Greenway Infrastructure Poland buduje w Polsce ogólnokrajową sięć punktów ładowania
Blisko 200 punktów ładowania ma powstać w Polsce za sprawą firmy Greenway Infrastructure Poland - kilkadziesiąt pierwszych jeszcze w tym roku
W tym roku w Polsce ruszyła budowa ogólnokrajowej sieci blisko 200 punktów ładowania, realizowana przez spółkę Greenway Infrastructure Poland sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, będącej częścią międzynarodowej grupy Voltia. Jest to jeden z największych projektów tego typu w naszym kraju, a nowy gracz daje nadzieję na utworzenie użytecznej infrastruktury, której po około 10-latach przekrętów, szemranych interesów oraz wyłudzeń dotacji w Polsce wciąż nie ma.
Greenway to Słowacka marka, o której po raz pierwszy słyszeliśmy w 2012r., gdy próbowała swoich sił z konwersjami aut i stacjami szybkiej wymiany akumulatorów dla samochodów elektrycznych (wcześniejszy wpis). W 2013r. firma ustanowiła nawet rekord ponad 2 tys. km, pokonanych w ciągu doby autem elektrycznym, który korzystał ze stacji wymiany akumulatorów (wcześniejszy wpis).
Początkowy biznes nie odniósł sukcesu, a spółka zajęła się szybkim ładowaniem, uruchamiając sieć ogólnokrajową CHAdeMO na Słowacji (wcześniejszy wpis). Na naszym forum sieć była niejednokrotnie chwalona przez polskich użytkowników, poruszających się EV po Słowacji.
W Polsce infrastrukturę ładowania ma zainstalować nowa spółka Greenway Infrastructure Poland, która pozyskała na ten cel ponad 3 mln EUR (około 13 mln zł) od podatników Unii Europejskiej. Zakładając, że dofinansowanie dotyczy budowy 200 punktów, średnio dofinansowanie wynosi około 65 tys. zł za jeden. Można założyć, że średnia kwota dofinansowania stanowi więcej niż połowę hurtowego zakupu szybkich ładowarek.
Blisko 200 punktów w 2020r.
Celem na najbliższą przyszłość jest instalacja 40 punktów ładowania do końca 2017r., z czego kilkanaście w październiku. Budowa sieci ogólnokrajowej ma zostać ukończona do połowy 2020r. Wtedy też sieć ma składać się z blisko 200 punktów.
Stacje mają być zlokalizowane w sąsiedztwie centrów handlowych, stacji benzynowych, restauracji oraz przy głównych drogach.
Lista uruchomionych lub planowanych 14 pierwszych punktów szybkiego ładowania:
- Centrum Matarnia Gdańsk, Złota Karczma 26, 80-001 Gdańsk
- Atrium Copernicus Toruń, Żółkiewskiego 15, 87-100 Toruń
- Atrium Promenada Warszawa, Ostrobramska 75C, 04-175 Warszawa
- Gemini Park Tarnów, Nowodąbrowska 127, 33-100 Tarnów
- Millenium Hall Rzeszów, Al. Kopisto 1, 35-315 Rzeszów
- CH Łomianki Warszawa, Brukowa 25, 05-092 Łomianki
- Galeria Dekada Sieradz Wojska Polskiego 11, 98-200 Sieradz
- Galeria Veneda Łomża, Zawadzka 38, 18-400 Łomża
- Port Łódź, Pabianicka 245, 93-457 Łódź
- Ferio Legnica, Chojnowska 41, 59-220 Legnica
- Gemini Park Bielsko Biała, Leszczyńska 20, 43-300 Bielsko-Biała
- Park Handlowy Eden Zgorzelec, Jeleniogórska 40, 59-900 Łagów
- Wola Park Warszawa, Górczewska 124, 01-460 Warszawa
- Korczowa Dolina Handlu i Magazynowania Radymno, Młyny 90, 37-552 Młyny
Staje zainstalowane
Staje planowane
Zróżnicowane punkty ładowania
Typ stacji Greenway będzie zróżnicowany - począwszy od punktów wolnego ładowania, poprzez szybkie ładowarki, a na szybkich ładowarkach wysokich mocy skończywszy. Szybkie ładowarki mają dostarczać firmy Delta Energy Systems oraz Efacec.
Uniwersalne ładowarki Efacec mają moc 50 kW dla wyjść prądu stałego CHAdeMO i CCS Combo 2 oraz 22 kW dla trójfazowego Typ 2. Równocześnie można korzystać z jednego wyjścia DC (50 kW) oraz wyjścia Typ 2 (22 kW).
