Audi prezentuje architekturę nowej wersji R8 e-tron
Audi R8 e-tron w nowej odsłonie to duży krok naprzód, ale ograniczony plan komercjalizacji sprawia, że będzie to jedynie próbka możliwości niemieckiego producenta
Audi zaprezentowało niedawno zbiór materiałów przedstawiających więcej szczegółów na temat nowej wersji modelu R8 e-tron, która została zaprezentowana na wystawie Geneva Motor Show 2015 (wcześniejszy wpis). Niestety ten piękny samochód będzie oferowany jedynie na niewielką skalę i produkowany na zamówienie (wcześniejszy wpis), a zatem poziomy sprzedaży będą nikłe.
Najnowsze materiały prasowe minimalnie różnią się pod względem niektórych parametrów w porównaniu do prezentowanych jeszcze kilka miesięcy temu. Prędkość maksymalna na poziomie 250 km/h, przyspieszenie od 0 o 100 km/h w 3,9 s oraz zasięg 450 km w cyklu NEDC, oczywiście pozostają bez zmian.
Akumulatory
W przypadku akumulatorów podawana jest jednak teraz energia 90,2 lub 90,3 kWh (zamiast 92 kWh), a energia właściwa pakietu akumulatorów 152 Wh/kg (wcześniej 154 Wh/kg). Tak, czy inaczej to bardzo dużo, szczególnie w porównaniu do 84 Wh/kg i 48,6 kWh w pierwszej wersji sprzed lat.
Aby uzyskać takie parametry Audi zastosowało ogniwa cylindryczne typu 18650. Najwyraźniej po zawieszeniu i rezygnacji z oryginalnego projektu, inżynierowie doszli do wniosku że to najlepsze rozwiązanie, stosowane zresztą od lat przez Teslę Motors. Niezwykle interesujące jest, na ile do takiej decyzji przyczyniły się prace w ośrodku badawczym Electronics Research Laboratory (ERL) w Palo Alto w Kalifornii, w którym przez pewien czas zatrudniony był jeden ze współzałożycieli Tesli - Martin Eberhard (wcześniejszy wpis).
Eberhard prognozował w 2010r., że już od 2012r. będzie można budować pakiety 100 kWh. Wówczas na rynek wchodziła Tesla Model S z pakietem 85 kWh. Dziś w 2015r. Audi proponuje 90 kWh.
Pakiet w R8 e-tron 2015 składa się z 7488 ogniw, zorganizowanych w 52 moduły po 144 ogniwa każdy. Jeden moduł waży 7,8 kg, a zatem na poziomie modułów można mówić o 406 kg i 222 Wh/kg. Niestety gotowy pakiet waży już 595 kg, ale wciąż udało się osiągnąć 152 Wh/kg.
Napęd
Do napędu wykorzystano dwa silniki o mocy 170 kW każdy, napędzające indywidualnie tylne koła. 920 Nm momentu obrotowego umożliwia przyspieszenie do 100 km/h w niecałe 4-sekundy, ale do najmocniejszej Tesli Model S P85D jeszcze daleko. Bardzo możliwe jednak, że R8 e-tron nie będzie miał problemów z przegrzewaniem się akumulatorów. Generalnie można zakładać, że prowadzenie także będzie stało na wyższy poziomie, w końcu Tesla to bardziej rodzinna limuzyna aniżeli auto sportowe.
Warto zwrócić uwagę, że gotowe do drogi Audi R8 e-tron waży 1841 kg. Spora w tym zasługa aluminiowej konstrukcji z niewielkimi stalowymi wstawkami wzmacniającymi. Głównie w tylnej części wykorzystano sporo części z kompozytów z włókien węglowych.
Ładowanie
W Audi R8 e-tron bez niespodzianek znalazł się port CCS Combo 2, a zatem ładowarka 50 kW umożliwi uzupełnienie energii w nieco ponad 1,5-godziny. Podobno firma ma w zanadrzu opcję ładowania mocą 150 kW, która sprowadziłaby ten czas zdecydowanie poniżej godziny, ale na razie implementacji brak.
To co zawodzi na całej linii to natomiast pokładowa ładowarka o mocy tylko 7,2 kW i czas pełnego ładowania w garażu w 12-godzin. Wersja 3-fazowa na 22 kW byłaby w takim aucie pewnie racjonalniejsza. Koniec końców, cena i tak nie gra roli.
Pozytywem z nieco innej bajki jest jeszcze pompa ciepła, która zmniejszy zużycie energii na ogrzewanie.
Źródła
- [1] The Audi R8 e-tron audi-mediacenter.com
- [2] The high-voltage battery in the Audi R8 e-tron audi-mediacenter.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.