Wyniki sprzedaży Renault Kangoo Z.E. za pierwszych 9 miesięcy 2012r.
Firma Renault poinformowała niedawno, że łączna sprzedaż modelu Kangoo Z.E. wyniosła na koniec września 5249 sztuk
Firma Renault poinformowała niedawno, że łączna sprzedaż modelu Kangoo Z.E. wyniosła na koniec września 5249 sztuk (wcześniejszy wpis). Komunikat prasowy nie precyzował jednak, czy liczba ta obejmuje zarówno wersje dostawcze jak i osobowe.
Z raportów sprzedaży Renault Kangoo Z.E. i Renault Kangoo Maxi Z.E. wynika, że sprzedaż wersji dostawczych w Europie wyniosła we wrześniu 507 sztuk. Suma sprzedaży z pierwszych dziewięciu miesięcy 2012r. wynosi 4095 sztuk czyli średnio 455 aut miesięcznie. Liczba ta, podobnie jak w przypadku danych dotyczących modelu Fluence Z.E. (wcześniejszy wpis), nie zgadza się z podawaną przez Renault całkowitą liczbą sprzedaży Kangoo Z.E. w 2012r., jednak rozbieżność kilkudziesięciu sztuk nie odgrywa znaczącej roli.
Nieznane pozostają wyniki sprzedaży osobowej wersji elektrycznego Kangoo, chociaż w tym przypadku prawdopodobnie nie należy się spodziewać zbyt wysokich poziomów.
Generalnie sprzedaż ponad 4 tys. sztuk Kangoo Z.E. w ciągu 9-ciu miesięcy wydaje się wynikiem nieco rozczarowującym. Najprawdopodobniej jest to również poziom niższy od oczekiwań francuskiego producenta, który serię pierwszych 5 tys. egzemplarzy Kangoo Z.E. wyprodukował już na początku wiosny (wcześniejszy wpis). Można domniemywać, że produkcja elektrycznych Kangoo nie odbywa się w sposób ciągły, ponieważ w tym tempie Renault borykałoby się z wielotysięczną nadprodukcją.
Sprzedaż Kangoo Z.E. potencjalnie może wkrótce wzrosnąć, gdy we Francji na dobre rozpocznie się realizacja ogromnego przetargu na 15,6 tys. Kangoo Z.E. (wcześniejszy wpis). 10 tys. tego typu pojazdów ma trafić w ciągu kilku lat do francuskiej poczty La Poste.
Ponieważ charakterystyka pojazdów elektrycznych wydaje się dosyć dobrze odpowiadać wymaganiom stawianym miejskim pojazdom dostawczym, można zastanowić się co oprócz ceny i zasięgu ogranicza sprzedaż Kangoo Z.E. Możliwe, że jest to w dużej mierze brak opcji szybkiego ładowania. Wyposażenie elektrycznego Kangoo w trójfazową ładowarkę o mocy chociaż 22 kW (zamiast standardowej jednofazowej o mocy 3 kW), pozwoliłoby skrócić czas ładowania do około godziny. Perspektywa wolnego ładowania przez około 8 godzin z pewnością nie zachęca przedsiębiorców do zakupu. Niestety implementacja szybkiego ładowania będzie wymagała od Renault co najmniej zmiany złącza z IEC 62196-2 Typ 1 (SAE J1772) na IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) lub dodania portu CHAdeMO, a to nastąpi prawdopodobnie dopiero przy okazji wprowadzenia na rynek nowej wersji - może w 2013r.
Źródła
- [1] media.renault.com 20.10.2012r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.