Urządzenia Delta Electronics są nieco bardziej rozbudowane. Delta wchłonęła swego czasu szwajcarską firmę EVTEC, która oferowała ładowarki o łącznej mocy czterech wyjść na poziomie 180 kW (wcześniejszy wpis). Ładowarki Delty w konfiguracji dla Greenway mają ponoć możliwość dostarczać 100 kW CCS Combo 2 oraz 62,5 kW CHAdeMO, czyli maksimum według pierwszej generacji obu standardów. Dodatkowo urządzenia mają dwa wyjścia AC - wtyczkowe Typ 2 o mocy 43 kW oraz gniazdo Typ 2 22 kW. Ważną różnicą w stosunku do Efacec jest możliwość równoległego ładowania dwóch aut elektrycznych prądem stałym (wyjścia AC również powinny działać niezależnie od DC).
„Wyboru dostawców dokonano po zakończonym w lipcu 2017 roku przetargu. Spośród 5 oferentów to właśnie ładowarki Delta oraz Efacec spełniły wszystkie wysokie wymagania postawione przez Greenway.”
„Oprócz typowych kryteriów przetargowych takich jak cena, termin dostawy, możliwość zintegrowania z dowolnym systemem operacyjnym, sprzęt poddano także specjalnym próbom. M.in. sprawdzono, jak urządzenie radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami (-25 do +45 st. C). Ważna była też intuicyjność i łatwość obsługi dla końcowych użytkowników, oraz rozwiązania zapewniające komfort użytkowania. Przykładowo, specjalnie przygotowany interfejs wraz z ekranem dotykowym bardzo łatwo będzie można obsługiwać bez zdejmowania rękawiczek.
Wybór dwóch dostawców ma zapewnić szybki rozwój sieci: – Do połowy 2020 roku chcemy uruchomić niemal 200 stacji ładowania. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wiemy też, z jaką niecierpliwością użytkownicy pojazdów elektrycznych czekają na naszą sieć. Dlatego postawiliśmy na dwie sprawdzone firmy z branży energetycznej. Dwóch dostawców działających równolegle zdecydowanie przyspieszy proces uruchamiania nowych stacji szybkiego ładowania. Cieszymy się również z tego, że wybrane ładowarki są zaawansowane technologicznie i produkowane na terenie Unii Europejskiej. Daje to nam gwarancję najwyższej jakości urządzeń, co za tym idzie, komfortu naszych użytkowników.
Wybrane punkty ładowania będą mogły obsługiwać aż 4 pojazdy jednocześnie. Co ważne przy wykorzystaniu ładowarek Delta będzie możliwe ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW). To duże udogodnienie dla kierowców, gdyż ułatwi sprawne ładowanie pojazdu bez nadmiernego oczekiwania w kolejce. Tego typu ładowarki instalowane będą w miejscach o większym zapotrzebowaniu na usługę ładowania, gdzie można spodziewać się większego obłożenia. Ładowarki Efacec oferują pojedyncze ładowanie prądem stałym i instalowane będą w miejscach o mniejszym zapotrzebowaniu na szybkie ładowanie.
Ładowanie nowoczesnymi szybkimi ładowarkami zajmuje od 20 do 40 minut, dlatego punkty będą najczęściej zlokalizowanie przy centrach handlowych oraz głównych drogach. Ma to zapewnić komfort kierowców – z jednej strony tego typu lokalizacje zapewnią wygodny sposób spędzenia czasu ładowania, z drugiej rozmieszczenie stacji umożliwi właścicielom pojazdów elektrycznych przejechanie długich dystansów, zapewniając możliwość doładowania na trasie.”
Dostęp do sieci z użyciem kart zbliżeniowych
W połowie września firma Greenway poinformowała o rozpoczęciu wydawania kart zbliżeniowych dla zarejestrowanych użytkowników (około 350 według stanu na 12 września). Karty będą jedynym sposobem autoryzacji użytkowników i uzyskiwania dostępu do ładowania. W okresie przejściowym, czyli we wrześniu, dostęp do ładowarek nie wymaga autoryzacji. Karty staną się aktywne i niezbędne od 1 października.
„– Nasza sieć rośnie, tylko do końca roku ma powstać prawie 40 nowych stacji ładowania. Przejście na nowy sposób autoryzacji jest konieczne ze względu na rozbudowę sieci. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – Zależy nam także na tym, by proces ładowania był łatwy i prosty dla kierowców. Stąd też, żeby pozwolić im oswoić się ze zmianą, zdecydowaliśmy, że w okresie przejściowym nie będziemy w ogóle wymagać na naszych stacjach autoryzacji.
Do wszystkich dotychczas zarejestrowanych ok. 350 użytkowników systemu karty zostaną przesłane pocztą. Cały proces może potrwać do kilku tygodni. Nowi użytkownicy, którzy od teraz dokonają rejestracji na stronie http://www.greenwaypolska.pl/pl/pre-registration od razu dostaną kartę RFID. Karty do końca września pozostaną nieaktywne, a ładowanie nie będzie wymagać autoryzacji. Od 1 października 2017 roku jedynie posiadacze kart będą mogli korzystać z usług sieci.”
Docelowo (po wprowadzeniu odpłatności), karty zbliżeniowe Greenway mają umożliwić także korzystanie z sieci punktów ładowania e-clearing.net zrzeszającej około 4,5 tys. punktów w m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Austrii i Słowacji.
