy system multimedialny/wyświetlacze. Poniżej pełna lista w języku angielskim, aby w tłumaczeniu nie zaprzepaścić niektórych znaczeń:

 1. Electric Drive Motor (built from GM design)
 2. Power Inverter Module (converts DC power to AC for the drive unit)
 3. On Board Charger
 4. Electric Climate Control System Compressor
 5. Battery Cells and Pack
 6. High Power Distribution Module (manages the flow of high voltage to various components)
 7. Battery Heater
 8. Accessory Power Module (maintains low-voltage power delivery to accessories)
 9. Power Line Communication Module (manages communication between vehicle and a DC charging station)
 10. Instrument Cluster
 11. Infotainment System
Chevrolet Bolt EV concept Chevrolet Bolt EV concept

Jeżeli tak wygląda lista podzespołów to pojawia się pytanie, czy Bolt jest bardziej autem GM, czy LG? Mark Reuss, czyli jedna z najwyżej postawionych osób w szefostwie GM powiedział, że bez szerokiej współpracy z LG, wprowadzenie Bolta EV nie byłoby możliwe.

Kwestia współpracy GM/LG jest rozwojowa. Na razie wygląda na to, że żeby być w stanie konkurować z Japończykami, Amerykanie postanowili prawie w całości oddać produkt w ręce Koreańczyków. Niektórzy już śmieją się, że w gestii GM pozostało wytłaczanie blach na karoserię.

LG Electronics twierdzi o dokonaniu inwestycji ponad 250 mln USD w zakład produkcyjny w Incheon w Korei Południowej, dzięki czemu możliwa będzie produkcja podzespołów dla Bolta EV. Możliwe, że w pewnym momencie w przyszłości skorzystają na zamówieniach także polskie zakłady LG, szczególnie że GM może chcieć Bolta EV oferować pod marką Opla.

145 USD/kWh ogniw litowo-jonowych

Chevrolet Bolt EV cena ogniw 145 USD/kWh

LG jest ponoć wściekłe na GM za ujawnienie kosztu ogniw litowo-jonowych na poziomie 145 USD/kWh (wcześniejszy wpis). Posunięcie to było kontrowersyjne i postawiło LG Chem w trudnej sytuacji wobec ponad 20 innych producentów aut. Aktualnie każdy będzie oczekiwał obniżki cen do takiego poziomu.

Niewykluczone, że ujawnienie ceny jest częścią większej gry, i/lub że taki poziom jest wynikiem podpisania umowy na dostawę wielu innych elementów auta.

Krótko o reakcji LG Chem na ujawnienie ceny 145 USD/kWh w materiale Autoline od 01:50:

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.