SamochodyElektryczne.org

Orlen zapowiada własną sieć szybkich ładowarek w Polsce

Orlen zapowiedział pilotażową instalację sieci szybkich ładowarek na stacjach paliw - pierwsze zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku

PKN Orlen poinformował o zamiarze budowy w Polsce własnej sieci punktów szybkiego ładowania (naturalnie zainstalowanych na istniejących stacjach paliw). Na razie chodzi o inwestycję pilotażową, w ramach której w latach 2018-2019 powstaną 23 punkty ładowania.

Orlen zamierza zacząć od ładowarek uniwersalnych o mocy 50 kW i 100 kW, z trzema najpopularniejszymi wyjściami (prądu stałego CHAdeMO i CCS Combo 2 oraz trójfazowe prądu przemiennego Typ 2). Ładowarki będą instalowane przy trasach tranzytowych, a dodatkowo także przed siedzibą firmy w Płocku i Warszawie.

Pierwsze ładowarki mają zostać oddane do użytku w tym roku.

Współpraca z Teslą

Uruchomienie własnej sieci, podobnie jak robią to koncerny zachodnie, było przez Orlen poprzedzone współpracą z Teslą, w ramach której na kilku stacjach w Niemczech i w Polsce zainstalowano Superładowarki (wcześniejszy wpis). W Polsce chodzi o stacje:

  1. w miejscowość Wichrów, tuż przy węźle Kostomłoty autostrady A4 między Wrocławiem, a Legnicą (wcześniejszy wpis)
  2. w Katowicach przy ul. Murckowskiej 22 (wcześniejszy wpis)
  3. około 2 km od zjazdu z autostrady A1 oraz drogi 91, na stacji Orlen w Ciechocinku przy ul. Mikołaja Kopernika 51 (w budowie) (wcześniejszy wpis)

Wpływ na polski rynek EV

Superładowarka Tesli na stacji star (ORLEN Deutschalnd) Superładowarka Tesli na stacji star (ORLEN Deutschalnd)

Wejście Orlenu w branżę ładowania ma znacznie większe znaczenie, aniżeli wcześniejsza współpraca z niszowym producentem. Nowe ładowarki będą dostępne dla wszystkich, potencjalnie w kluczowych lokalizacjach na trasie, na dużych stacjach, monitorowane, a sama inwestycja w pewnym sensie będzie posiadała parasol państwa (które już zaczyna wymyślać poezję legislacyjną oraz namnażać bezzasadne progi i bariery). Orlen jako podmiot z dużym kapitałem inwestycyjnym (w stosunku do mikroskopijnej branży ładowania) zdecydowanie studzi zapał ewentualnych nowych graczy, którzy rozważali prywatne inwestycje.

Mimo niewielkiej skali projektu pilotażowego, już zarysowała się konkurencja w stosunku chociażby do sieci firmy Greenway Infrastructure Poland (wcześniejszy wpis).

Komunikat prasowy firmy Orlen [1]

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie ogłoszono postępowanie zakupowe (tzw. RFP - request for proposal), na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Jeszcze w 2018 roku kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach zlokalizowanych przy trasach tranzytowych w Polsce.

Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2019, pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części postępowania zakupowego. Oprócz lokalizacji tranzytowych ładowarki pojawią się również pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie.

– Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach. Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju Koncernu, przewidującą konsekwentne przygotowywanie sieci do sprzedaży paliw alternatywnych. Już teraz w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach Grupy ORLEN działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce, na stacji ORLEN w Kostomłotach oraz w Katowicach, i w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach Koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Na stacjach wchodzących w skład Grupy ORLEN dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji Koncernu działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach Koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Wikar

Oby rzeczywiscie wtyczki były takie jakie mają stacje Greenway'a, gdzie wlasciwie ładowac sie moga wszystkie modele, bo sa trzy najbardziej popularne wtyczki. Człowiek spokojnie może podjechac do naładowania bez obawy, że coś nie będzie mu stykało. Swobodnie mozna w taki sposob planowac objazd polski po klientach, a nie martwic sie ze nagle do domu jeszcze 100 km a ja nie mam prądu ;p
  • Sky

Super :) Świetna wiadomość. Oby sieć rosła.

Chociaż mam nadzieję, że to partnerstwo z Teslą nie skończy się tym, że będą stacje gdzie są tylko te ich idiotyczne wtyczki które nie są kompatybilne z niczym innym. Ale póki co wszystko wydaje się OK.
To może wiele zmienić. Jeśli nie trzeba będzie zjeżdżać z trasy do jakiegoś miasta i ładować się do jakiejś galerii handlowej, żeby uzupełnić energię. W podróży lokalizacja ładowarki jest kluczowa. O moc się nie martwię, to kwestia czasu jak wzrośnie.