„Karta pozwoli ładować auta w sieci Greenway na terenie całej Polski. Po wprowadzeniu usługi płatnej, za pomocą karty będzie można korzystać także z ładowania na urządzeniach zarejestrowanych w sieci http://e-clearing.net, jednej z największych sieci roamingu usług ładowania dla pojazdów elektrycznych w Europie - m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Austrii i Słowacji. Dla klientów Greenway oznaczać to będzie swobodny dostęp do blisko 4,5 tysiąca punktów ładowania na terenie Europy.”
Ceny
Na razie dostęp do sieci jest bezpłatny. Odpłatność ma zostać wprowadzona na początku 2018r.
„Jak dotąd w Polsce ładowanie samochodów we wszystkich punktach Greenway jest bezpłatne. Po wprowadzeniu opłat kierowca będzie mógł podpiąć do swego konta w systemie Greenway kartę bankową, co pozwoli na zamknięcie procesu autoryzacji i płatności jednym ruchem. Firma planuje uruchomienie usługi płatnej na początku 2018 r. Szczegółowy cennik zostanie przedstawiony do końca tego roku.”
Komunikat prasowy firmy Greenway Infrastructure Poland [1]
Greenway: startuje budowa największej w Polsce sieci ładowania aut elektrycznych.
Pierwsze stacje już zainstalowane – w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu.
Pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych sieci Greenway Infrastructure Poland zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie oraz Poznaniu. Greenway Infrastructure Poland – operator powstającej sieci już podpisał umowy na dostawę ładowarek dla wszystkich 75 punktów realizowanych w ramach obecnej fazy projektu.
– Pierwsze instalacje zrealizowaliśmy w Gemini Park w Bielsku-Białej, Millenium Hall w Rzeszowie oraz we Franowo Park w Poznaniu. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – Zarządcy i właściciele tych lokalizacji, uznali, że nasz program jest znakomitą okazją do otwarcia się na elektromobilność. Ich klienci mogą teraz zasilać auta z naszej sieci, co jest wygodne zarówno pod względem samego procesu ładowania, jak i z uwagi na prosty sposób rejestracji.
Stacje Greenway powstają w sąsiedztwie centrów handlowych, stacji benzynowych czy restauracji oraz przy głównych drogach. Według tego klucza zostały wybrane lokalizacje wszystkich powstających stacji. Właściwa lokalizacja powinna znajdować się w optymalnej odległości, aby nawet samochód o niedużej baterii mógł przemieszczać się na długim dystansie. Lokalizacja musi też zapewniać kierowcy minimum komfortu podczas ładowania (kierowcy elektryków spędzają na ładowaniu min. 20 – 30 min.). Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa, dostęp do internetu (ładowarki podłączone są do sieci) i, oczywiście, do sieci energetycznej.
Jak wygląda proces instalacyjny ładowarki?
O ile sama budowa przyłącza i instalacja ładowarki to kilka dni, to proces dokumentacyjny wymaga sporo cierpliwości.
– Po podpisaniu umowy z właścicielem obiektu, analizujemy możliwości przyłączenia do sieci energetycznej. – tłumaczy Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland. – W dużej liczbie przypadków przyłączenia takie są realizowane do sieci wewnętrznej danego obiektu. Kiedy nie mamy tej możliwości, występujemy o przyłącze do sieci zewnętrznej, zarządzanej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Może to potrwać nawet 14 miesięcy.
Po określeniu sposobu przyłączenia przygotowywany jest projekt, określający gdzie dokładnie będzie posadowiona stacja i jaki będzie przebieg przyłącza. Po przejściu odpowiedniej procedury administracyjnej kolejne działania następują już szybko. Położenie kabla w wykopie lub instalacja w obiekcie zajmuje 1-2 dni, zależnie od skomplikowania terenu. Na koniec – posadowienie ładowarki, konfiguracja oraz testy. I gotowe!
Do końca października powstanie w sumie 16 stacji. Greenway Infrastructure Poland już podpisał umowy na dostawę 75 stacji ładowania. Do 2020 roku powstanie blisko 200 ładowarek.
Warto nadmienić, że z zainstalowanej w grudniu ub. r. stacji testowej w Galerii Mokotów do tej pory korzystano ponad 2.100 razy.
Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.
O firmie:
Greenway Infrastructure Poland sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności. Obecnie realizowana sieć ładowania jest finansowana ze środków unijnych, w ramach instrumentu Łącząc Europę. Spółka planuje także rozwój sieci wraz z zainteresowanymi partnerami. Oprócz usług ładowania, firma świadczyć będzie także usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.
Źródła
- [1] Greenway Infrastructure Poland greenwaypolska.pl
- [2] Greenway Infrastructure i elektromobilność - fakty i liczby greenwaypolska.pl
- [3] Presentation Greenway greenwaypolska.pl
- [4] Greenway podsatwowe informacje techniczne stacja Galeria Mokotow greenwaypolska.pl
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.